Magyarországon, sokan miért ellenzik a felsőfokú tanulmányok elvégzését, amikor gyakorlatilag az egy garancia a kényelmes életre?
Nyilván, én a műszaki,gazdasági diplomára gondolok.
A testvérem menyasszonya eredetileg szakmunkásnak tanult,de elég gyorsan rájött, hogy ő bizony utálja azt a munkát.Vendéglátósnak tanult, pincérként dolgozott.
Még abban az évben, amikor megkapta a szakmunkás bizonyítványát beiratkozott esti gimnáziumba és tanult, mint állat.Jó érettségije lett, utána egyetemre ment gazdasági szakra.
Most a mestert csinálja.
Annyi változott,hogy baromi jó pozíciója van, külföldi kiküldetésekre mászkál,különböző projekteken dolgozik.Ha hazaér, nem hulla fáradt, mint a pincérnői munka után, van kedve és ideje sportra, kultúrára is.
Ahogy szokta mondani, "érzi,hogy él, érzi,hogy számít, hogy valaki és nem csak egy szám a gépben".
Abban igaza van, hogy a diploma, nyújt egyfajta védelmet a rabszolga munka ellen.
Egy műszaki,gazdasági diplomával rendelkező általában jó pozícióban dolgozik, nincs kötöttség, mint mondjuk egy betanított munkásnál.
Én nem foglalkozok azzal hogy más mit és mennyire tanul, egy egészséges gondolkodású ember aki ismeri a pénzt az ugyanúgy megenged mindent 200nettóval is mint más 600-700e ft-al, lehet hogy mellette néha egyszerűbbeket eszek, krumplis tészta, májkrémes zsemle, de akkor is a számla ki van fizetve, hitelem nincs, autót úgy választottam hogy városba vagy hosszabb távra is pont jó elegendő legyen, várom a tavaszt mert most a motorozás kap főszerepet egészen őszig, az meg 7 litert is megeszik függően attól mennyire hajtom.
Te most úgy adod elő ezt a felsőfokút mint kiváltságot az életben, a jelenlegi munkaidőm két nap 12 óra, és két nap pihenő, jut időm mindenre, ahogy annak idején 3 műszakban is.
Aki felnőttként hangoztatja hogy mennyire fáradt az annyit is ér, ezeket olyanok mondják akik papírt tologatnak stb.
Menjen már be egy téglagyárba vagy fűrésztelepre, és nézze meg mi az igazi fizikai munka.
A szabadidős tevékenységek meg általában igényhez kötöttek, függően attól kinek milyen az érdeklődése.
Itthon egyébként is alul fizetnek mindent, szóval ugyanúgy számolgat a diplomás is, mint egy minősített hegesztő(kivétel ez alól az egyedülálló, aki ráadásul fiatal is)
Nyugaton a láda mosást is ellehet csinálgatni köztes időkben, és viszonylag jó összeget lehet abból is összekaparni, és nem dolgozol folyamatosan.
Nekem sosem volt főszempont hogy karrierista, törtető ember legyek aki folyamatosan jut felfelé, minek? Keressek annyi pénzt, amennyi fedezi a szükségleteim, ha kell egy TV 200-ért akkor bemegyek és egy összegben kifizetem, így jut és marad is.
Ez az egész csak arról szól, hogy egy-egy ember magasabb státuszban érezze magát a társadalomban, megmutassa hogy neki mi jár.
Tesód is boldogan dolgozhatna egy Ausztriai kávézóban, főleg ha van is középfokú nyelv is hozzá, akkor meg bárhol nyugaton, mégis vagy Ő misztifikálja túl ezt az egészet, vagy Te reklámozol.
Az önköltséges képzéseken is van ponthatár, néha magasabb, mint az állami ösztöndíjas helyekre.:-)
A hasznosságról nincs ellenvetésem, a kvalifikációban viszont van különbség.
