Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Van egy ötletem a foglalkoztat...

Van egy ötletem a foglalkoztatás javítására (alább részletesen), lenne értelme?

Figyelt kérdés

Röviden annyi, hogy a jelenleg képzetlen, állásnélküli emberek feltételezett, jövőbeni munkájából származó adók bizonyos százalékát, bizonyos időtartamig (ezek a paraméterek egyéntől és megegyezéstől függőek) az állam átutalná azon képző szervezetnek, amelyek az illető képzését vállalták. Az adóhivatal és az oktatási minisztérium együttműködve bonyolítaná le és ellenőrizné ezt a programot.


A képző így abban érdekelt hogy minél hatékonyabban és minél rövidebb idő alatt minél jobb felkészültségű embereket minél magasabb bérezésű állásokba juttasson.


Az állam feladata az lenne egyrészt, hogy megnézze, amennyiben valaki munkába áll, az mennyiben köszönhető a képzésnek. Másrészt a maga számára is ésszerű feltételeket kell kikötnie.


A képzőről azt feltételezem hogy egy profit-orientált vállalkozás, de non-profit is lehet. Az ő feladata nyilvánvalóan a legnehezebb és nagy a kockázata, de egyrészt szabad kezet kap

(a képzés tartalma, módszere, időtartama, módja stb. tekintetében), másrészt potenciálisan nagy megtérülést. Sőt, nem is biztos hogy (csak) képzésről lenne szó, mert

aki hosszútávon munkanélküli, annak mindenféle egyéb szociális, egészségügyi vagy mentális problémái is lehetnek, amik akadályozzák, hogy produktív tagja lehessen a társadalomnak. Munkaközvetítői feladatokat is el kell látnia.


Olyan mint a kockázati tőke, de nem vállalatokba fektet be, hanem egyénekbe, és a megtérülés az államon keresztül biztosított.


Minden személy esetében, aki részt venne a programban, egy háromoldalú szerződés köttetne, az állam, a képző és az illető között.


Néhány lehetséges buktató:

- Sok a bejelentetlen állás a gazdaságban.

- Külföldi munkavállalás (nagyobb munkaerőelszívó országokkal kéne egy megegyezés).

- Nem lenne képző, aki vállalná - túl kockázatos. Kétségtelenül ez nagy kezdeti befektetést feltételez.

- adatvédelmi problémák?

- Nem elég nagy összegekről van szó. Ha mondjuk csak az SZJA-t átengedné az állam, a (szakképzetteknek járó) bérminimumot véve az mondjuk 10 év alatt olyan 10*12*19520=2,342,400 Ft (jelenértékben, feltéve hogy nem változik az SZJA kulcsa és a reálbérek legalább nem csökkennek). Ha egy intenzív, egyéves, 1 millió/fős költségű képzéssel tíz évig állásban lehet valakit tartani, az egy 34%-os megtérülés.



Ugye tudjuk, hogy van rengeteg képzetlen, vagy alacsony képzettségű, jelenleg foglalkoztathatatlan ember Mo-n, semmilyen vagy csak elenyésző mértékű, kiszámíthatatlan jövedelemmel. A rájuk fordított állami források és a tőlük befolyó adó egyenlege negatív. Ezzel a módszerrel kijöhetne legalább nullára, de inkább pozitívra.


Vélemények? Nem vagyok se közgazdász, se politikus, se szociológus, úgyhogy lehet hogy egy nagy baromság az egész. De kiváncsi vagyok, mennyire nagy.



2015. márc. 4. 08:48
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
ez szépen hangzik, kis finomításokkal működhetne is, azonban a meghatározó a másik oldal: van-e annyi munkahely, amely felveszi a képzett embereket (a 22-es csapdája a dologban, hogy a megoldás mindig az igény oldalról jelentkezik, tehát ha keletkezik valahol olyan munkahely amely képzett embereket alkalmaz, és azokat meg is tudja fizetni, akkor azokat az állásokat be is töltik ... mert valahol az országban van annyi megfelelő szakember, aki oda elég)
2015. márc. 4. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
71%
Igaza van az elsőnek. De a munkahelyek teremtése sem egyszerű. Hiába hoznál létre vállalkozásokat, ha nincs fizetőképes kereslet a termékeikre.
2015. márc. 4. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Az 1 millió/fős képzés istentelenül drága, úgy is mint képzés, meg úgy is, hogy a jelenlegi aktív 330 ezer álláskeresővel felszorozzuk. Mindezen felül nem hiszem, hogy csodát tenne egy 1 éves gyorstalpaló olyan embereknek, akik mondjuk az érettségiig nem tudtak korábban eljutni.


Nem látok bele a hivatal működésébe, de sokkal fontosabb lenne a képzési portfólió tisztítása, az egyes képzések színvonalának növelése, valamint a hiányszakmák felé orientálás. Valamiféle ösztöndíjrendszer is jó volna, hogy ha valaki jó eredményekkel végez egy őt várhatóan biztos álláshoz juttató képzést, az ne hagyja félbe, mert mondjuk talál menet közben valamilyen munkát.

2015. márc. 4. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem olvastam végig, de valami hasonló már most is működik. Léteznek pályázatok, amiknél ha alacsony végzettségű embereket vesznek fel a cégek, akkor kapnak pénzt utánuk (mentori fizetés) és adókedvezményt, közben pedig képzik őket.


Az már más kérdés, hogy jó magyar szokás szerint ez sem úgy működik ahogy kéne, és egyes cégek csak csalásra és lenyúlásra használják az egész rendszert.

2015. márc. 4. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szerintem inkább a vállalati szféra és az oktatás közötti kapcsolatok szorosabbá tétele lenne célravezetőbb, ami egyébként már működik is pl. az autóiparban. Így biztosítva van, hogy azok a képességek kerülnek kifejlesztésre, amikre tényleg szükség van.

A tapasztalat az, hogy amibe az állam belenyúl, abból csak korrupció jön ki.

2015. márc. 4. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
21%
Nem lenne értelme. Az emberek nem azért munkanélküliek mert tudatlanok.
2015. márc. 4. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!