Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Az országnak szűksége van...

Az országnak szűksége van Paks II-re, vagy meglennénk nélküle?

Figyelt kérdés

2015. nov. 19. 19:33
1 2
 11/18 anonim válasza:
75%
Hát én ott kezdeném, hogy az atomenergiára mindenképpen szükség van de Paks II-re jelenleg ilyen feltételekkel nem, hogy szükségünk nincs, hanem kifejezetten rossz is. Az, hogy rengeteg áramot fogunk eladni és majd a gyerekeink élvezik ennek a nyereségét az több ponton is sántít. Először is jelenleg Paks az energia kb. 40%-át szolgáltatja. Ez abszolút megfelelő és optimális arány, a nukleáris erőművek akkor hatékonyak ha folyamatosan termelnek, a nagyobb fogyasztású időszakokra érdemes máshonnan szerezni áramot. (Nem vagyunk abban a helyzetben, mint Ny-Európa ahol a többletből éjszaka víztározókba pumpáljak a vizet, stb.). A mostani reaktorok működni tudnak a 30-as évekig, az új projekt első reaktorai viszont már a 20-as években beindulnának. Ebből az lenne, hogy gyorsan elfoglalják az import helyét (ami nem hatékony), sőt akár, mint amit írtak külföldre is adhatunk el áramot. Az energiaexportálás ismét nem olyan egyértelműen jó nekünk, mint ahogy azt állítják. Először is fontos figyelembe venni a nyugati országok célkitűzéseit, hogy milyen ütemben térnek át más forrásokra. Ebből kiderül, hogy hosszú távon nem lesz igényük annyi importra, hogy mi ezen sokat nyerjünk. De még ha lenne is, akkor jön az a probléma, hogy az atomenergia egy rendkívül költséges gyerek, tőkeintenzív technológia. Ha azért építünk reaktort, hogy áramot exportáljunk, akkor mondhatjuk azt, hogy tőkét exportálunk. Ez egy alapvetően tőkehiányos országnak nem hiszem, hogy a legjobb ötlet. Mindent egybe véve viszont a legnagyobb gond a koncepció. Valószínűleg várni kéne még az új reaktor építésével és az biztos, hogy nem a legegyenesebb megoldás, hogy az ország GDP-jének kb. 10%-ra vállaltak kötelezettséget zárt ajtók mögött, mi a számokról semmit nem tudunk. Ezek a kötelezettségek viszont 2100-ig tartanak. Rengeteg előnye is van természetesen a dolognak, pl. a beruházás lebonyolítása eszméletlen sok új munkahelyet hoz létre, de mivel a számokat nem ismerjük egy idézettel zárnék: "Ha milliókért veszünk magunknak otthonra egy presszógépet, amihez utána olcsón szerezzük be a szemes kávét, akkor ettől olcsón isszuk naponta a feketét?Nem."
2015. nov. 19. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 Rion_marcus ***** válasza:
34%

Nem nincs, sokan ideológiai okokból ellenzi vagy kedvenc pártja véleményét szajkózza, én nem gondolom, hogy az én véleményem olyan hibátlan lenne, de sok különböző szakértő és jobb szó híján "véleményformálót" meghallgattam, úgy gondolom megfelelő képet alkottam a helyzetről.


Ha sok energiát kell termelni az egyik legjobb megoldás az atom. Nem szennyezi a környezetet, kevés a hátramaradó szennyező anyag és a szakértők már dolgoznak azok tárolásán. Zöld energia a javából, hiszen az urán zölden izzik :)


A hátrány a költségekben van és mint közgáz hallgató ez zavar a legjobban. Bár egy erőművet fenntartani olcsó, de megépíteni marhára nem az, ha úgy nézzük megvesszük az energiát előre. Itt pedig gondba ütközünk. Kivetítve a várható élettartamára, az energia egységára jóval az olajé vagy a széné felett van. Ennél rosszabb, hogy ezeknél is jelentősen olcsóbbak lesznek hosszú távon a megújulók, már ha tartják a trendet. Ezt a Mol vezető közgazdásza mondta egy előadáson, bár tévedésnek van helye, de azért energia-gazdagságtanban valószínűleg ő az ország legjobb elemzője.


