Tudnátok jó történelem könyveket ajánlani a következő korszakokról?
Bizonyára csak én vagyok beavatatlan, de mindenhol (ez antikváriumokat jelent, khm) csak történelem tankönyveket találok, főként középiskolásoknak... Ennél részletesebben érdekelnek a következő témák:
1. Ókori Hellász
2. Korai Róma (a császárkorig)
3. Európai "barbár" törzsek (Tacitus Germániáját olvastam)
4. Perzsa birodalom és az azt követő birodalmak
5. Lényegében bármi a Párthusokról, Szarmatákról, Szkítákról
6. Litvánok harca / ellenállása a kereszténységgel szemben
7. Pogány felkelések Európában illetve a pogányság továbbélése a kereszténység felvétele után
8. Nagy Sándor birodalmának utódállamai
9. Az Indiát meghódító árják (emlékszem, középiskolás törikönyvben ezt letudták egyetlen mondattal)
10. Európai nők (helyzete, etc.) a kereszténység előtt
11. Korabeli vélemények a kereszténységről és annak terjedéséről
Illetve, érdekelnek még a bronzkori és korábbi civilizációk, de azokról annyira keveset tudok, hogy megnevezni sem tudom pontosan, hogy mit olvasnék szívesen.
Nem feltétlen csak direkt források érdekelnek, nyitott vagyok a minőségi "second hand" információra történészektől, amennyiben azok mentesek a felesleges véleménnyilvánító kommentároktól és a politikai színezettől (a direkt források politikai színezete természetesen nem zavar. Azt elfogadom. Ilyen álszent vagyok).
Még valami: alapvetően nincs bajom a tankönyvszagúsággal (így pl. egyetemistáknak szánt tankönyvek simán szóbajöhetnek).
Tudnátok ajánlani könyveket a fenti témákkal kapcsolatban?
Nem értem a problémádat.
Nyilván két lehetőséged van,vagy veszel történelemkönyvet(csak ne azt,amit a Fideszesnek hála ma a gyerekek használnak),esetleg emelt kidolgozott tételsoros könyvet,vagy veszel szakkönyveket,amik ezeket a témákat dolgozzák fel,de akkor külön külön kell megvenned.
Egyébként miért csak Antikváriumokban kereskedsz?
Sokszor sokkal drágábban adják a könyvet,mint az eredeti ára,ráadásul 10-20 évvel le van maradva minimum attól,ahol ma tart a tudományág.
9-Ezt azért tudták le egyébként egy mondattal,mert akkor még nem jegyezték le a történelmi eseményeket.
Az egész ókor egy nagy bizonytalan halmaz,és az erről alkotott képünket akár 1 lelet is teljesen meg tudja változtatni.
Annyi jelentősége van a egésznek,hogy ők hozták be a kasztrendszert Indiában,ami a mai napig meghatározza az életüket.
10,Hol?
Egyiptomban akár örökölhettek is a nők.
A görögöknél nem volt sok szabadságjoguk,a férjük tulajdonát képezték.
Viszont ennek ellenére pl Alexandriai Hüpatia ki tudott törni a tudásával,és elismert tudósként az Alexandriai könyvtár egyik tanára volt,csak mivel ő a tudományban hitt és nem rendelte alá magát a kereszténységnek halálra kövezték.
A spártaiaknál a nők is kaptak kiképzést és maguk dönthették el,hogy kihez akarnak férjhez menni...
11,Olvass korabeli filozófusokat,írókat.
Ezt külön senki nem írja le neked.
Egyébként nyilván ugyanolyan ellentét volt a társadalomban ezzel kapcsolatban,mint ma,csak a különbség az volt,hogy aki nem értett egyet a keresztény tanokkal azt elégették máglyán.
Egyébként melyik korról beszélünk?
Nem mindegy,hogy egy ókori Görög vagy Római birodalomban vagyunk,ahol azért még léteztek szabad gondolkodók,vagy a Középkorban,ahol már csak a papok voltak tanultak,akik nyilván elfogultabbak voltak a témával kapcsolatban...
Egyébként ezek mind olyan témák,amik után simán utána kereshetnél a neten,rengeteg adat van róla.
Sőt ha tudsz angolul,akkor ott van a hatalmas online Amerikai könyvtár,ahol az összes könyv be van szkennelve,amit Amerikában kiadtak,bármiről tanulhatsz ingyen..
Talán megfelel az elvárásaidnak, tegyél próbát az Új Képes Történelemmel:
Francia kiadású, a '90-es évek közepén lefordították magyarra, és bővítették a magyar történelemmel a sorozat küllemét másolva.
