Mennyivel volt fejlettebb Csehszlovákia az 1930-as években, mint Horthy Magyarországa?
Inkább cseh propaganda volt ez, bár persze némi igazság volt benne.
A komáromi hídra a csehek írták fel 1938-ban: "Benes volt az apátok, selyemből volt gatyátok, Horthy lett az apátok, meztelen a p*csátok!"
Azt azért hozzá kell tenni, hogy mind az 1. és mind a 2. ( de főleg az első, 1918-1938 közötti időszak) csehszlovák állam Szlovákiát belső gyarmatként kezelte. Tudat alatt a csehek is tudták, hogy az nem hozzájuk tartozik. Amit lehetett leraboltak, az első hely ahol a nagycégek megszüntették a termelést, ha spórolni kellett, akkor az Szlovákia volt.
Ezt a 60-as években felismerték, akkor pedig megfordult, és nyomatták a pénzt Szlovákiába, hogy elkezdjék felzárkóztatni. Ez csupán a nagyvárosok környékén sikerült. Pl. így lett nagy ipari város (acélgyártásával) Kassa.
De az elszakadásnál (valóban mindkét félnek előnyös volt az elszakadás) eléggé nagy volt a lemaradása Szlovákiának.
Ez egészen a Monarchia korából öröklődött, Masarykék rátettek még egy lapáttal, aztán a komcsik csak foltozgatták.
Azóta viszont Szlovákia egyfajta sikertörténet, ha összehasonlítjuk pl. Magyarországgal. Ez a mi szégyenünk.
Találtam adatot. 1937-ben Csehszlovákiában a GDP/fő 5%-kal volt magasabb, mint Magyarországon, tehát nem volt jelentős különbség összességében.
De azt is hozzá kell tenni, hogy Csehszlovákián belül nagyok voltak a különbségek. Csehország és benne a németek lakta Szudétavidék volt a legfejlettebb, míg Szlovákia és főleg Kárpátalja szegény volt.
A déli, magyarok lakta vidékeken valószínűleg nem volt különbség a határ innenső oldalához képest a fejlettségben. Olyan szempontból érhetett embereket hátrány, hogy az újabb határváltozás ismét piaci átrendeződést okozhatott. Akik esetleg már beálltak arra, hogy a Csehszlovák piacon értékesítik termésüket, termékeiket, azoknak 1938-tól már Magyarországon kellett boldogulniuk és alkalmazkodni a politikai változásokhoz.
Igen, voltak akik nem örültek annak, hogy visszatértek Magyarországra, a magyarok között is, ezt ki kell mondani. És ez nem csak cseh propaganda, ugyanis írásbeli források is tanúskodnak erről.
Ennek az volt az alapja, hogy a magyar társadalom eléggé más volt mint a csehszlovák. A cseheknél ugyanis nyugati típusú polgári állapotok jöttek létre, mindenkinek ugyanolyan jogai voltak, eltörölték a nemesi címek használatát és az ezekből fakadó megkülönböztetett bánásmódokat stb. A magyarországi társadalom viszont a feudális típusú úri-muri volt továbbra is, ami azt jelentette, hogy le kellett venned a kalapod a méltóságos úr előtt, aki simán letegezett. Vagy a csendőr nyakonvágott, ha nem hajbókoltál neki, és őt is magázni kellett, miközben ő simán bunkóskodott veled, kendnek szólított stb.
És amikor visszakerültek a területek, sok magyart is ez eléggé érzékenyen érintett, amikor jöttek a pökhendi urak, akik elkezdtek itt páváskodni. Elég sok napló szól az ebből adódó konfliktusokról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!