Ezt nézve, ha nem történik valami nagyon durva gazdasági "gebasz" (szép szakszó mi :)), akkor a paksi befektetés nem fog megtérülni. Magyarul pénzkidobás. A kormány helyesebben járt volna el, ha vár 5 évet, amikor az energia piaci változásokról, amik most indultak be, már biztosabb képük van a közgazdászoknak.


Egyszóval nem azért kell Paks II-őt hibásnak gondolni mert gonosz atom, fúj, vagy csak a szélerőmű, hanem mert úgy néz ki, hogy veszteséget fog csak termelni, vagy olyan változások jönnek, amik erősen elnyomnák az új erőmű előnyeit (pl.:hiperinfláció vagy olajárrobbanás, úgy, hogy még nincs működő alternatívája).

2015. nov. 19. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
64%

ma 22:38

Koma, nem megbántva senkit, de Paks II-ről k.urvára nem a közgazdászokat kellene kérdegetni, hanem a mérnököt, meg a fizikust.

Igen, szükségünk van Paks II-re.

2015. nov. 19. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

Nem tudom mért ellenzik sokan, inkább vegyük külföldről az energiát vagy épp szénerőművekből stb. Megújulóból egyszerűen képtelenség egész évben fedezni minden szükségletet.

Utánuk viszont a legtisztább az atom... igaz, a hulladékot el kell helyezni, de mintha alapból is onnan jött volna elő...

2015. nov. 20. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
62%
Természetesen nem egyszerű pontosan meghatározni, hogy mennyi lesz Magyarország villamos energia igénye 20 év múlva. (A lakosságnak szánt előkészítő/tájékoztató anyagban amit olvastam a témáról csak minimális terjedelemben foglalkoznak ezzel a roppant bonyolult és fontos kérdéssel). Két fő tényezőtől függ, a lakosságszámtól, valamint a GDP növekedésétől. A lakosságszám 2035-ben körülbelül 9 millió fő lesz, és bár szeretném ha nem lenne igazam, de nem valószínűsíthető gazdasági robbanás, amely növekvő villamos energiaigényhez vezetne. Amennyiben esetleg ismét előtérbe kerülne a nehézipar, az már sokkal energiatakarékosabb lesz korábbi társainál. A másik várható tényező, az energiapiac további liberalizációja, amely a villamos energia árának csökkenéséhez vezet elsősorban a késő esti völgyidőszakban. 6000 MWh beépített villamosenergia teljesítményre véleményem szerint mindenképpen szüksége lesz Magyarországnak 2035-re. Ezt ki kell egészíteni egy 1000-1500 MWh-ás tározóerőmű kapacitással. A napelem és a szélerőmű maximum 20%-al részesedhet az energiamixből, ennyire azonban feltétlenül szükség van (javaslom tanulmányozásra az új napelemgyárat, amely napenergiából fedezi a működéséhez szükséges energiát). Azonban még mindig hiányzik 4800 MWh, amit egyéb módon kell előállítani. Nagyon remélem, hogy az épületek 20 év múlva a fűtéshez jóval kevesebb földgázt fognak felhasználni, és mivel a földgáz drágulása prognosztizálható, ezért csak csúcsáram termelésére szabad felhasználni. A földgázt kizárni nem lehet az áramtermelésből, mert van kiépített termelő kapacitás és vannak hazai készletek is. 4000 MWh erőművi kapacitást mindenképpen ki kell építeni/fel kell újítani 2035-re. Paks II alternatívája a lignittüzelésű (vagy lignit és biomasszatüzelésű) nagy hatásfokú és kombinált ciklusú hőerőmű. Sajnos nem kértünk erre árajánlatot, de a magyarországi lignit lelőhelyek megnyugtató ellátásbiztonságot jelentenének. Az atomerőművet a magas beruházási költségek, és az utólagos megszüntetési munkálatok, valamint a több tízezer éves biztonságos hulladékelhelyezés miatt nem tartom szerencsés döntésnek, meg lehetne oldani természetesen a villamosenergia igényt más módon is.
2015. nov. 20. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 kicsilyra válasza:
68%

Technológiai váltás idejében vagyunk ez már majdnem biztos..

