Károlyi miért nem fogadta el August von Mackensen ajánlatát?
Az Amerikai Egyesült Államoknak az antant oldalán történt hadba lépését követően, 1918 végén mégis bekövetkezett az osztrák–magyar és német haderő általános összeomlása. A visszavonuló Dunai Hadsereg német és osztrák egységei október és november folyamán Romániából Magyarországon keresztül vonultak hazafelé. Mackensen ekkor felajánlotta, hogy intakt csapataival megvédi Magyarországot a román betöréstől, de a fegyverszüneti egyezmény értelmében a Magyar Köztársaság kormányának le kellett őket fegyvereznie. A túlbuzgó Károlyi Mihály miniszterelnök utasítására a magyar lakosság körében igen népszerű Mackensen vezértábornagyot Budapesten letartóztatták és internálták. A szociáldemokrata és kommunista politikusok nagy lelkesedéssel fogadták az intézkedést. Amikor azonban a román csapatok, az antant hallgatólagos jóváhagyásával mélyen benyomultak Magyarország területére, a közhangulat Károlyi ellen fordult. Élesen bírálták, amiért hálátlan módon, ellenségként kezeli a gyűlölt Románia egykori legyőzőjét. 1919 márciusában Károlyi átadta Mackensent az antant képviselőinek. Egy angol katonai hajón tartották fogva, majd néhány nappal Károlyi bukása és a Kun Béla vezette bolsevik hatalomátvétel, a Tanácsköztársaság kikiáltása előtt kivitték az országból. Az antant Szalonikiben internálta, majd 1919 decemberében visszatérhetett Németországba.
Azért nem fogadta el, mert nem volt totálisan idióta.
Mackensen nem lett volna képes megvédeni Magyarországot.
Magyarország védelmét kizárólag a Tanácsköztársaság Vörös Hadserege lett volna képes megvédeni, és sokáig meg is védte a román támadástól. Egész addig, amíg Horthy Miklós hazaárulást nem követett el, és átadta a vörösök tiszántúli hadjáratának támadási terveit a francia szegedi antantparancsnokságon a románoknak.
Az eredmény katonai bukás, horthy és a románok közös bevonulása Budapestre, majd Trianon.
#3
Ezen most jót röhögtem.(kínomban)
Horthy, mint hazaáruló? Sok mindennel mocskolják a balosok, de ilyen undorító hazugságot még nem olvastam.
Kérdésre:
"Számos szerző, kortárs, ill. utód kiemeli Károlyi olyan vélt vagy valós jellemhibáit, mint az ostobaság, a naivitás és befolyásolhatóság, ugyanakkor: a csökönyösség, és a szélsőséges fanatizmus."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!