Nemzeti Közműszolgáltatónak mi az értelme? Gáz!
Április 1-től elindult a Nemzeti Közműszolgáltató, először csak gáz szolgáltat a Főgázon keresztül. Bárki Battonyától Nemesmedvesig szabadon szerződhet a Főgázzal. Viszont azt nem értem mi értelme van szolgáltatót váltani, hiszen fillére ugyanannyiért adják a gázt mint a mostani szolgáltatóm (alapdíj is és Ft/MJ-os gázdíj is pont ugyanannyi). Arról volt szó, hogy ez a Nemzeti Közműszolgáltató non-profit lesz. Viszont ha ugyanannyiért adja mint a jelenlegi for-profit szolgáltatóm akkor nem értem miért váltsak, vagy hol non-profit jelleg.
Itt meg lehet nézni, hogy az egyes szolgáltatási területeken mennyiért adja a gázt a Főgáz.
A kormány így akar konkurenciát teremteni a külföldi energiacégeknek.
Fogyasztói szempontból jelenleg valószínűleg nem éri meg váltani.
Állítólag majd a Főgáz a MET-hez hasonlóan kaphat olcsóbb gázt és így egy kicsit tud majd árat csökkenteni.
„Állítólag majd a Főgáz a MET-hez hasonlóan kaphat olcsóbb gázt és így egy kicsit tud majd árat csökkenteni.”
A Főgáz gázszolgáltató és nem gázkereskedő mint a MET. Max úgy lenne értelem, hogy a MET-től tud olcsóbb gázt venni. Dehogy MET miért tud olcsóbb gázt adni az más kérdés. (Pl mert egyes állami kapacitásokért nem vagy nem piaci árat fizet.)
Az pedig hogy hogyan tudna olcsóbb lakossági árat adni nem értem. A gáz nem szabadáras termék (Legalábbis a lakosságnak nem.) Nem arról van szó, hogy nálam csak 9000 alapdíj és 2 Ft a MJ gyere hozzám. A gázárat jogszabály határozza meg.
„Állami nonprofit közműszolgáltató azt jelenti, hogy a szolgáltatást nem profitorientált módon adja, mint a külföldi magánszolgáltatók. Az állami nonprofit közműszolgáltató ha emeli az árakat, azt csak a törvényben meghatározott infláció mértékében növelheti, nem pedig magasabb mértékben.”
A nonprofit szó jelentését – gondolom – mindenki érti. Viszont legyen az bármilyen szolgáltató (állami vagy külföldi tulajdonban), árat csak jogszabálynak megfelelően változtathat. Jelenleg érvényes gázárakat pont Németh Lászlóné által aláírt rendelet tartalmazza (14/2014 NFM rendelet)
Nekem inkább az egész mögött az tűnik fel, hogy egy magán kereskedő cég helyzetbehozása van itt.
Úgy van, ahogyan a kérdező kommentjében szerepel: a gáz árának megállapítását (is) jogszabály, a
„28/2009. (VI. 25.) KHEM rendelet
a földgázpiaci egyetemes szolgáltatáshoz kapcsolódó árszabások megállapításáról” tartalmazza, melyet, például, miniszteri rendeletekkel módosítanak.
Ügyfélkört úgy teremtettek, hogy a FŐGÁZ-zal, annak ügyfelei automatikusan átkerültek az Első Nemzeti Közműszolgáltatóhoz .
A kérdéshez mellékelt linken tényleg az látható, hogy minden egyetemes szolgáltató területén az ott érvényes árakat alkalmazzák; valóban, jogszerűen nem is tehetnének másként.
Elvileg adhatnának, adott feltétellel üzletpolitikai kedvezményt, de újonnan indulóként, a gyakorlatban ez nem könnyű.
Például, az e-on, néhány évvel ezelőtt, meghatározott ideig, (igaz, az áramdíjból) 10% kedvezményt adott azoknak, akiknek előtte, adott időtartamban, nem volt hátralékos díjfizetésük.
A Magyar Telekom adott szintet (arany-, platina) elért ügyfeleinek először 8%, az első rezsicsökkentés után 5%, most már pedig csak 3% kedvezményt ad a gázdíjból; de ad valamennyit.
Az Első Nemzeti Közműszolgáltató egyetlen érve, hogy növelik az ügyfélszolgálati helyek számát: posták, illetve majd kormányablakok révén.
Ettől vonzóbb ajánlatot az államtitkár asszony sem tudott mondani: [link]
A telefonos-, illetve internetes ügyintézési lehetőségek mellett, ez azért nem igazán csábító.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!