Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Kapitalizmus meg szocializmus...

Kapitalizmus meg szocializmus helyett milyen rendszer van ami működne?

Figyelt kérdés
2016. márc. 2. 11:54
1 2
 1/14 anonim válasza:
13%
Totális diktatúra, egy jó vezetővel. Ez kell anépnek, valaki, akire felnézhetnek és bálványozhatják.
2016. márc. 2. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
68%
Idiotizmus, az itt tutira működne.
2016. márc. 2. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Hát köszönöm
2016. márc. 2. 12:07
 4/14 A kérdező kommentje:
a "válaszokat"
2016. márc. 2. 12:07
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Egyik sem azért ne működik, mert rossz. Hanem azért nem működik, mert rosszul alkalmazzák.

Jelen esetben a kapitalizmus az emberi természet azon tulajdonságán alapul, hogy az ember szeret versenyezni. Ez megmozgatja a fantáziáját, eredményekre serkenti. És azért nem működik, mert ezt misztifikálva, nem alkalmazza (bár a kapitalizmusban benne van) a másik fontos tulajdonságot. Az emberek sokfélék, és ez akkor hasznos, ha egymás támogatására, nem pedig ellehetetlenítésére használják. Röviden, érvényesülnie kell az egyensúly törvényének, mert az ember ebben a közegben a leghatékonyabb (a fejlődésben). Ehelyett egyes élelmesek bevezettek egy új fogalmat, időnként nevezik neoliberalizmusnak is. Ennek lényege a liberalizmus szabadságelve. Itt úgy alkalmazzák, nekem mindent szabad a liberalizmus nevében, neked semmit, ha az nekem nem előnyös, a verseny nevében. Röviden: az erő érvényesíti akaratát bármi áron.


A működő kapitalizmusban az egyensúly úgy borult, hogy túlhangsúlyozzák (egyoldalúvá teszik) a verseny lehetőségét a liberalizmus nevében. És még sok más aljasságot is elkövetnek e címszóval.

A működő szocializmusban az egyensúly úgy borult, hogy a demokráciát (nép, értsd tudatlanság) fogalmát tették az ésszerű megfontolás elé.

A demokrácia uralom mások felett, a szocializmusban a nép többségéé, a kapitalizmusban az erő többségéé. A megoldás az "uralom" lecserélése a "racionalitás" "megegyezés" fogalmakat téve a helyére. Ehhez persze erő kell, hiszen egy rossz folyamatot erővel lehet megállítani. Jelen esetben a nép erejével. Ami addig jó, míg nem kezdi önmaga számára kisajátítani. Ennek elkerülésére kell az egyensúly, a(z értelmes) nagypolitikában szokás ezt a az erők és fékek egyensúlyának is nevezni, ami a megfelelő intézményrendszer kialakítását jelenti valójában.

2016. márc. 2. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Megfelelő intézményrendszer az erő értelem és megegyezés nevében a szakszervezetek lehetnének amik nincsenek hála a kapitalista önzés és erő elnyomás kombinációnak. Mégis melyik országban működhetne olyan szakszervezet amely lojális az alkalmazottakhoz vagy egyenesen belőlük áll képviselhetik magukat megvesztegethetetlen nem állandó képviselőket küldenek akik mindig érvényesítik akaratuk amennyiben nem túl irreleváns a gazdaságnak tehát belefér mint 5% fizetés kiegészítés kevesebb munka vagy legális fusizás vagyis olyan érdekképviselet amit muszáj elfogadni.
2016. márc. 2. 12:23
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Én hallottam egy Silvio Gesell nevű német-argentin pénzelméleti szakemberről, aki a marxizmust megelőzően vagy legalábbis azzal egy időben dolgozott ki egy a már említett marxizmushoz hasonló (talán jelszavaiban is megegyező) ugyanakkor sokkal működőképesebb rendszert.


Én magam nem olvastam és amikor hallottam még nem volt magyar kiadása a műveinek. A wiki szerint viszont már van magyar fordítása a Természetes gazdasági rend szabadföld és szabadpénz révén című művének.

2016. márc. 2. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Szabad gazdaság Freiwirtschaft-elmélet ez tetszik köszönöm ez zöld kéz ez már használható : )
2016. márc. 2. 13:33
 9/14 A kérdező kommentje:

Azt a kr*va ez már nem semmi : ) "A wörgli kísérlet[szerkesztés]

1932-ben a tiroli településen, Wörglben vezették be a rendszert a gazdasági világválság hatásainak csökkentésére. Nemcsak áruvásárlásra, szolgáltatások kifizetésére volt alkalmas, de még a települési adókat is leróhatták vele. Fedezetül a helyi takarékban elhelyezett összeg szolgált. A fizetési utalványokat havonta 1% forgásbiztosítási illetékkel kellett érvényesíteni. A Silvio Gesell német közgazdász elméletére alapozott ötlet annyira bevált, hogy számítások szerint a helyi pénz tizenháromszor gyorsabban forgott, mint a schilling (az akkori fizetőeszköz). A pénzkörforgás és ezzel a gazdasági teljesítőképesség megnőtt, a munkanélküliség csökkent. Az eredményt akkor a sajtó a wörgli csoda néven emlegette, és száz további település szerette volna bevezetni, azonban az Osztrák Nemzeti Bank betiltotta a hasonló kezdeményezéseket"

2016. márc. 2. 13:35
 10/14 anonim ***** válasza:
89%

Az 5-ös válaszadó jókat ír.

Azzal al megjegyzéssel, hogy a szocializmust nem lehet jól alkalmazni. Az ugyanis teljességgel szembe megy az emberi alaptermészettel.

Ugyanakkor, tisztán kapitalista berendezkedésű államrend sincs sehol. Még a kapitalizmus fellegvárában az USA-ban is létezik a szociális intézményrendszer.


A kettő egyvelege volna üdvös, ezt valósítják meg és alkalmazzák sikerrel a skandináv jóléti államok is.

Ott viszont a működőképességhez kellett a kultúra is, amely átörökíti a fiakba azt az eszmét, hogy a másokról való gondoskodás az lényegében az öngondoskodás egy formája. Ehhez szükséges a belátás az egyén részéről és a pillanatnyi önzés feladása a hosszabb távon jövedelmezőbb létbiztonság érdekében.


Ha viszont idegen kultúra hígítja fel az őskultúrát (bevándorlók) akkor a fenntarthatóság borul, mert a jövevények megcsapolni igyekeznek a szociális rendszert, nem pedig erősíteni azt.

Ennek jeleit tapasztaljuk ma Angliában.

2016. márc. 2. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!