Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mit jelent a szocial szó...

Mit jelent a szocial szó történelmileg önmagában?

Figyelt kérdés

Ott van például a szocializmus, aminek a jelentése nekem egyáltalán nem köthető össze a nemzetszocializmus jelnentésével, ill sem németül, v angolul

nem tudom a nemzetszovializmus szóhoz a jelentését:-társadalom, társadalmi- csatolni...Egyáltalán miért keveredett két ennyire jelentésben eltérő szóba ez a szó?

Köszi a válaszokat.



2018. jan. 20. 18:07
 1/5 anonim válasza:

Wikipédián van egy egészen jó szócikk erről:


"A szocializmus (latin socius = 'társ') olyan eszmei áramlatok, politikai ideológiák összessége, melyek először a 19. század folyamán jelentek meg, közös elemük az individualizmusnak, a magánérdek elsődlegességének elvetése, a kollektivizmus, a társadalmi egyenlőség, a szolidaritás előtérbe helyezése. A szocializmus magában foglal egy gazdasági programot – a termelési eszközök fölötti társadalmi ellenőrzés valamilyen formáját –, szociális követeléseket – társadalmi egyenlőséget, az anyagi javak igazságos elosztását – és politikai célokat.


A legáltalánosabb értelemben szocialistának nevezhetünk minden olyan törekvést, amely a társadalmi berendezkedést a szociális igazságosság szemszögéből kísérli meg átalakítani."


Általánosságban ez igaz a nemzetiszocializmus ideológiájára is, csak kiegészülve szélsőjobboldal elméletekkel.

2018. jan. 27. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 librikus ***** válasza:

Szocializmuson jóléti államot, illetve társadalmat értünk, mely inkább utópikus, mint reális társadalmi rend. A szociális állam megvalósítása megköveteli az univerzális, szigorú, keménykezű államvezetést, amely az „egy mindenkiért, mindenki egyért” jelszavával szolidaritásvállalásra kényszeríti polgárait, hogy a szolidáris államrendet foganatosítsa. Idővel persze e hatalmi apparátusnak a saját hatalma fontosabb a népjólétnél. Így a szocializmus inkább középkori, mint a 20. évszázad rendszere. Viszont a szocializmust politikai szlogenként alkalmazni minden időben zseniális trükk.

Spann Othmar szerint a szocializmus univerzális államszisztéma, melyben az individuum köteles magát a közjónak, alávetni. A demokrácia a szocializmus ellenpólusa, amely az individuumnak -gyakran a társadalom hátrányára is- messzemenő jogokat biztosít.

2018. jan. 28. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2018. jan. 29. 16:06
 4/5 anonim ***** válasza:
Szociopata, mint Merkel vagy Macron.
2018. jan. 29. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nemzetiszocializmus: a nemzet érdekét szem előtt tartó.


Szocializmus: a jobb érthetőség kedvéért, nemzetietlen szocializmus. A nemzettel szemben álló erők érdekeit szem előtt tartó

2018. jan. 31. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!