Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A"legújabb kor"meddig tart még?

A"legújabb kor"meddig tart még?

Figyelt kérdés

Az iskolában úgy tanultuk hogy a középkor a Római birodalom bukásától 476-tól kezdődött és 1640-ig az angol polgári forradalomig tartott.


Az újkor értelemszerűen 1640-től tartott 1917-ig a Nagy Októberi Szocialista Forradalom győzelméig.


Míg a legújabb kor megintcsak értelemszerűen 1917-től tartott.


De még tart? A legújabb kor addig tart amíg világ a világ?


2015. febr. 26. 09:56
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

A történelmi korok meghatározása teljesen önkényes dolog. Vannak bevett szokások, mint például az, hogy az ókort itt, Európában a Nyugatrómai Birodalom bukásáig számítjuk. De mondjuk egy japán történésznek a Római Birodalom úgy általában nem sokat jelent.

Ugyanígy önkényes az újkor is: van, aki szerint a reneszánsz már az újkor része, mások csak a francia forradalommal látják elérkezni az újkort.

A "legújabb kor" terminológia is érdekes: én még csak a marxista történelemoktatában hallottam az 1917-es forradalom utáni időkre. Ha akarom, van "legújabb kor", ha akarom, nincs. Ha úgy akarom, akkor nem 1917-ben kezdődik, hanem 1918-ban, az I. világháború végén, vagy 1945-ben, mikor végképp átrendeződött a világ erőegyensúlya. Az meg, hogy mikor ér véget... A fene sem tudja. Majd száz év múlva talán fognak találni a történészek egy korszakhatárt, de most még korai erről beszélni.

2015. febr. 26. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

A történelmi korokat mindig az utókor állapítja meg és nevezi el. A korszakhatárokra nincs egységes álláspont.



Például az újkornál a kezdet lehet az angol forradalom, vagy ami népszerűbb: Amerika felfedezése. De nem csak ez a kettő van, régen tudtam többet is, de már elfelejtettem.

A legújabb kezdete sem egységes, vannak akik az 1. világháborútól mondják, vannak akik a második világháborútól, vannak akik a '29-es gazdasági válságtól stb.

Amúgy jelenleg a "jelen korban" élünk, aminek a kezdetében szintén nincs egységes időpont, itt is van aki a 2. világháborútól számítja, van elmélet arra, hogy a mindenkori elmúlt 10-25 év.


Valószínűleg, ha bekövetkezik valami jelentős esemény, akkor majd ezt a korszakot is elnevezik valaminek és a jelenkor az ugrik egyet. Például, ha a tömeghisztéria valóra válik és kitör egy nagy atomháború (úgyse fog), akkor a jövő történészei ezt az időszakot elnevezhetik mondjuk atom kornak és ráfoghatják, hogy 1945-től 2015-ig tartott.

2015. febr. 26. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

"Az újkor értelemszerűen 1640-től tartott 1917-ig a Nagy Októberi Szocialista Forradalom győzelméig."


[link]


Lehet, hogy nem a komcsi történelemszemléletet kéne alapnak tekinteni.

2015. febr. 26. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

3:


Nem.


Az általad belinkelt cikkből idézek:


"Az újkor a volt szocialista országok korábbi (marxista alapú) történelemtanítása szerint az 1642-es angol polgári forradalommal kezdődött, és az 1917-es oroszországi bolsevik forradalommal ért véget, ettől kezdve a legújabb kor következik."


Én tudtam és írtam is jól. Mi Magyarországon élünk és nem érdekel hogy nyugat-európában mit tanítanak. Én úgy tanultam ahogy fentebb írtam és ahogy az idézet is írja és ehhez tartom magam.


A kérdés nem is ez-mint ahogy nem is ez volt csak a 3-as válaszoló szeret kekeckedni...hanem az hogy a legújabb kor ami az 1917-es Nagy Októberi Szocialista Forradalomtól tart tart-e még.


Ez a kérdés.


A társadalom többsége úgy van vele hogy mondhat a nyugat meg egy-két mai okostojás bármit amit tanultunk az iskolában azt tartjuk helyesnek.

