Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Milyen emberekre mondják azt,...

Milyen emberekre mondják azt, hogy értelmiségi?

Figyelt kérdés
mit tud, amit mások nem?
2018. márc. 8. 01:14
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
2018. márc. 8. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2018. márc. 8. 02:08
 3/4 anonim ***** válasza:
Álltalánosságban úgy tartják akik mondjuk diplomásak magas iskolai végzetségűek. Bár sok esetben ez se jelent semmit
2018. márc. 8. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Jó cikk, bár kissé terjengős. Nekem a vége tetszett a legjobban.

Értelmiségi az, aki szenvedélyesen gondolkodik, aki megismerni, megérteni akar, akinek ez az élet maga, aki ettől érzi jól magát.


Természetesen sok más tulajdonságai is van. Diplomás. Miért? Mert ott megtanítják gondolkodni, mert ott rákényszerül az értésre a megértés nagyszerűségére, ott megtapasztalja a fentiek értelmét, igényét és az ettől való jó közérzetet. Viszont nem minden diplomás értelmiségi valójában, bár ő maga annak fogja vallani magát. Nem, mert végig lehet csinálni egy egyetemet szakbarbárként. Ez az ember kiválóan értheti a szakmáját, lehet benne elismert, sőt elismerésre méltó. De csak ebben. A többiben nem, a gondolkodásra mint olyanra, nincs elemi igénye.


Nem diplomás lehet értelmiségi? Elvileg igen. Hozhat otthonról egy szellemiséget, valamiért nem végez felsőbb iskolákat, nyitott mindenre és meg is tanulta azt (nem kényszerből, örömből). Az összes disszonancia az benne, hogy akinek ennyire igénye van a szellemre, aki ebben érzi jól magát, kreatív és átadó, vajon miért pont ezt az egy (és legkevésbé terhelő) szegmensét nem akarta az idők során? Talán az illető tud rá magyarázatot. Mi nem tudhatunk.


Sok más tulajdonsága is van e szónak (fogalomnak). Az ember viszont bonyolult, helyzetek befolyásolják, érik benyomások, egyszóval érzelmi lény is. És előfordulhat vele mélypont, rossz periódus. Lehet, hogy ekkor nem viselkedik értelmiségiként, azaz annak néhány tulajdonságát nem teljesíti. Ezért felvethető, hogy aki egyszer azzá vált, az is marad-e, illetve mi van, ha nem méltó a viselkedése. Úgy vélem, elveszíthető ez a státusz. Nem könnyen, de el. És hullámzás is lehetséges. Minden az arányokon múlik. A filozófia azt tanítja, érvényes a mennyiség minőségbe átcsapásának törvénye. Azaz adott mennyiségű méltó, vagy méltatlan viselkedés határozza meg véleményünket a dologról.


Azt gondolom, aki értelmiségi, tehet rossz dolgot, de ettől rosszul érzi magát. Ez például lehet vízválasztó a valódi értelmiségi és a sznob között.

2018. márc. 8. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!