Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Hogyan lehetne a legegyszerűbb...

Hogyan lehetne a legegyszerűbben, békében, mindenki jól járjon alapon, megszüntetni a hálapénzt?

Figyelt kérdés
Van erről valami anyag, könyv, tanulmány valahol, jártak e sikerrel valahol a világban elért sikerek ezzel kapcsolatban?
2018. ápr. 2. 18:31
 1/5 anonim ***** válasza:
Ilyen sohasem lesz. Legfeljebb, ha mindenkinél agy-átültetést hajtasz végre.
2018. ápr. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A hálapénzt nem lehet megszüntetni, illetve nem is kell.

A kiváltó okait meg lehetne, de arra Magyarországon egyrészt sose lesz igény, másrészt, ha lenne is rá igény, akkor sem sikerülne.

2018. ápr. 2. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Az a gond, hogy páciens oldalról IS van igény a hálapénzre! Amíg ki nem halnak a komcsi haverkoma életérzést valló emberek, ez nem fog változni.
2018. ápr. 2. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A jó édes ***** válasza:
Minden egészségügyi intézmény maga dönti el, hogy engedélyezi-e a hálapénz elfogadását. Amelyik nem, ott öles betűkkel ki is van írva mindenhova, hogy az orvosok paraszolvenciát nem fogadhatnak el. Ennek megszegése BTK-s eljárást vonhat maga után.
2018. ápr. 2. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez marha jó kérdés. Érdemes lenne először is különválasztani az igazi hálapénzt a "hálapénztől". Az elsőt a páciens azért adja UTÓLAG az orvosnak vagy egészségügyi dolgozónak önként, mert elégedett vele. Olyan ez, mint mikor a fodrász szépen levágja a hajam, tetszik az új frizurám és 300 Ft-tal többet adok neki, mint amennyi a hivatalos ár lenne.

A magyar egészségügyi rendszernek nem a hálapénz a baja, hanem a "hálapénz". Amit azért fizet a beteg, általában előre, mert:

- fél, hogy ha nem ad, akkor negatív elbírálásban részesül (esetleg konkrét egészségkárosodást szenved vagy meghal)

- utólag adja, de azért, mert attól fél, hogy ha nem ad, akkor majd a következő alkalommal rossz bánásmódban, "megtorlásban" részesül emiatt

- azért adja, mert valamilyen előnyhöz akar jutni általa (jobb kórterem, nagyobb odafigyelés, olyan szolgáltatás az orvos/nővér részéről, ami egyébként nem lenne feladata)

Ez, a helytelenül "hálapénznek" nevezett valami az, ami totálisan megmérgezi az egészségügyet.


Azt azért nem árt tudni a hálapénzről, hogy az orvosok nagyon kis része (10%-a) kapja meg a "hálapénzek" nagyon nagy (90%) részét. Az, aki már "befutott" és gyakorlatilag "hálapénzből" a normál fizetésének sokszorosát keresi, azt egy elfogadható bérezéssel sem fogod lebeszélni erről, hiszen a "hálapénzzel" még mindig jobban jár, mint egy visszafogottabb fizetésemelésből.

Tehát mondhatjuk, hogy az igazi nagy "hálapénz-beszedő" fejeseket nem nagyon tudjuk befolyásolni. Gyakorlatilag meg kell várni, míg ezek az emberek kihalnak az orvostársadalomból, és közben felnevelni egy olyan generációt, akik számára a hálapénz rendszere elfogadhatatlan.


Ehhez nyilvánvalóan szükséges az, hogy a rengeteg befektetett tanulásért, igen nagy testi és lelki megterheléssel járó munkáért olyan munkabérben részesüljenek, ami ehhez a hivatáshoz méltó. Ne csodálkozzunk már rajta, hogy az az ápolónő, aki 30 éve dolgozik és ezért cserébe olyan fizetést kap, amiből saját magát alig tudja eltartani, elfogadja a zsebébe csúsztatott kétezrest...


