Mondhatjuk, hogy az emberiség eddigi legnagyobb baklövése a földművelés feltalálása volt?
Egyre több olyan tanulmánnyal találkozok a neten, amik azt vallják, hogy a paleolitikum, amikor még mindenki vadászó-gyűjtögető életmódot folytatott volt az emberiség legboldogabb, legegyenlőbb és legegészségesebb időszaka, szemben a korábbi tanulmányokkal, amik ezt egy borzalmas, barbár korszaknak írják le.
Nem léteztek elnyomó királyok, hadurak, császárok, fáraók, életidegen, emberidegen, természetidegen vallások, nők elnyomása, kizsákmányolás, rabszolgaság.
Ezek mind a földművelés, a letelepedett társadalom, a neolitikus forradalom következményei, ezen folyamatok pedig durván tízezer éve kezdődtek el.
A paleolitikumban az emberek a nap egy kis részét erős, kimerítő munkával töltötték pl. vadászat, a nap többi részében pedig pihentek, játszottak, beszélgettek, szexeltek. A férfi és a nő között csak annyi különbséget ismertek el, hogy a nő tudott szülni, a férfi pedig megtermékenyíteni, de nem volt nőgyűlölet és intézményesített férfiuralom, sőt valószínűleg nagy tisztelet övezte a nőket, mert ők hozták világra a gyerekeket.
A szexualitás is szabad volt, mindenki poligám volt, az volt a normális, hogy két felnőtt ember ha kijön egymással és mindketten akarják bármikor szexelhetnek.
Az emberek egészségi állapota kiváló volt, mivel az emberek pont erre az életmódra fejlődtek ki, hogy a napból pár órát intenzív megerőltetéssel, a többit pedig lustizással töltik el. Az étrend is tele volt friss gyümölcsökkel, gyökerekkel, húsokkal, nem pedig búzával, rizzsel és egyéb szénhidrátokkal. Csak a XX. század végére kezdte az emberek egészségi állapota újra megközelíteni a paleolitikumi szintet. A neolitikumban és az ókorban borzalmasan visszaesett az egészség.
Ti mit gondoltok erről, szerintetek tényleg ilyen volt a paleolitikum vagy nem? Jobb volt, mint a mai világ?
Pl. a régebbi korokban, nem volt ilyen sivár a természet, mint manapság. Mindenhol dúskáltak az állatok, az ehető növények, manapság Magyarországon max 1-2 nyulat meg fácánt látsz szaladni a mezőn, azokra is órákat kell várni, de akár 300 évvel ezelőtt is sokkal színesebb képet festett minden.
Amíg kevés ember élt és nem kezdtek el a földművelő népek egyre több mezőt átalakítani szántófölddé és legelővé, még az európai pusztákon is majdnem annyiféle élőlényt láthattál, mint most az Amazonas dzsungelében.
"A paleolitikumban az emberek a nap egy kis részét erős, kimerítő munkával töltötték pl. vadászat, a nap többi részében pedig pihentek, játszottak, beszélgettek, szexeltek."
Azért erről a ma élő természeti népeknek más lehet a véleményük.
Szerintem nagyon szép romantikus elképzelésed van, de rengeteg "apróságot" felejtesz el ami szintén az akkori emberek mindennapjait idézi.
Én is el tudok képzelni egy szép völgyet ahol jobbra legelésznek a szarvasok balra váltogatják egymást a csipkebogyó és szeder bokrok pont a barlangom mellet csörgedezik egy patak és mondjuk kellemes kora nyári idő van. Biztos hogy nem volt mondjuk pár tényező?
Tél, jégkorszak, betegségek (nyilván az életmódunk miatt manapság sokkal elterjedtebb de találtak rákos elváltozással előember csontokat is) aszály, tigris/farkas , vagy ép csak a vadkacsa pucolás közben megszúrod magad egy csonttal és belehalsz a vérmérgezésbe, szülés közben/után az anya is meghalhat és még sorolhatnám.
A földműveléssel semmi baj, szerintem.
A legnagyobb baklövésünk az volt, hogy hagytuk a kamatos kamat bevezetését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!