Mit gondoltok a magyar oktatásról?
Először is azért írtam ide a kérdésemet, mert sajnos vagy nem sajnos a politiának van beleszólása a dolgokba.
10.-es vagyok egy jó (nem rossz, de nem is versenyló képző) gimnáziumban.
Véleményem szerint a magyar oktatás rettenetes. T
úl sok az óra a diákoknak (napi 8 kötelező!) és a tanároknak is.
A mindennapos testnevelés olyan iskolákban, ahol nincs elég hely, megvalósíthatatlan.
Rajz és ének óra miért kötelező gimnáziumban? Akinek ez kifejezetten fontos, akkor olyan iskolába ment volna, ha pihenő órának szánják (ilyet is hallottam), akkor sokan egyetértenek velem, hogy 1 órával hamarabbi hazaengedés pihentetőbb.
Rengeteget kell tanulni, és ezt ne panaszkodásnak gondoljátok. Szakok vannak, matek, magyar, stb. Ők nem véletlenül mentek ezekre a szakokra. Jó lenne, ha a tanárok megértőbbek lennének a diákokkal. Például nem várnák el egy humán szakostól, hogy ugyanolyan jó legyen matematikából, mint egy reál szakos. És persze fordítva.
Nem egy tantárgy van, ahol túlzottan is részletesen tanítják, ami egy gimnazistának felesleges, jövőre el is felejti.
Az a baj, hogy a gimnáziumban megszerzett tudás nagyrésze felesleges (ezt végzett diákok és tanárok mondták) , az életben nem fogja őket senki alkalmazni. Az alapokat igen, de azt a részletességet, amit elvárnak, nem.
Nem lenne célszerűbb, ha olyan dolgokat vezetnének be, mint például sütés-főzés, politika/pénzügyi alapok, háztartás vezetés, társadalom ismeret? Ezeknek lenne értelme, mindennapos dolgok.
Köszönöm a válaszokat, nyugodtan lehet kifejtős.
Azt gondolom amit te is leírtál. A legnyilvánvalóbb baromság a heti 4 irodalom óra, miközben az embereknek a pénzügyi ismereteik egy falevél szintjén vannak. Heti 2 óra max bőven elég lenne 200 éve halott már akkor is teljesen lényegtelen költők verseinek elemzésére, és akkor az emberek talán tudnák, hogy mi a deviza és mi a hitel.
Egyébként szerintem a rajzban nincs igazad. A rajz szükséges a mérnöki tudományokhoz ami elég népszerű manapság. Az ének nem kell sehova az oké :D
Nem véletlen olyan az oktatás,amilyen.
A cél minél több sik hülye ember képzése, akiket 1 zsák krumpliért meg lehet vásárolni, akikkkel lehet hitelt felvetetni, akikre rá lehet sózni a hulladék termékeket, akiket lehet aprópénzért dolgoztatni.
A PISA és más teszteken is rosszul teljesít Magyarország, míg pl a finnek nem, és mennyivel másabb az oktatásuk!
Az nem merül fel, hogy intelligens, jól képzett diákok felhúzhatnák az ország színvonalát?
Én humán szakos vagyok, és fontos az irodalom, de akkor meg nekem kémiát miért kell alapnál jobban tanulnom?
Mit gondolok a magyar oktatásról? Az, hogy évtizedek óta pocsék. Mai napig nem értik meg, hogy nem lehet mindenhez értő diákokat kitanítatni. Sokkal rosszabb eredményt érünk el, mintha céltudatosan tanítanánk a diákokat.
Egy másik kérdéshez leírt példámat írom le, miér rossz jelenleg az oktatási rendszerünk.
Van Pistike, programozó akar az egyetemen továbbtanulni.
Emiatt neki a kémiát olyan szinten kell tanulnia, mintha vegyésznek készülne.
A fizikát olyan szinten, mintha fizikusnak készülne.
Az irodalmat olyan szinten, mintha irodalmárnak készülne.
Földrajzot olyan szinten, mintha földrajz szakon akarna tovább tanulnia.
Emellett kellene megtanulnia az informatikát, matematikát meg az angolt olyan szinten, amilyen szinten kellene tudnia ahhoz, hogy programozó legyen.
Három tantárgyra kellene fókuszálnia tanulás terén, ehelyett legalább még három vagy négy tantárgyat kell olyan szigorú szinten tanulnia, mintha abba az irányba akarna tovább tanulni.
Egy programozónak semmi szüksége, hogy felrajzolja a szerves kémiai rajzokat, elemezni tudja Ady verseit, eltudja mondani az összes fizikai szabályt, stb.
Szerintem meg a béka segge alatt van az oktatás színvonala. Oly mértékben lebutított a tananyag, hogy szégyen. (igen, ismerem a mai rendszert, főleg mert tanárszakon végeztem pár éve)
"sütés-főzés, politika/pénzügyi alapok, háztartás vezetés" - úgy gondolom, hogy ezt otthon kéne megtanulni, nem a közoktatás feladata...
A PISA-ról meg ezekről pedig az a véleményem, hogy a tudás nem feltétlen az, amit ott számon kérnek. Nem kéne ezeket etalonnak venni.
Amerikában és rengeteg más országban tanítják ezeket. Persze, hoz egy alapot otthonról az ember, de ezeknek még mindig több értelme van, mint a kémia 97%-nak, annak, aki más irányon képzeli el az életét.
Én még az osztályozás rendszerét is átírnám. Példa: valaki nagyon jó matekból. Szeptemberben kap egy egyest. 17 ötöst kell szerezni, hogy azt az egy jegyet eltűntesse az átlagból! Egy ötös meg épp csak felviszi az átlagot. Ez mennyire fer?
