Hogyan tudnék fegyverekkel dolgozni?
Csak úgy otthon sehogy. Azaz lehetséges otthon is akár másodállásban, de vállalkozásban kell csinálni és igen sok feltételnek kell megfelelni.
Elvégzed a fegyverműszerészt, aztán a vadászpuskaművest. (2+1 év) Építesz és berendezel egy műhelyt. A műhely összes gépi berendezésének érvényes műszaki vizsgával kell rendelkeznie. Kell a fegyvereknek is egy tárolóhely. Az ablak mérete és típusa is meg van határozva + az ablakon kell hogy legyen törésgátló fólia és rács, illetve rendőrségre bekötött riasztórendszer is kell. Természetesen a vállalkozóit is ki kell váltani.
Ha mindezek megvannak, akkor kijönnek először a munkavédelmisek ellenőrizni a műhelyt. Ha ők rábólintanak akkor a rendőrség kijön ellenőrizi a fegyvertárolót és a biztonsági berendezéseket. Ha a rendőrség is rábólint akkor megkapod az engedélyt lőfegyver szerelésre, de azon belül sem minden munkálatra. Hogy milyen munkálatokra kapod meg az engedélyt az végezettségfüggő. Sima fegyverműszerész pl. nem módosíthat kalibert a fegyveren de egy vadászpuskaműves már igen.
Egyébként ahhoz képest hogy milyen szigorú a fegyverekkel kapcsolatos joggyakorlat magyarországon, egy puskaműves műhelyt meglepően egyszerű összehozni.
Kiegészíteném még előttem szólót(hozzáteszem, amit leírt az tökéletes) azzal, hogy szükséges még egy haditechnikai gyártási engedély, illetve célszerű még egy haditechnikai behozatali engedélyt is kiváltani.
Valamint szerintem az egésznek az alapja valamilyen fémipari végzettség.
Haditechnikai engedélyek nem szükségesek hozzá, ha csak nem számítsz arra hogy a Honvédség meg fog keresni valamilyen munkával. (megjegyzem, elő szokott fordulni hogy a Magyar Honvédség külsős cégeket bíz meg ilyen-olyan dolgokkal)
A fegyverműszerész végzettségbe pedig beletartozik az "Általános gépészeti technológiai feladatok (alapozó)" és a "Finommechanikai kötések" tehát már benne van a fémipari végzettség.
10. § (1)25 A fegyver gyártását, forgalmazását vagy javítását végző személy szakképzettségeként, szakképesítéseként előírt képesítésnek kell tekinteni
a) a puskaművesi képesítést,
b) a fémipari technikusi képesítést,
c) a fegyvermesteri szakvizsgát,
d) a gépészmérnöki szakképzettséget,
e) a gépész-üzemmérnöki szakképzettséget,
f) a katonai közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben szakirányú - fegyverzeti - szakon megszerzett szakképesítést, illetve szakképzettséget,
g) a 09 2 7490 03 9 0 05, a 34 5237 01, a 31 863 01 0001 33 01 vagy az 55 863 02 OKJ számú Vadászpuskaműves szakképesítést,
h) a 93 4 0210 02 2 4 06, az 51 8917 01, a 31 863 01 0000 00 00 vagy az 54 863 01 OKJ számú Fegyverműszerész szakképesítést,
i) a 93 5 0210 16 9 0 02 vagy az 52 8917 01 OKJ számú fegyvertechnikusi szakképesítést, valamint
j) forgalmazási tevékenység esetén a megyei (fővárosi) rendőr-főkapitányságon letett fegyverforgalmazási vizsgát.
"Haditechnikai engedélyek nem szükségesek hozzá, ha csak nem számítsz arra hogy a Honvédség meg fog keresni valamilyen munkával. (megjegyzem, elő szokott fordulni hogy a Magyar Honvédség külsős cégeket bíz meg ilyen-olyan dolgokkal)"
Igen, de ha szeretnél csőcserét végrehajtani, vagy kalibert módosítani, akkor szükséged lesz haditechnikai behozatali engedélyre, mert sanszos, hogy itthon nem kapsz alkatrészt (pl.: csövet).
Ha meg esetleg szeretnél, mondjuk "építeni" egy egyedi forgó tolózáras "Mausert" akkor szerintem kell a gyártási engedély.
"A fegyverműszerész végzettségbe pedig beletartozik az "Általános gépészeti technológiai feladatok (alapozó)" és a "Finommechanikai kötések" tehát már benne van a fémipari végzettség."
Persze tanulnak róla, de azt te sem hiszed el, hogy a két év alatt komoly fémipari alapismeretekre tesznek szert, szerintem nem lehet összehasonlítani a kapott tudást, avval amennyire valójában (ténylegesen) szüksége lesz a szakma gyakorlásához.
De ne érts félre nem kekeckedni szeretnék veled.
Mellékesen megkérdezhetem, hogy mivel foglalkozol, hogy ennyire tájékozott vagy a témában?
"Pénzügyileg mire lehet számítani, kb mennyit kell egy ilyen műhelyre fordítani?"
Sokra.
De attól is függ mennyire akarod komolyan csinálni. Egy-egy speciális szerszám (pl.: töltényűr dörzsár, idomszerek) nagyon drágák, sokat meg neked kell egyedileg megcsinálnod, (különböző befogók, szorítók).
Végeláthatatlan gyűjtögetés, sose lesz vége, mindig szükséged lesz egy másik szerszámra, ami még nincs meg.
Alapból szerintem kell eszterga, marógép, oszlopos fúró, néhány faipari gép (szalagfűrész), eszméletlen sok véső, reszelő, ráspoly, homlokcsiszoló gép, vastagoló-egyengető gyalugép, kéziszerszámok, sok csavarhúzó (amiket lehet megfelelőre köszörülni) stb. lehet sorolni a világba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!