Mi a véleményetek arról a felfogásról, miszerint a
média a 4. hatalmi ág?
Figyelt kérdés
A felvilágosodás óta 3 hatalmi ágat különböztetünk meg. A bírói-, a végrehajtói- és a törvényhozói hatalmat.
Sok ember szerint ez ma, a 21. században kiegészült a médiával, a média lett a 4. hatalmi ág.
Mi a véleményetek erről a felfogásról?
2016. aug. 24. 20:07
1/7 anonim válasza:
Téves elképzelés, a média teljesen más kategória. A 3 hatalmi ág fő jellemzője, hogy döntései "erőszakkal" kikényszeríthetőek. A médiára ez nem igaz, sőt, épp az ellenkezője a lényege, soft power alkalmazása az alapköve.
2016. aug. 24. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
2/7 anonim válasza:
Nem feltétlen hatalmi ág, de nagyon nagy befolyása van, hogy hogyan tálalja a dolgokat a média.
2016. aug. 24. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
3/7 anonim válasza:
Inkább az USAra igaz, ott függetlenebb a média, és a nyilvánosság erejét felhasznalva igenis képes döntéseket kikenyszeriteni. Például eddig egyedülálló módon már elnököt is buktatott, amire a hagyományos hatalmi ágak nem voltak képesek.
2016. aug. 24. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
4/7 anonim válasza:
Ez nem a 21. században egészült ki vele, már a 20. század elején is ez volt a helyzet, Hitler és a kommunisták is aktívan használták. A 21. században csak annyi történt, hogy elterjedt az internetes média, ahol az emberek látszólag ingyen jutnak tartalomhoz. De persze valakinek mégis finanszíroznia kell a szerkesztőségeket, és ezek a finanszírozók rendszerint nem szeretetszolgálatok.
2016. aug. 24. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
5/7 anonim válasza:
Ahogy az első hozzászóló is írta,olyan értelemben nem hatalmi ág,mint a másik három,viszont az kétségtelen,hogy mindenre képes befolyással lenni.Ha nem lenne már lejáratva ez a szó,akár azt is írhatnám,hogy egyfajta "háttérhatalom".
2016. aug. 24. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
6/7 anonim válasza:
Egyetértek, a média a 4. hatalmi ág, holtversenyben a pénzhatalommal. De az is lehet, hogy ezek az elsők, és a három hagyományos a futottak még.
Bizonyos értelemben egy fajta hatalmi ág, hiszen óriási erővel bír, embereket emelhet pozícióba vagy tehet földönfutóvá percek alatt. Viszont eléggé megfoghatatlan, virtuális. Senki sem rendelkezik vele. A hatását nagyban bekorlátozza az, hogy az emberek éppen milyen hírt "kapnak fel" mire vevők. Tehát kiszámíthatatlan, pláne az internet korában, viszont nagyon demokratikus.
Inkább azt mondanám, hogy egy eszköz, amin keresztül a nép hatalmat, vagy inkább kontrollt gyakorol önmaga felett. Egyfajta önszervező erő. Nem igazán hatalmi ág, mert hagyományos hatalmi ágak egy szűk réteg birtokába adják a kontrollt a tömegek felett. Akkor lenne hatalmi ág, ha csak 100 ember írhatna újságot, és őket választanánk évente.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!