Hát nem biztos, hogy jó megoldás egy "ősi" - HIBÁS technológiába fektetni.


Olvasd el ezt és döntsd el, hogy szerinted mi a helyes út 2016-ban?

A cikkben nem sci-fi, hanem a jelen valósága van leírva.

[link]

2016. jan. 26. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 zetsu99 ***** válasza:

Én hat fő szempontba szedtem, hogy mi a bajom PAKS2-vel és az atomenergiával:



1. Szánalmasan ALACSONY HATÉKONYSÁGgal működik energetikai értelemben. A bemenő 100 egységnyi (fűtőelem) energiából csak 30 egységnyi hasznos energia (villamosáram) jön ki belőle.



2. Nem megújuló elsődleges energiaforrásból van ellátva, emellett ENERGIAFÜGGŐSÉGET okoz uránt használnak a működtetéséhez, amely kitermelése (amellett, hogy nem itthon zajlik) pedig nagyon sok meddővel jár. Átlagban 9 egység meddőre 1 egység uránérc jut, (de bányászati műveléstől és bányaadottságoktól függően 1-40 is lehet az egy egységre jutó arány), amit utána pedig tisztítani és dúsítani is kell. Ehhez hatalmas gépek és sok károsanyag-kibocsátás kapcsolódik, a szállításról és a tárolásról még nem is beszélve.



3. Teljes életciklusban nézve az energiatermelés módjai közül az összes (helyesen használt) megújuló energiaforrással törtenő eljárás jobb értéket mutat az ÜVEGHÁZ HATÁSÚ GÁZOK terén. Az atomerőműveknél ez az érték átlagosan 98-144 g CO2-e/kWhel (B. K. Sovacool, 2008), míg egy biomassza erőmű esetében (ami a legrosszabb a megújulók, azaz inkább feltételesen megújulók közül) pedig 14-44 g CO2-e/kWhel.



4. Ha csak a gazdasági, pénzügyi megtérülését nézem egy ilyen erőmű hosszútávon csak veszteséges lehet és támogatás nélkül nem lesz képes a az EXTERNÁLIS KÖLTSÉGEKket beleszámolt, NEM torzított piaci viszonyoknak megfelelni, lásd PASK2-ről már most is lehet tudni - akik támogatják, ők is elismerik - hogy veszteséges lesz.



5. NEM RUGALMAS áramtermelő kapacitás, gátat szab a megújulók terhódításának. Zavarokat okozhat azáltál, hogy ha egy adott intervallumban magas éppen az időjárásfüggő megújulók részaránya a rendszerben, akkor a zsinortermelő miatt (teljesítményének csak 5% szabályozható viszonylag gyorsan) könnyen energiatöbblet alakulhat ki, így akár negatív áron is elkelhet ez a többletenergia (lásd frankfurti energiatőzsde).



6. A környezeti szempontoknak sem igazán felel meg ez a fajta módja az energiatermelésnek, mint azt már a fentiekben kifejtettem, de számolni kell a sokat hangoztatott radioaktív sugárzással is, mint egy előre nem látott baleset, mind pedig a kiégett fűtőelemek esetén, amelynek terén a gond még korán sincs megoldva. A még 400ezer évig sugárzó KIÉGETT FŰTŐELEMEK TÁROLÁSA a világon sehol sincs biztosítva és anyagi meg technológiai keret sincsen ilyen tárolók létesítésére és 400ezer éven át folytonos biztonsági megfigyelésekre.