Kérdező!
A politikának az a dolga, hogy beleszóljon az oktatásba(is). Ezért tartjuk el a kormányokat. Egy országban az ország céljait, azt, hogy azokat miként lehet megvalósítani, ahhoz miféle oktatás kell, a politikusnak kell meghatároznia, ezért vezetője az országnak.
Csakhogy egy politikus is lehet dilettáns, sunyi, okos, tisztességes és tisztességtelen. És eszerint készít célokat. Azért találták ki az intézményeket, az egész politikai működést, hogy a hibás terveket észrevegyék, felülbírálják, kijavítsák. Ha azonban a politikus bűnös céllal apránként szétveri az ilyen intézményeket, akkor önkényesen azt tehet, amit akar. Ennek kizárólag a társadalom, a nép, a tömeg tud ellenszegülni. Ha akar, ha megérti a bajt, ha képes összefogni. Ha nem képes, akkor a politikus egyre több disznóságot csinál, mert kiépíti hozzá a lehetőségeket. Ezt hívják manipulációnak. Te is manipulálhatod a barátod, ígérsz neki fűt fát, aztán mikor kicsaltad a pénzét, nem csinálsz meg neki semmit. Sőt, a pénzén fogadsz másik osztálytársakat, akik megvédenek, ha a barátod dühös lenne. Csak itt kizárólag a barátod jár rosszul, ha politikusként tennéd, egy egész ország (persze akkor sokkal bonyolultabban kell a dolgot művelni).
Ha a politikus gonosz dolgokat akar, tönkreteszi az iskolát, hogy buta emberek jöjjenek onnan ki, akiket könnyebb átverni. Sokféleképpen lehet tönkretenni. Elveszi a pénzt, így az iskola elkezd lerobbanni, a tanárok kevesebb bért kapnak, ezért idegesek, dühösek (és úgy nem lehet jól tanítani). Betesz fölösleges órákat, kivesz fontosakat, így lesz egy zsúfolt órarend, amiben a fele óra nem kell, vagy nem úgy. Mivel ekkor panaszkodnak, nem az órákat teszi rendbe, hanem csökkenti egy óra hosszát (hogy ne lehessen megtanítani az anyagot). Sok más mód is van. Ma az oktatás mindenütt rossz, az általános iskolától az egyetemig.
Igen, rengeteget kell tanulni. Gondold el, mennyi minden nem létezett mondjuk 30 éve. Azokat akkor mind nem kellett tanítani, ma meg igen. És később ez még inkább így lesz. Ezen úgy segítenek, hogy több óra lesz ugyan, de nem mind elméleti, és úgy szerkesztik össze, hogy közben pihetető legyen. Lehet ilyent. Sok tanulás után fáradt vagy. Ezért megkapálod a kertet, kitakarítod a lakást, összeraksz valami eszközt, egyszóval tovább dolgozol. Mégis pihentebb, üdébb leszel. Azt hiszem megérted, mit mondok ezzel: változatosan sok óra után kevésbé lehet elfáradni, mint kevesebb monoton óra után. Érteni kell az összerakásához.
Ami a humán szakosok és és reál szakosok közötti problémát illeti: azért gondold meg, a végén érettségiztek. Azaz ennyi tanulás után lesztek "értettek". Vagyis csupa olyasmit tanultok, ami kell ehhez. Humán és reál szakon is. Itt nem az a megoldás, hogy egyikből kevesebb kell, hanem az, hogy egyikből több. Az megtanulható, most azért nem, mert rosszul van szerkesztve, és legfőképp nem tanítanak meg titeket tanulni. Az külön tudomány!
A baj itt az, hogy rossz politikusok rossz céllal tervezik a jövőtöket. És nektek ez fárasztó, unalmas és pocsék lesz mindaddig, míg rossz politikusok szerveznek. Itt csak az a jó megoldás, hogy le kell őket cserélni jóra. De még utána is eltart jó darabig, mire minden rendbe jöhet.
Egyébként a magad módján jól fogalmaztál. Ha az itt válaszolók többsége megütné ennek a szintek a felét, már régen nem lennének rossz politikusaink.
Gyors megoldás nincs. Neked azt javaslom, szelektálj. Amit lehet, tanulj meg, próbáld változatossá tenni az életedet, az kevésbé fárasztó. Van neked óriási teherbírásod, csak elhitetik veled, hogy nincs. Tanulj rendszeresen, egyszerre annyit, hogy ne fáradj ki túlásgosan, mert azt nehezebb kipihenni.
1. válaszoló vagyok
középiskolában már hagyni kellene a gyerekeket specializálódni. Legyenek "mag" tárgyak amik kötelezőek mondjuk heti 16-20 órában (heti 2 matek, 2 magyar, 2 történelem, 2 informatika, 2 természettudományos tárgy, 2 pénzügyi ismeretek, 4 testnevelés és 4 angol óra). A maradék 10-15 órát meg rakja össze a gyerek abból amiből szeretné.
És az egyetemi felvételi pontszámítást is ehhez kellene igazítani, tehát aki természettudományokra specializálódik az kapjon mondjuk 50 pluszpontot azokon a szakirányokon, aki magyar irányba halad az meg ott kapjon 50 pontot.
""sütés-főzés, politika/pénzügyi alapok, háztartás vezetés" - úgy gondolom, hogy ezt otthon kéne megtanulni, nem a közoktatás feladata... "
A pénzügyi alapok mindenkinek szükségesek.
Ezt láthattuk a devizahiteleseknél, akik annyira nem értettek a pénzügyekhez, hogy nemzetgazdasági kockázatot jelentettek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!