Miért hiszik az emberek, hogy a szociális rendszer csökkenti, nem pedig növeli a szegénységet?
Azért, mert így van.
A szociális rendszer létbiztonságot ad akkor is, amikor az egyén nem képes éppen a megélhetését, létét biztosítani önmaga számára.
A szociális rendszer nem a nagy segélyeket jelenti, hanem azt, hogy a társadalom közösen segíti az önmaguk ellátására nem képes tagjait.
Vagyis a gyerekeket, időseket, sérülteket, betegeket és az éppen munka nélkülieket.
Az már az adott társadalom döntése, hogy a szociális rendszere milyen.
Lehet minimális, ahol ingyenkonyhát és hajléktalanszállót ugyan fizet, működtet az állam (a társadalom) de fizetni kell az oktatásért, egészségügyi ellátásért és nincs semmiféle járadék vagy segély.
De lehet nagyon bőkezű is, ahol évekig kaphat munkanélküli ellátást az ember annyit, amiből remekül meg tud élni a családjával, kitalálhatják az alapjövedelmet vagy éppen az ingyenes egészségügyi ellátást és oktatást a felsőoktatást is beleértve, alanyi jogon.
A szociális rendszerek erősíthetik vagy csökkenthetik a szegénységet - egymáshoz képest, de mindenképpen csökkentik ahhoz képest ha nincs szociális rendszer.
A 10 évvel ezelőtti segély alapú szociális rendszer nálunk nem ösztönözte a munkavállalást, hiszen a gyerekekre és a hátrányos helyzetre tekintettel sokkal több ingyen pénzt lehetett kapni, mint ha az illető elment volna dolgozni a képességeinek, képzettségének megfelelő munkába.
A jelenlegi rendszer viszont a munkavállalást ösztönzi, mert a segély nagy része nem pénzben hanem "természetben" jár, vagyis bevásárolhatnak belőle, ellenőrizetten, kizárólag élelmiszert vagy vegyiárut a háztartásba, kifizetik a rezsijüket vagy ingyenes étkezést kapnak a gyerekeik. Aki pedig dolgozik, az szeretne a munkájával többet keresni és kevésbé szegény lenni.
Hogy mennyire sikerül ez, az már más kérdés.
Mert ostobák.
Komplett falvakat tudok, ahol lenne munka, de inkább döglődnek a segélyen, a gyerek meg annyit eszik, amit kap az iskolában.
Csak hát ezzel a dologgal szembe is kellene nézni.
Mármint hogy melyik szociális rendszerre gondolsz? Úgy általában, vagy valamelyik országéra? Vagy annak melyik szegmensére?
Elég puruttya kérdésföltevés.
Hiába van pénzed,ha nincs,aki működtesse a világot.
Lásd nálunk a helyzetet,hiába szedték meg egyes emberek magukat rendesen,ha nincs aki "teleszülje" az országot.
A pénz csak egyfajta illúzió.
Nem elég önmagában vagyonnal rendelkezni,a társadalomnak működnie kell,ahhoz hogy élvezhesd a vagyonodat.
Ehhez pedig bizonyos részéről le kell mondani.
Tehát kell valamilyen szociális háló,ami a szegényebbeket védi,életben tartja.
Ha megszűnik az állami egészségügy vagy állami oktatás vagy nem lesznek rendvédelmi szervek,akkor kevesen fogják tudni megfizetni ezt a két alapvető dolgokat,és összeomlik a társadalom.
Tehát szükség van szociális rendszerre.
Viszont határokat kellene neki szabni.
Mondjuk olyan családban,ahol két gyereket is alig tudnak eltartani,nem kellene a 10.gyerek után is még több segélyt adni!
A fenntarthatóságra kellene törekedni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!