Szerintetek van értelme annak, hogy bárki szavazhat?
Mi értelme annak, hogy olyan emberek is szavazhatnak, akik semmit nem fognak fel a valóságból, a politikából, a gazdaságból ... stb. A buta emberek általában rossz döntéseket hoznak és ennek az ország látja kárát. Szóval nem lenne több értelme, ha olyan feltételekhez kötnénk a szavazást, amik valamennyire kiszűrik a felelőtlen és alacsony szellemi képességű szavazókat?
Ha a szavazás előtt mindenkinek ki kellene töltenie egy tesztet például ilyen kérdésekkel:
1. Mikor kezdődött a II. világháború?
2. Mikor volt a honfoglalás?
3. Mennyi 85+73?
4. Mi az a GDP?
... stb.
Szerintem az emberek nagy része ezekre nem is tudna válaszolni. Ha valaki ezeket sem tudja, akkor mi alapján lenne képes megmondani, hogy ki alkalmas arra, hogy egy országot vezessen? Akkor a politikai híreket sem érti.
És most ne arról vitatkozzunk, hogy melyik párt a jobb, hanem az alapelvről! Mondjuk én azt sem engedném, hogy bárki képviselő lehessen.
Megint egy kérdező, akik már meg is indokolta, hogy mit fogad el jó válasznak.
Akkor miért nem így írod ki a kérdést:
Szerintetek lenne értelme egy műveltségi tesztnek, ami eldönti, hogy ki szavazhat?
Az a baj kérdező, hogy ők bizony a kérdésről beszélnek, csak te ezt nem ismerted fel. Ez mutatja, hogy a politikai átlátás nem néhány történelmi évszám ismeretétől függ.
De például az jó (de nem elégséges, egyébként meg fölösleges) tesztkérés lehetne, hogy: mondjon három nagyon eltérő párt (pl. Fidesz, MSZP, LMP) programjából egy jó és egy rossz elemet. Mindkettőt indokolja.
A szavazás nem politikai (vagy más) felkészültség kérdése, hanem elvi kérdés. Kizárhatjuk a butákat, nőket, szegényeket, mit tudom én, ez igazságtalan, kirekesztő megkülönböztetés. Sok ok miatt, de ráadásul (a nők kivételéve) nincs mérőszám se, ami alapján dönteni lehet. Vagy egy bizonyos kor után senkit sem zárunk ki. Ez igazságos, de lehet, hogy körülményesebb. Ha valaki buta, azt nem kirekeszteni kell, hanem helyzetbe hozni és tanítani. Azt gondolom, ez neked sem hátrányos.
Teljességgel ellenzem bármilyen csoport kizárását a szavazásból. Sok ember harcolt és halt meg az általános választójogért. Ha bevezetnénk bármilyen szűrőt, korlátoznánk egyes csoportok képviseletét.
Igen, valóban nem jó, hogy olyanok is szavaznak, akik nem képesek felelősen dönteni, de ez ellen lehetne tenni oktatással is, nem kell rögtön fasiszta módszerekhez nyúlni. Viszont arra minden ember képes, hogy tudja, jobb volt-e neki a mostani kormánnyal mint az előzővel.
Cinikusan persze mondhatnánk azt is, hogy azokon kívül aki benne van konkrétan a politikában, senki se képes korrekt és felelős döntést hozni, hiszen csomó információhoz nincs hozzáférésünk, és azok átlátásához is rengeteg idő kellene.
Nem tökéletes a mostani rendszer, vissza lehet élni vele, de szerintem még mindig jobb, mint egy korlátozott ("illiberális") demokrácia.
'Igen, valóban nem jó, hogy olyanok is szavaznak, akik nem képesek felelősen dönteni, de ez ellen lehetne tenni oktatással is, nem kell rögtön fasiszta módszerekhez nyúlni.'
Lehetne, ha oktatási rendszerünk kb. nem a kádári éra szintjén mozogna :) 89 előtt még megfelelt a feladatnak, de 2015-ben már illene hatékonyabb, emberbarátabb rendszert teremteni. Ja, tudom, a csókosok miatt ez elég nehéz lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!