Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Károlyi miért nem fogadta el...

Károlyi miért nem fogadta el August von Mackensen ajánlatát?

Figyelt kérdés

#Károlyi;Mackensen
2016. aug. 6. 18:46
 1/5 anonim ***** válasza:
2016. aug. 6. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az Amerikai Egyesült Államoknak az antant oldalán történt hadba lépését követően, 1918 végén mégis bekövetkezett az osztrák–magyar és német haderő általános összeomlása. A visszavonuló Dunai Hadsereg német és osztrák egységei október és november folyamán Romániából Magyarországon keresztül vonultak hazafelé. Mackensen ekkor felajánlotta, hogy intakt csapataival megvédi Magyarországot a román betöréstől, de a fegyverszüneti egyezmény értelmében a Magyar Köztársaság kormányának le kellett őket fegyvereznie. A túlbuzgó Károlyi Mihály miniszterelnök utasítására a magyar lakosság körében igen népszerű Mackensen vezértábornagyot Budapesten letartóztatták és internálták. A szociáldemokrata és kommunista politikusok nagy lelkesedéssel fogadták az intézkedést. Amikor azonban a román csapatok, az antant hallgatólagos jóváhagyásával mélyen benyomultak Magyarország területére, a közhangulat Károlyi ellen fordult. Élesen bírálták, amiért hálátlan módon, ellenségként kezeli a gyűlölt Románia egykori legyőzőjét. 1919 márciusában Károlyi átadta Mackensent az antant képviselőinek. Egy angol katonai hajón tartották fogva, majd néhány nappal Károlyi bukása és a Kun Béla vezette bolsevik hatalomátvétel, a Tanácsköztársaság kikiáltása előtt kivitték az országból. Az antant Szalonikiben internálta, majd 1919 decemberében visszatérhetett Németországba.


[link]

2016. aug. 6. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Azért nem fogadta el, mert nem volt totálisan idióta.


Mackensen nem lett volna képes megvédeni Magyarországot.


Magyarország védelmét kizárólag a Tanácsköztársaság Vörös Hadserege lett volna képes megvédeni, és sokáig meg is védte a román támadástól. Egész addig, amíg Horthy Miklós hazaárulást nem követett el, és átadta a vörösök tiszántúli hadjáratának támadási terveit a francia szegedi antantparancsnokságon a románoknak.


Az eredmény katonai bukás, horthy és a románok közös bevonulása Budapestre, majd Trianon.

2016. aug. 6. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Bocsi a harmadik mondatban az elírásért, siettem :P
2016. aug. 6. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

#3


Ezen most jót röhögtem.(kínomban)

Horthy, mint hazaáruló? Sok mindennel mocskolják a balosok, de ilyen undorító hazugságot még nem olvastam.


Kérdésre:


"Számos szerző, kortárs, ill. utód kiemeli Károlyi olyan vélt vagy valós jellemhibáit, mint az ostobaság, a naivitás és befolyásolhatóság, ugyanakkor: a csökönyösség, és a szélsőséges fanatizmus."

2016. aug. 7. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!