Nem feltétlenül garancia, diploma legalább annyiféle van, mint szakmunkás meló.
Az én feleségem diplomás, ma már jól keres, de nem volt ez mindig így. De sokat dolgozik, azért mert valaki diplomás, attól még lehet rajta komoly teher, felelősség.
De vegyünk engem. Ma kamionsofőrből nagy hiány van. Három hetet dolgozom, havi 8 - 10 napot egy tollvonásnyi dolgom nincs a melómmal kapcsolatban. Egy telefonhívásnyi sem, nulla. Elviszem a kislányom oviba, ebédet főzök, nevelgetem a pocakom és hülyeségeket írok ide. Ki teheti ezt meg manapság? És többet keresek mint a feleségem főnöke, aki programozó matematikus, több cégért, több tucat emberért felelős.
Vagy: felújítottam a lakásom, nem most, öt éve. A burkoló csákónak tartoztam 700 ezer forinttal, rengeteg a melója, nagyon el volt havazva, úgy kellett már könyörögni: gyere, találkozzunk, vedd már át a pénzed!
Asztalos? Csak a konyháért 8 kilót fizettem, két hét alatt megcsinálta. És természetesen zsebbe, nulla adóval.
Az a baj, hogy sokan azt hiszik, hogy csak a fizikai munka munka. Mint ahogy egy fentebbi válaszból is olvasható: "Aki felnőttként hangoztatja hogy mennyire fáradt az annyit is ér, ezeket olyanok mondják akik papírt tologatnak stb. Menjen már be egy téglagyárba vagy fűrésztelepre, és nézze meg mi az igazi fizikai munka."
Azt hiszik, hogy a szellemi munka, az nem munka. Tény, hogy fizikailag nem fárasztó, de szellemileg ilyen. Azt hiszik, hogy minden csak úgy van. Bele sem gondolnak, hogy a számítógép, egy tömegközlekedési hálózat, egy épület, stb. nem csak úgy odanőtt.
Mindig azzal jönnek, hogy hiába a mérnök, ha nincs aki megépítse. Én most megfordítom. Hiába a fizikai számítógép, ha nincs rajta szoftver; hiába van a városnak 500 busza, ha fogalmuk sincs a sofőröknek, hogy mikor merre menjenek; vagy hiába van tucatnyi építőmunkás és alapanyag, nem tudnak egy komplett hidat megépíteni, ha egy mérnök ki nem számolja, hogy milyen magas legyen a pilon, milyen vastag legyen a tartókábel, stb.
Talán épp azért mert nem garancia semmire, éppenséggel ezt kéne megérteni.
Az meg külön vicces, hogy valaki szerint a gazdasági szak az a jó, az amit minden második bokorban találsz, de most gyorsan végiggondoltam, csak nálunk a Dél-Alföldön ezekben a városokban van gazdasági képzés (felsőfokú, diplomás):
Szeged, Békéscsaba, Kecskemét, Kalocsa, Baja, Szarvas, Hódmezővásárhely, Orosháza
igaz hogy Hódmezővásárhelyen csak önköltséges van Orosházán meg csak távoktatásos fizetős, de akkor is basszus, minek ide ennyi mappahúzogató Excel töltögető manus meg csajus?
Amit leírtál az valakinek az egyedi élettörténete. Ettől még a levont tanulság helyes - hogy diplomával nagyobb esélye van egy jobb életre.
Ahány ember annyi élettörténet. Ismerek olyat aki nem tudott mit kezdeni a diplomjával és most vagyonőr. Igaz külföldön és jó fizetésért.
Egy olyan mesterembernek is nagy esélye van egy jó életre aki jól érti a szakmáját - pl tető ács. Hogy kis humort vigyek bele az a tető ács megkapja a munkájával a sportot is :) Ugyanez a tető ács nem hinném hogy rabszolga ha saját vállalkozásában dolgozik és még szereti is amit csinál.
A társadalomnak szüksége van mindenféle emberekre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!