Az emberek mentalitásán is valahogy változtatni kellene, hiszen amíg azt gondolják, hogy ha nem fizetnek, akkor legközelebb jobb esetben leköpik, rosszabb esetben meg hagyják meghalni őket, addig nem fognak erről leszokni. Arról nem is beszélve, hogy valahogy a magyar társadalomban teljesen berögzött dolog, hogy mindenhova csúsztatunk egy kis zsét, hogy nekünk jobb legyen, mint másnak. Őszintén szólva arra nem nagyon van ötletem, hogy erről hogyan lehetne leszoktatni a népet, de ha valakinek van, azt szeretettel várom.


Aztán van még egy dolog, amit szintén a hálapénzhez szoktak sorolni, holott nem igazán fedi le a hálapénz definíciója. A "magándoki", aki az állami kórházban végzett beavatkozásokért is pénzt kér/fogad el.


Gondoljuk végig. Van mondjuk egy köldöksérvem. Ha bemegyek a sebészeti rendelésre, akkor az éppen ott lévő, beosztott orvos (legyen Laci) elmondja nekem, hogy ezt műteni kell és ad egy időpontot, amikor ő (mivel ugye ő volt beosztva éppen akkor, mikor jelentkeztem) elvégzi a műtétet. Érhető dolog, hogy ezért értelmes orvos nem vár plusz honoráriumot, hiszen a munkáját végezte.

Na de mi van akkor, ha én nem szeretném, hogy Laci operáljon meg, mert én azt hallottam, hogy a város legjobb sebésze sérv terén a Béla? Ha van magánrendelése, akkor fogom magam és elmegyek Bélához, ahol kifizetem neki a kiírt vizitdíjat. Viszont Béla értelemszerűen nem tud a rendelőjében megoperálni, ahhoz neki a kórházi háttérre van szüksége, ahol egyébként a magánrendelésén kívül dolgozik.

Tehát Béla a munkaidejében visszahív a kórházba, keres nekem egy időpontot és ő megoperál, mert én azt szeretném, hogy ne Laci meg Juliska operáljon, hanem éppen Béla. Akkor ezért fizetnie kellene, vagy nem kellene fizetni?

Legyen egy másik, közkedvelt példa is: terhesgondozás és szülés. Teszem azt nem szeretném, hogy a terhességem 9 hónapja alatt minden egyes hónapban más idegen férfi/nő nyúljon a nemi szervembe, majd szüléskor ott legyen egy -esetleg korábban sosem látott- orvos, hanem azt szeretném, hogy legyen egy biztos pont, mondjuk Jani, aki végigkísér a terhességem alatt. Majd amikor éppen szenteste szülök, amikor Jani épp a családjával tölti az idejét, akkor legyen kedves felállni és bejönni hozzám, hogy ne a random ügyeletes, hanem ő vezesse le a szülést. Nyilván a terhesgondozás megoldható egy magánrendelés keretein belül fix árért, na de a szülés?


Ez egy elég faramuci helyzet, hiszen egyrészt az orvos pluszban dolgozik a munkáján felül, ami miatt megilleti a fizetség. Másrészt viszont az állami kórház eszközeivel dolgozik és a kapott pénzből jó eséllyel egy forint adót nem fizet. A legszebb az egészben, hogy utólag számon se kérheti a betegen, hiszen nem írtak róla szerződést, számlát, így ha végül úgy döntök, hogy még sincs kedvem fizetni neki, vagy a megbeszélt 50 ezer Ft helyett inkább csak egy üveg bort adok, akkor így járt.


Szerintem ez is egy olyan dolog, amit erősen rendbe kellene tenni. Szerintem teljesen logikus dolog, hogy ha valakinek nem felel meg az az orvos, aki éppen ott van azért, hogy ellássa, hanem neki éppen az XY kell, akkor igen is fizesse meg. De akkor tegye ezt úgy, hogy van konkrét ár, van róla számla, az orvos adózzon utána stb.


És persze ha már új szabályokat hozunk, akkor a szabályokat be is kell tartatni. Hiába tiltjuk be mondjuk a hálapénzt, ha azt aztán senki nem ellenőrzi, és ugyanúgy adják/fogadják el...


Őszintén szólva ez az egész rendszer nagyon-nagyon sok sebből vérzik, és ha helyre is lehet rakni, az biztosan nem egyik napról a másikra lehetséges, hanem egy hosszú folyamat révén.

2018. ápr. 2. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!