Mi volt Magyarországgal, hogy Március 15-én forradalom alakult ki és mi milyen eredmény alakult ki a forradalom után?
Előzmények:
- Volt egy általános európai és magyar közhangulat, amelyben a szabadság fontossá vált (romantika, nacionalizmus, reformkor)
- Az átalakuló gazdasági-társadalmi berendezkedést nem követte a politika
- Gyengekezű volt az uralkodó, lehetett "ugrálni"
Következmények:
- Bár a szabadságharc elbukott, az uralkodó belátóan nem nyúlt hozzá a progresszív törvényekhez, így lehetőség nyílt egy modernebb gazdasági-társadalmi rendszer létrejöttére demokratikusabb keretek között.
Igazából a forradalmi előzmények között semmi extra nem volt, a szokásos Habsburg ellenes lázongások és forradalmak ekkoriban futószalagon jöttek, gondolj korábbról Thökölyre vagy Rákóczira, de a 48-49 szabadságharc sokban különbözött ezektől és rengeteg pozitív utóhatása van, többek között ez a magyar nemzeti identitás egyik alapköve.
A forradalom kezdetben nem azért indult hogy Magyarország elszakadjon a Habsburgoktól, inkább csak a magyar rendek, polgárság és parasztok jogköreit akarták bővíteni, később ez a harc fokozatosan ment át függetlenségi törekvésekbe, a szabadságharc végén pedig mindenképpen ezt lehet megjelölni fő célnak.
Érdekes a nemzetiségiek reagálása is, volt aki a magyarok mellett harcolt, mások a magyarok ellen. Döntésükre hatással voltak még Bécs kisebbségeket lázító propagandái is, amiben a későbbi birodalmon belüli nagyobb önállósággal ámították őket. A horvátok, szerbek, erdélyi románok a magyarok ellen fordultak. A ruszinok, szlovákok és partiumi románok pedig a magyarok mellé álltak. Mert azért a magyar kormány is ígérgetett nekik jogköröket bőven amit később nem tartottak be. Például a magyar-szlovák viszony itt mérgesededett el végleg. Ekkoriban a szlovákok sokkal jobban gyűlölték a cseheket, a megalakuló Honvédségbe pedig ezerszámra jelentkeztek hogy a saját nemzeti jogkörükért harcoljanak, de miután ebből semmi nem lett a szlovákok becsapva érezték magukat. A horvátok később rájöttek hogy szintén becsapták őket, csak itt az osztrák volt az ígérgető fél, ezért sokkal jobban közeledtek utána a magyar kormányhoz, és ennek köszönhetően 1867-ben megalakult a horvát-magyar kiegyezés.
A 48-49 es szabadságharc igaz elbukott de jelentős lélektani eredményessége volt. Megmutatta hogy ha a magyar nemzet összefog bármire képes lehet, így is két nagyhatalom (Ausztria, Oroszország) kellett a leverésükhöz.
Mindenképp ennek a forradalomnak a következménye volt a magyar-osztrák kiegyezés is. Ekkora már Ferenc József belátta hogy a németesítő, abszolutista (Bach korszak) politikát nem lehet végigvinni, az osztrákoknak is elegük volt már a folyamatos magyar lázongásokból és harcokból ezért megkezdődött a közeledés. Ez rengeteg jog köri bővítéssel járt, ezután a hadügy és a király személyétől eltekintve Magyarország elég nagyfokú függetlenséget élvezett. A Habsburg Birodalom elnevezést is lecserélték és Ausztria-Magyarország vagy Osztrák-Magyar Birodalom lett belőle. Ez persze csak tovább szúrta a itteni nemzetiségek szemét akik szemében ez az áruló Habsurgokkal való lepaktálásnak számított (ők nem kaptak a magyarokéhoz hasonló jogköröket), és mégjobban elmérgesítette a viszonyt. A kiegyezésnek nagyjából az volt a lényege hogy a Habsburgok lemondtak a magyarok megtörésének az ábrándjáról, cserébe a magyarok nem lázadoztak többet ellenük. Persze a saját területi nemzetiségeik elnyomásáról senki nem mondott le, így a csehek, szlovénok továbbra is ki voltak téve a németesítő politikának, a románok, szlovákok, szerbek pedig a magyarosításnak. Ezek felett pedig az osztrák és magyar kölcsönösen szemet hunyt.
A szabadságharc a nemzet identitásának és magyar jogkörök szempontjából sikeres volt, eredeti célját elérte sőt sok mindenben túl is teljesítette a Kiegyezés által, viszont a nemzetiségi helyzetet mégjobban elmérgesítette ami többek között Trianonhoz is vezetett. Itt a szlovákok, románok, szerbek az új államokban saját maguk is zsarnokká váltak, kisebbségeiket elnyomták és saját nemzetük homogenizálását tekintették elsődleges céljuknak.
Nézd meg a Magyarország története sorozatot a You Tube-on.
https://www.youtube.com/watch?v=fkG5ne88U_k&list=PL3078A9E84..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!