Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Hogy épült fel egy reguláris...

Hogy épült fel egy reguláris hadsereg az abszolutista uralkodók zsoldosserege és nemzetállamok 20. századi sorkötelezett hadserege között?

Figyelt kérdés
Ugye a bandériumrendszerek, amik lényegében milíciák, kezdenek megszűnni. A hivatásos katonákból álló zsoldosseregek nem kifizetődőek, mert nem hűek senkihez, és túl drágák. De akkor milyen hadseregek vannak itt ebben az időszakban? A milícia és zsoldossereg, valamint a sorkatonaság közt. Egészítsenek ki ha szükséges, mert nincs teljes kép a fejemben. A zsoldossereg hivatásosságát és a milícia nemzetiességét ötvözve (így gyengeségeiket félretolva) kitalálják a reguláris hadseregeket. De ide kik vonultak be? Hogy működött a hadkiegészítés? Volt e valami törvényi szabályozás erre? Itthon és más országok példája is érdekelne.

2020. máj. 5. 02:05
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Itt szépen le van írva.

[link]

2020. máj. 5. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Tehát a reguláris sereg az csupán egyenruhás zsoldossereg, ami nem csak önkéntesen, hanem toborzás útján képzett hadsereg az uralkodó és nem a nemzet számára?
2020. máj. 5. 13:03
 3/7 anonim ***** válasza:
77%
“ Az időszak kezdetén a legtöbb állam serege összeírás útján keletkezett; elvétve előfordult még a toborzás rendszere, továbbá az általános védkötelezettség, utóbbi úgy a milic-hadsereg, mint a keretrendszer formájában. ”
2020. máj. 5. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem valamit félrenéztél.


A reguláris sereg az szervezetett mindenféle fegyvernemet magában foglaló sereget jelent. Ez lehet zsoldos és sorozott is.

2020. máj. 5. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

3-as:

Amit Ön küldött az már nem az a kor amire én kérdeztem. Az összeírás is ekörül fejlődik ki azt hiszem, régebben nem az volt. Tekintettel arra hogy az 1700-as években az uralkodók nem is tudták hogy hány ember fölött uralkodnak, a népszámlálás nemléte miatt, nehéz lett volna az összeírást megoldani, legalább is könnyen elcsalható lett volna.


Ha történelmi fejlődésben nézzük, és nem a mai viszonyokat hogy van hivatásos, szerződéses zsoldos, meg néhol sorozott, akkor a zsoldossereg az az 1500-as évektől az 1700-as évekig tartó korban létezett. Az is állandó hadsereg, de nem állam által képzett és fenntartott, mint a regulárisok, ezért fordult elő hogy például itáliában napok alatt képes volt előző munkaadója ellen fordulni a sereg ha a másik fél többet adott. Erről Machiavelli szépen beszámol. Na most a reguláris sereg az nyilván nem ez, de mivel a Krümpersystem 1812-re alakult ki ezért sorozásról sem lehet beszélni.


De találtam azóta egy Hóman Bálint tanulmányt, ahol kifejti szépen a kor seregének jellegzetességét:

"Az új hadsereg nem zsoldos, nem népi, nem rendi, hanem osztályhadsereg. A rendiségnek osztályképződésbe való átmenete alakítja ki, társadalomképződmény s nem racionális alkotás." Osztály alatt a polgári társadalom szintjeit értve.

A linket itt hagyom: [link]


Ja és első válaszoló köszönöm önnek is Bánlaky munkáját nem is tudtam hogy megtalálom interneten.

2020. máj. 6. 21:28
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


A XVI-XVII. századot még a zsoldoshadseregek jellemezték. Az időszak elején még főleg kisnemesek, a vége felé meg már főleg közrendű képzett zsoldosok alkották a gerincét. A XVIII. század elején vált általánossá az összeírásos rendszere.


Nálunk is az 1686-ban Budát visszafoglaló Szent Liga nemzetközi szövetség hadereje még uralkodók párezer fős képzett zsoldosseregeiből állt. A Rákóczi szabadságharcot leverő császári haderő viszont már az összeírás rendszerén alapult. Mint ahogy XIV. Lajos, Nagy Frigyes, Nagy Péter hadserege is.


Ha csak beírod a google-be, hogy összeírás látod találatként a magyar 1720. évi országos összeírást (N 79) és az 1715. évi országos összeírást (N 78), amiben N azt jelöli, hogy hányadik.


Hóman bár történész volt, de Bánlaky altábornagy az egyik legnagyobb magyar hadtörténészként ebben szakszerűbb.

2020. máj. 6. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Hát elég sok mindenben tudnék vitatkozni, (pl a zsoldos hadsereg megbízhatósága de ezt most hagyjuk).


Az abszolutizmus uralkodók idején -amikor megindult a tömeghadseregek szervezése- alapvetően hivatásos seregeket alkalmaztak.

Ezek nem a római városok háborúiból maradt szedett-vedett erők voltak, hanem valóban képzett hivatásos katonák. Voltak híres, minden valamire való uralkodó által keresett egységek Pl svájciak, hannoveriek, (vagy egy időszakban a magyar huszárok). Gyakori volt, hogy a toborzásokat az idegen államban folytatták az ottani uralkodó engedélyével, vagy anélkül.

A toborzottak 10-15 évet írtak alá. Gyakori volt hogy nem tudtak megfelelő mennyiségű embert összeszedni ilyenkor volt a "fogdosás", amikor erőszakkal vitték a legényeket.



Ezzel párhuzamosan államonként változott, hogy mikortól alkalmaztak általános hadkötelezettséget. Pl a svédeknek már a XVI. században hadkötelezettség alapján ment a katonai feltöltés. Az adott egyházi kerületben a szülési agykönyvek alapján történt a behívás. A falusiak a seregbe, a városiak flottához kerültek. A mai modern "sorozást a franciáknak köszönhetjük, akik a francia forradalom idején vezették azt be. De nem sokkal maradt el tőlük Poroszország aki a napóleoni háborúk időszakában vezette be a kötelező egy év szolgálatot.

2020. máj. 7. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!