Elveszítik az országok a nemzeti identitásukat az EU-n belül?
Igen vagy nem, miért?
Hogyan viszonyulnak az emberek a csatlakozáshoz? (Negatív, pozitív, miért?)
Milyen a kilátás a jövőre nézve?
Kultúrával kapcsolatban mi változott?
Én nem gondolom.
Az irodalom, mint a nemzeti kultúra egyik bástyája, virágzik manapság, rengeteg könyv íródik, és ami nagyon fontos: rengeteg könyvet fordítanak. Az EU országai tagjai egy közösségnek, így több összefüggés van pl Magyarország és Franciaország között, mint az EU előtt. Így sokkal egyszerűbb terjeszteni például a magyar irodalmat. A külföldire fordított mű pedig a hazai kultúrát terjeszti, tanúskodik a létéről.
Az EUval, és a nyitott határokkal, fellendült a turizmus. Ezáltal a célországok meg tudják mutatni magukat, meg tudják mutatni a saját kultúrájukat. Például itthon lehet építeni a hungarikumokra, mert ugyan a magyar embert kevéssé érdekli (hiszen hétköznapi) de a külföldinek be lehet mutatni, hogy ez biza' magyar dolog. Vagyis műveljük a kultúránkat. Amit művelnek, az meg nem hal ki.
Mondjuk számomra pl érzékeny pont a gulyásleves, a cigányzene és a puszta-ötös (amikor egy lovas két ló hátán áll és három lovat vezet). A magyarok többsége nem hallgat cigányzenét, sokan nem kedvelik a gulyáslevest, a puszta-ötösnek pedig soha semmilyen létjogosultsága nem volt:D Egyszerűen értelmetlen öt lovat hajtani egyetlen embernek, soha nem csináltak ilyen a parasztok maguktól, csak turista-vakításra lett kitalálva:D
Szóval a népi kultúrát, örökséget (karikásostor, juhászkultúra, néptánc, népzene stb..) a turizmus fellendülése abszolút konzerválja, így megmarad a magyarok öztudatában is.
Szintén jó példa még a pálinka vagy a túrórudi, vagy a lángos. Magyar cuccok amikre külföldön büszkék vagyunk, és az EU által egyre elterjedtebb dolgok ezek.
Ha a semmi közepén vagy egy szigeten elzárva, nem vagy büszke a szigetedre: nincs ki előtt büszkének lenni rá.
Az EU viszont egy nagy közösség, ahol rengeteg nemzetközi kapcsolat alakul ki, így mások előtt felmutatható, hogy igen, én ebbe a népbe tartozom. Ez is táplálja a nemzeti identitást.
Hogyan viszonyulnak az emberek a csatlakozáshoz?
Hát, krízishelyzetben negatívan. Migrációs válság, politika stb... ezek ahtása negatív.
Másrészről akiknek a faluját EUs pénzekből újították fel, azok örülnek neki.
Szóval ha az elveket nézik, gyakran negatív a megítélése, de az eredményei pozitívak inkább.
Kilátás a jövőre nézve?
Az EU még egy jó darabig marad. A kérdés az, hogy mi milyen szerepet akarunk ott betölteni. Jelenleg a politika miatt kicsit külön utakra tévedt, de ha eltekintünk a politikától, akkor mindenképp fejlődésről beszélhetünk. Kulturálisan mindenképpen.
Mi változott?
Amit kb az elején leírtam. Kinyílt a világ, meg tudjuk mutatni a saját kultúránkat, a saját nemzetünket, és ez erősít minket, illetve ismertté tesz a világban.
Az EU egy közösség, szóval megjelent egy globális szemlélet is. Kérdés az, hogy az emberek tudnak-e magyarok lenni egy közösségben, vagy döntéshelyzet elé állítják saját magukat: Vagy magyar vagy, vagy közösséghez tartozol.
Jelenleg sajnos ez a döntéshelyzet van az emberek fejében, pedig a kettő egyáltalán nem zárja ki egymást.
Az, hogy feloldódik e az egyén személyisége a csoportban, az csak az egyénen múlik. Hosszú távon azonban nincs olyan, hogy személyiség nélküli csoporttag legyen valaki.
Összegezve: véleményem szerint más kultúrák jelenléte erősíti a mi kultúránkat. A veszélye az, hogy a saját kultúránkat ellenkultúraként fogalmazzuk meg. Ezt nem szabad, hiszen nem jobb egyik kultúra sem a másiknál. Csak más. És sok újat mutathatnak egymásnak.
Nem hiszem hogy elvesznének, hiszen a nemzeti kincseink nagy része nem Magyarországhoz, hanem gyakran konkrét városokhoz kötődik és ezek a városi hagyományok annak ellenére léteznek hogy az országvezetés sokkal inkább befolyásolja a városiak életét mint az önkormányzat.
Összegezve a müncheni Oktoberfest eltűnését épp olyan elképzelhetetlennek tartom, mint a mohácsi busójárásét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!