Az újonnan létrejött fiatal és fejlett Német Birodalom miért nem rohanta le az elmaradott és korhadt Orosz Birodalmat 1871-ben, egyből a franciák legyőzése után?
Akkor még viszonylag könnyen legyőzhették volna az oroszokat és hatalmas területek megszerzésével bebiztosíthatták volna Németország jövendőbeli pozícióját a világpolitika színpadán.
Csodálom, hogy Bismarcknak nem volt ennyi esze.
1) Háború vége után soha nem kezd egy ország rögtön másik háborúba. Túl nagy a társadalmi ellenállás. A hadsereg még győzelem után is kimerült - ezt az időszakot mindenki arra használja fel, hogy újraszervezzék a veszteségeket, pótolják a hadianyagot, levonják a harctéri tanulságokat, s ha kell, új eljárásokat, fegyvereket rendszeresítsenek.
2) Haverok voltak (Három császár egyezménye) - az oroszokban szövetségest láttak, nem ellenséget. Te is leírtad - akkor az oroszok még gyengék voltak, miért kellett volna tőlük tartania?
A franciák legyőzése után megalapították Németországot, még minden németben ott lángolt a nacionalista hevület, amit ki lehetett volna használni egy ilyen keleti irányú terjeszkedéshez. Az újonnan megalakult államnak minél több földre és nyersanyagra lett volna szüksége, ezt pedig a gyenge Oroszország biztosította volna számára.
Haverok egyáltalán nem voltak, a Három császár egyezménye az csak egy kényszerű szerződés volt, amit Bismarck hozott tető alá azért, nehogy Oroszország és az Osztrák-Magyar Monarchia összeálljanak Németország ellen és hogy elszigetelje Franciaországot. Ez egy megelőző lépés volt, amit II. Sándor cár is támogatott, mert azért félt ő is rendesen a németektől.
De ha más nem, akkor az 1877-es orosz-török háború is jó alkalom lett volna az oroszok elintézésére.
Eléggé sokan vallottak kudarcot Oroszország esetén, másodszor Németország nem egy ipari nagy hatalom volt, akkoriban csak kezdtek felzárkózni.
"Csodálom, hogy Bismarcknak nem volt ennyi esze."
Inkább olvass utána milyen ember volt, miben hitt, milyen dolgokat támogadott és akkor rájössz, miért nem tette.
#4
Gazdaságilag elég erősek lettek volna Oroszország ellen, a csapataik pedig bőven a cári hadsereg felett voltak harcértékben.
Bismarck pedig igazából nem hitt semmiben, nem voltak neki végletesen elkötelezett politikai céljai, hacsak nem Németország biztonságának bebiztosítása. Ez pedig elérhető lett volna Oroszország taccsra vágásával a franciák után.
Na mindegy, végül csak kiderült, hogy kár volt várni, mivel kiépült az Antant és az I. világháborús vereség lett a vége.
Mert mondjuk 1871-ben a londoni konferencia titkos konvenciójában aláírták, hogy Oroszország szabadon terjeszkedhet a Fekete-tengerre...?
Egyébként egyfelől Oroszország nem volt annyira gyenge, mint gondolnád. Nem volt hegemóniája ekkor már, de mind méretében, mint katonai létszámában azért jelentős erőt képviselt. Másfelől inkább a franciákkal voltak ekkor elfoglalva. Az ellenségem ellensége a barátom alapján keresett szövetségeseket Németország. Gyarmatbirodalom nélkül meg semmilyen pozíciót nem tudott volna bebiztosítani magának a világpolitika színpadán, hiába megy neki az oroszoknak és esetleg itt-ott még győz is. Sokkal nagyobb probléma volt nekik a franciák és az angolok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!