Ezeken kívül még számos probléma üti fel a fejét az atomenergiával kapcsolatban, mint a túlzott CENTRALIZÁCIÓ, az ENERGIAIMPORT (fűtőelem), a BIZTONSÁG (1000 drónból 1 bejut..) háború esetén potenciális CÉLPONT (ezzel kb. teljesen megbénítva a magyar villamosenergia-ipart (lásd minden háborúban az ellenség infrastruktúrális berendezkedéseinek zavarása, tönkretétele)... és még sorolhatnám, de ezek a pontok már önmagukban indokolják ezen energiatermelő beredezések káros mivoltját.



100% megújulóval így nézne ki a rendszer:

[link]

2020. júl. 8. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 zetsu99 ***** válasza:

#4 Nem csak napelemekkel kell megoldani az áramellátását az országnak.

Hosszú lesz, de jól jársz ha figyelmesen végig olvasod!


A szélenergia hasznosításban van 410PJ technikai és 9500MW társadalmi-gazdasági potenciál. Így ha kiszámolod, már csak ez ki tudná váltani Paks2-t.


De hiba lenne egyféle megújulóra támaszkodni és még nagyobb hiba az áramszektort a hőenergiaszektortól (a laksossági energiafogyasztás legnagyobb része a fűtésre megy el) és a mozgási energiáktól külön választani. Számolni kell a biomasszafélék terén rejlő energiatermelési módokkal, éppen úgy, mint a vízenergiával (amiben szintén van 2PJ potenciál - sok kicsi sokra megy alapon), és a különbőző környezeti hőenergiákkal (talajhő, napból érkező rövid hullámhosszú sugárzások, a Földről visszamenő hosszú hullámú sugárzások hőenergiája, a Föld belső hőjéből származó, a víz hője...).


A napból érkező energia hasznosítására számos lehetőség áll rendelkezésünkre a napkolleroktól kezdve, a hibrid napelemeken át egészen a termovillamos rendszerekig. Nem csak a napelem (igaz az aktív hasznosítások közül ez a "leg" Magyarországon).


Főleg azt nem értem, hogy pl. a biogázzal történő áramtermelést miért nem említetted meg?

Kérdésedre pedig a válasz a szél este is fúj, biogázzal este is lehet termelni, emellett ott vannak az elraktározott tartalékok (P2G, SZET, MV...)


Egy napelem élettartama is, hosszabb 30-40 év. Chemnitz-i Egyetem kutatói 102 a 90-es években telepített napelemes rendszert vizsgáltak meg és többségük ma is 90-95%-os teljesítménnyel üzemel. Gyártótól függően meg volt ahol a majd 30 év alatt 1-szer valahol még (mindenki meglepetésére) egyszer sem kellett kicserélni az invertert.

Ha a 0%-os THM-es hitellel veszed meg a rendszert akkor tiszta hasznod lesz, mert amikortól visszafizetted a hitelt már csak neked termel és addig meg a villanyszámládnak megfelelő összeget fizetsz a törlesztésre - nincsen kezelési költség, nincs kamat - ,azaz egy Ft-vel sem növekedett a kiadásod (jó van némi önrész benne, ha jól tudom 5%, de még így is sokkal jobban megéri), csak nem szabad túlméretezni a rendszert.


Igen ebben egyetértek, erre megoldás a fentiekben már említettek (megújuló energiamix, tárolás), másrészről meg DSM-et kell ilyenkor alkalmazni.


Igen ebben is igazad van, a napelemek nem biztosítják önmagukban a szükséges árammennyiséget és az egyenletes(ebb) eloszlást, szükég van más megújulókra is, amelyeket egymással kombinálva kell alkalmazni.

Mit értesz káros anyagnak jelen esetben, emellett nézni kell, hogy mihez képest. Az üvegházgáz-kibocsátásban a napelemes rendszerek (12-24 g CO2e/kWh) jobban teljesítenek, mint az atomenergia (90-150 g CO2e/kWh (Leeuwen, J. W. S. 2016)). Emellett több szempontból is meg lehet vizsgálni, melyikre gondoltál?

2020. júl. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!