2015. febr. 26. 10:47
 5/13 anonim ***** válasza:

# 4/4 Időpont ma 10:47


Nem kérlek, a többségünk úgy van vele, hogy bármit hall az iskolában azon elgondolkozik, megjegyzi, de ha szükséges valamilyen álláspont miatt (pl. mert baromság a legújabb kor), akkor változtat rajta.


De te odáig se jutottál el agyilag, hogy a történelmi korokat mindig utólag állítjuk fel, valamilyen sarkallatos esemény (pl. ipari forradalom) hatására. Előre honnan a túróból tudjuk, hogy mikor és minek a hatására ér véget az épp aktuális kor, nevezzük azt akárhogy?

2015. febr. 26. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

5:


Csakhogy én már nem járok iskolába koma és az érdekelt volna hogy a mai kölykök HOL járnak!


Mi addig jutottunk el amit fentebb felvázoltam.


Többen mondták hogy kár erre az oldalra időt pazarolni mert vagy idegbetegek válaszolnak vagy eleve nem a kérdésre válaszolnak.


Tapasztalatból tudom hogy igazuk van-távozom is mert az idő pénz és feleslegesen nem szabad tölteni.


Az a végszó hogy jelenleg is a legújabb kor tart 1917-től a Nagy Októberi Szocialista Forradalom győzelmétől.


Kész.

2015. febr. 26. 11:05
 7/13 anonim ***** válasza:
Bárcsak lelépnél már innen, de még mindig minden nap itt rontod a levegőt.
2015. febr. 26. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

# 6/6 Időpont ma 11:05


Drága komám, ahhoz, hogy tanulj és tudj, nem is kell iskolába járni. Apám is így tanulta még, mégis kinevette ezt a szovjet baromságot, ahogy kitették innen a lábukat... :-) Gondolkodni nem fáj, akkor se, ha már nem jársz iskolába.

2015. febr. 26. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

1:

Mi már nem a szocializmusban, de tanultuk a legújabb kor kifejezést, és nem 1917-től vagy 18-tól, hanem 1914-től, az 1 világháború kezdetétől.


Egy másik felosztás atomkornak nevezi a mai korszakot 1945-től.


Én egyébként így sorolnám be, csak Európai szemszögből nézve (mert máshol bonyolultabb lenne):

őskor: első civilizációk előtti korszak


ókor: első civilizációktól a kereszténység elterjedéséig vagy a nagy népvándorlási hullámig, a Róma bukásához vezető korszak szerintem már nem az a jelleg volt a népvándorló népek és a kereszténység megjelenése miatt


népvándorlás kora: nagyjából Nagy Károlyig, ugyanis a tipikus középkori társadalom csak addigra kezdett kiépülni Európa nagy részén, nálunk ennél is később


középkor: Nagy Kártolytól a francia forradalomig, az indoklásom az, hogy a feudális társadalom, ami a középkort jellemezte, a legtöbb országban ekörül kezdett felszámolódni (nálunk 1848 volt a jobbágyfelszabadítás)


újkor: Francia forradalomtól az 1. világháborúig


motorizáció kora: Az első világháborútól az ezredfordulóig


információs társadalom kora: nagyjából az ezredfordulótól


Az én felosztásomban sem élesek a határok, nyilván a motorizáció kora előtt is használtak belső égésű motorokat, de az autók elterjedését csak a 20-as évek hozták, ahogy az információs társadalom kora előtt is voltak számítógépek, csak nem annyira széles körben elterjedve.


Másrészt nyilván az én felosztásom is nagyon önkényes, valamint a régi koroknál a hagyományos felosztást módosítottam csak kicsit, míg az újabb korban két technikai vívmányra építettem, de ez azért van, mert a régi korszakok társadalmát nyilván olyan szinten nem ismerhetem, mint ezeket, valamint a régi korszakok kisebb jelentőséggel is bírnak az életünkre, ez a két találmány pedig alapvetően határozza meg az életünket. Egy másik felosztás szerint az újkort a fogyasztói társadalom követné.

2015. febr. 26. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
55%
Egyébként ha a komcsi logikából indulunk ki, akkor 17-ig újkor, utána legújabb kor, majd a Szovjetunió bukása óta megint újkor, hehe :-)
2015. febr. 26. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!