Egy lehetséges választási törvény módosítás? Aki nem szavaz, az az aktuális kormánypártra szavaz..
17-es válaszoló:
Igen, ez is jó ötlet lenne.
A szavazási papír azt is tartalmazhatná, hogy kit !nem! szeretnénk. Egy kicsit bonyolulttá tenné a dolgot:
Adva van 100 szavazás:
23: a-ra szavaz, b és c kizárva.
34: b-re szavaz, c kizárva (a számára mellékes , szerinte akár ő is lehet)
43: c-re szavaz, a kizárva ( b számára mellékes)
A=23 (+34 lehetséges igen) /67/
B=34 (+43 lehetséges igen) /77/
c=43 ( nem kapott lehetséges igent) /43/
Elméletileg a c nyert, viszont a szavazás arról is szólt, hogy kit nem szeretnének, kapott 67 NEM szavazatot. a döntő többség nem akarta öket.
Nagyon nem jó ez az ötlet mégsem, bocsi. Követhetetlenné tenné a választásokat ( a machináció lehetősége nagymértékben nőne)...
22-es válastoló:
Jogos. Pontosítok:
A Magyarországi választási rendszert német mintára alakították ki az 1989-90-es években.
((A mostani módosításokat természetesen még nem tartalmazta :-) )))
Vegyes választási rendszert alkalmaz(t)unk, választókerületek vannak, ahol a legtöbb szavazatot elérő jelölt kapja meg a közvetlen mandátumot. Jól írom?
A jelenlegi választásunk egyfordulós,nincs érvényességi küszöb, illetve, eredményességi küszöb sem.
Az általam alkalmazott "KÜLFÖLD" szó alapjelentése ezt takarta. Abban egyetértünk, hogy "MINDENFÉLE választási rendszerrel léteznek stabil demokráciák Európában". Remélem, itt is végre helyrerázódik, nem a belső konfliktusok fognak szerepet kapni a jövőben....
Régen, a választás kötelező volt (tudom, más rendszerben éltünk). Nem lenne ésszerű, ha ilyen kiélezett politikai helyzetben újra az lenne (Természetesen nem a régi rendszer mintájára, valódi céljai elérése végett), hogy az itt élő és magukat magyarnak valló emberek közösen építsék fel a jövőjüket ( a választás pont erre lett kitalálva.)?
A sajtó sem sokat segít, igaz... Mivel tele van félhírekkel, álhírekkel, ez nagyban megnehezíti a politikai élet pontos áttekintését, ellenőrzését. Az átlag választópolgárok a legtöbb esetben viszont pont innen kapják meg az információkat.....
Visszatérve az eredeti kérdéshez: jó lenne, ha kötelező lenne a szavazás? kiterjesztem a kérdést, mert látom, hogy szükséges: Mi lenne a következménye a kötelező szavazásnak?
24. válaszoló:
Miért nyerne mindig a"mindenkori kormánypárt"? Kifejtenéd bővebben?
Ha az előző évek "munkásságát" a /éppen aktuális/ kormánynak az emberek figyelembe veszik, és a kötelezővé tett szavazás miatt nem lustálkodják el a részvételt, akkor nem lehet kijelenteni, hogy nem lenne változás...
Kérdező!
Megszólítottál, illik válaszolni. Bár fölöslegesnek tartom. Ez a fórum nem alkalmas vitára.
De ami ennél is fontosabb, az „azt hiszem”, „szerintem” lehet vélemény, de semmiképpen nem érv. A helyzet az, hogy ilyen fajsúlyú kérdésben a gazdasági, politikai tisztánlátás, a folyamatok átlátása és az önmérséklet alapvető feltétel.
Vegyük sorra:
„Aki nem szavaz, az az aktuális kormánypártra szavaz” – áttételesen, és kizárólag azért, mert a kormánypárt szavazótábora olyan, mint a katonaság. Parancs? Teljesítve! Ellenvetés nincs. Ezért a kormánypárt szavazatai jól becsülhetők, a többié (darabra) semennyire.
A kormánypárt elérte, hogy az ellenzői is az ő stílusában, az ő szóhasználatával beszéljenek (megkockáztatom, gondolkodjanak). Ennek eredménye a vagdalkozás, gyűlölködés és az állítások érzelemből történő megítélése. Olvass végig egy csomó politikai kérdést itt. Nézz vissza kampányszövegeket, bárkiét, és vizsgáld a reakciókat. Evidencia, hogy nem értik a beszélők és hallgatók zöme, hogy miről beszélnek. Akinek nem, az nem is meggyőzhető. Mivel? Ha egy mondatot ketten két ellenkező módon értékelnek, mi lehet a meggyőző, hogy egyik belássa, tévedett? Érzelemmel nem szokás vitázni.
