Igaz-e, hogy az uránium ötvözet sugároz?
Én még nem hallottam olyan gépalkatrészről, ami uránból készült volna.
Egyébként ha radioaktív anyagból készítik, akkor természetesen a termék is radioaktív lesz, függetlenül attól, hogy van-e benne urán.
Az uránból készült lövedék, valamint az uránból készült páncéllemez szegényített uránból készül. Ez azt jelenti, hogy a kibányászott uránból kivonják az atomreaktorokhoz (meg a fegyverekhez) szökséges U235-öt. Az igy megmaradt meddő anyagot hívják szegényített uránnak. Ennek a sugárzása gyengébb mint a természetben előforduló uránnak. Alapvetően alfa sugárzó, ami kb 1 cm után már nem érzékelhető ezért pl. aharckocsik vagy a repülőgépek kezelőire veszélytelen. (ilyen alfa sugárzó egyébként a régi képcsöves Tv képernyője)
Azonban az urán nehézfém, ezért a szervezetbe jutva egészségkárosodást okozhat.
Az urán is az ólomhoz hasonlóan rakódik-kötődik meg a szervezetben.
Ha az urán lövedék becsapódik, akkor a surlódás következtében részecskék válnak le róla (mellesleg az urán pirofor, tehát öngyuladó is.). Ez e akörnyezetben, vagy éppen a megtámadott harceszköz belsejében lerakódik. Aki ezekbe bemászik összatapogatja, érintkezik a lerakódott porral. Az iraki háborúban számos olyan eset volt, hogy a szétlőtt eszközökbe néhány " erekjegyűjtő bemászott. Nem sok mindent találtak, de uránszennyezést azt igen.
Ugyanez volt a helyzet boszniában. Mellesleg a kilőtt urán lövedékek a talajba becsapódást követően az évek során oldódnak, és állítólag bizonyítottan megjelennek a növényekben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!