A magyar történelmet feldolgozó kötetek nagyon jók, nekem alapvető jelentőségűek a műveltségemben, ebből kiindulva terveztem megvenni az egyetemes történelmet érintő, francia köteteket is, de azokba beleolvasgatva elálltam a szándéktól, mert sokkal alacsonyabb színvonalon készültek, sokkal kisebb a szöveg aránya a könyvekben a képekhez képest - legalábbis bennem ez a benyomás maradt meg -, és az alap tudáson túlmutató ismeretátadásra nem törekszik, messze nem találtam olyan informatívnak, mint a magyar szerkesztést. Ez utóbbi is olvasmányos, nem szakkönyv, de mégis referenciapont, a világtörténelmet feldolgozó sorozat viszont nem törekszik mélyebb rétegek elérésére, és bővebb kitárgyalásra.
Viszont tegyél egy próbát, mert a körülírásodnak leginkább talán ez felel meg, és mindenképp fogsz belőle számodra újat megismerni.
#1
Szakkönyvek érdekelnének, minél részletesebben és elfogulatlanabbul. Természetesen külön-külön könyvekre gondoltam a témákkal kapcsolatban.
Azért antikváriumokban, mert általában olcsóbbak. A könyvek fizikai minősége nem érdekel, amíg olvasható.
Az európai nőket illetően egészen pontosan Európára gondoltam, most az egyszer, mint földrajzi, és nem biológiai fogalom. :) Egyiptom őszintén szólva nem túlzottan érdekel (talán a Ptolemaiosz korszak egyedül). Szóval: görögök, rómaiak, "barbárok" - különösen utóbbiak.
A 11-es pontot illetően ókoriakra gondoltam. Plótinoszról tudok, hogy valamilyen indirekt formában fennmaradt az ő kritikája a kereszténységről.
Általánosságban elmondható, hogy a viking kor végével minden történelmi érdeklődésem megszűnik. A középkor egyáltalán nem érdekel - kivétel persze a később érkező pogány népeket és a litvánokat -, főként a kereszténysége miatt.
A pdf-ekkel az a baj, hogy ki nem állhatom ha képernyőn kell olvasnom többet mint néhány oldal. Így bármilyen érdekes is egy pdf, az életben nem olvasnám el (tudom, mert egy rakás ilyen könyvem van, és tényleg alig olvastam el, vagy fejeztem be akár egyet is). Az angol egyébként nem akadály (sőt).
Pro Patria:
Ezek a könyvek jóval több dologgal foglalkoznak, mint ami engem érdekelne, és a kötetek címeiből ítélve inkább csak összefoglalók és rövid bemutatók. 20 kötet, összesen kb. 2100 oldal, ami csak kicsivel több, mint átlagosan 100 oldal kötetenként. A kötetek címeiből ítélve inkább csak egy alapvető áttekintést próbálnak adni a legfontosabb témákról (a címei azok a tömegcímek amiket minden történelemkönyvben láthatunk - ami nem baj, csak megjegyzem), és őszintén, nem is gondolom hogy ennél többre van lehetőség kb. 100 oldalban kötetenként.
Persze biztos vagyok benne, hogy a maga 100 oldal / kötet mércéjével messze meghaladja a középiskolai történelem könyveket, de úgy gondolom nem ez az, amit keresek. Valószínűleg a témákkal kapcsolatos szakkönyvek segítenének a legtöbbet, de nem tudom, hol keressem ezeket.
"Ezek a könyvek jóval több dologgal foglalkoznak, mint ami engem érdekelne, és a kötetek címeiből ítélve inkább csak összefoglalók és rövid bemutatók. 20 kötet, összesen kb. 2100 oldal, ami csak kicsivel több, mint átlagosan 100 oldal kötetenként. A kötetek címeiből ítélve inkább csak egy alapvető áttekintést próbálnak adni a legfontosabb témákról (a címei azok a tömegcímek amiket minden történelemkönyvben láthatunk - ami nem baj, csak megjegyzem), és őszintén, nem is gondolom hogy ennél többre van lehetőség kb. 100 oldalban kötetenként."
- Így van, ezt írtam is. De ez áll a legközelebb az általam ismertek közül ahhoz, amit megfogalmaztál.
Érdekes személyiségnek tűnsz. Ha van türelmed, írj egy privátot, hogy mi motivál az ismeretszerzésben, és milyen gondolatok érdekelnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!