Az a sok ember, aki – véleményetek szerint – nem megy szavazni, vajon miért? „Mind hülye! Egyik lop, másik miért ne tenné?” Ez az alaphozzáállás. Pedig nem mind hülye. Csak ha tudja az ember, hogy minden szavát lesik, hogy szétmarcangolják, magánéletét kutatják, hogy belekössenek, a mondandója nem számít, csak az, melyik oldalon áll – ekkor nehéz ám jó mondatokat mondani. Nagyon sok okos ember ezért húzódik a háttérbe. Ezért van, hogy egy (fiktív) döntést nem értenének, és nem lenne hatása. És aki nem érti, nem is reagál. Kérdezhetném: mit nem lehet ezen érteni? De nem kérdezem, mert tudom.
Hogy mást ne mondjak, előjött itt az egy és kétfordulós különbsége. Egyetlen olyan reakció nincs (téged is beleértve), amely látná a lényegét. Az egyfordulósnak nálunk semmi köze se hatékonysághoz, se egyszerűséghez, se semmihez, egyedül a hatalomhoz van köze. Egy másik kérdéshez részleteztem (itt nem ismétlem, akit érdekel, visszakeresi). Nagy felhördülés, világosan mutatta, nem értették. Pedig aki itt olvas, legalább bizonyos mértékig érdeklődik. A többség azt se.
Az összes ilyen típusú gondolkodás mind azt mutatja, aki formális átalakítást akar, nem érti a lényeget. Formális változások más jellegű, más módon számolandó eredményeket hoznak, de a tényleges eredmény alig változna. Tényleges változáshoz más gondolkodásmód kell. Hogy „Mari” és „Pisti” megváltoztassák véleményüket. Akkor máshogy is szavaznak! És ugyan mitől változtatnák meg? Ahhoz tanulniuk kéne politikát, gazdaságot, hogy mi mire hat és hogyan, de azt se hiszik el, hogy erre szükség volna.
Vajon miért mennek nehezen gazdasági átalakulások? Mert azokhoz más politikai szemlélet kell, ahhoz meg más szemléletű ember, hogy az hatalomba kerüljön, más szemléletű szavazó. De a szavazónak akkor lesz más szemlélete, ha erre megtanítják. Ki? Milyen oktatási rendszerben? Ettől fantáziálás az egész, minden valóságos alap nélkül. Ezért nem áll a változás mellé az a sok okos ember, aki amúgy tudná csinálni. Viszont ők tudják azt is, varázsütés nem létezik, sok-sok keserves munka létezik ellenszélben, ami a gyakorlatban a tömegek tanítása. Vagy még egy lehetőség: ha a hatalom olyan eszközökhöz nyúl, ami az érzéketlen tömegek ingerküszöbét is átlépi. Akkor viszont tornádó lesz, mindent, a jót is elsöpri. Kezdhetjük nulláról.
Összefoglalva: a módosítás pótcselekvés. Mert nem tudjuk, mi az igazi. Mert nem tudjuk, tömegek hogyan irányíthatók populizmus és hazugság nélkül.
Köszönöm minden kedves válaszolónak a kérdésemre adott válaszokat.
Érdekes véleményeket olvashattam, reagálhattam rájuk.
Sajnos vannak, akik nem vették észre (vagy nem érdekelte őket), hogy a kérdésem "csak" elméleti volt.
Az utolsó válaszolónak sok mindenben igaza van: az ingerküszöböt viszont a leg-ingerszegényebb embereknél is elérték egyesek (nem csak egy ember, hanem különböző pártok)...
Nem érveltem, csak levezettem egyes felvetéseket, illetve leírtam a gondolataimat az elméleti témáról.
Ha nem értek valamit, utánanézek, vagy kérdezek (én is).
"Parancs" teljesítve? Mi is volt a kérdésem kiegészítő leírása? Mi is volt a kérdésem? Az utolsó válasz átment személyeskedésbe, a kérdésemre nem adott értékelhető választ, csak elutasítást, burkolt becsmérlést. Tényleg mindig ezt kell csinálni, ha egyeseknek nem tetszik egy válasz? Személyeskedni, sekélyes vitát próbálni kezdeményezni? Ezekre a kérdésekre -sajnos, tapasztalatból - már tudom a válasz nem kell megválaszolni :-) .
Köszönöm a válaszokat, a kérdésemet megválaszoltnak tekintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!