Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Vitafórum: Szerintetek megvaló...

Vitafórum: Szerintetek megvalósítható Marx kommunizmusa? (További infó alatta)

Figyelt kérdés

Gondolkodtam rajta,szerintem nem kizárt ,hogy végül az öregnek lesz igaza.


Képzeljük el a távoli(?) jövőt, amikor a kapitalizmus fejlettsége eléri azt a szintet,hogy mind az iparban mind a szolgáltató szektorban olyan magas szintre fejlődik a gépiesítés(gépek,robotok,mesterséges intelligencia,automatizálás stb)hogy az élőmunka feleslegessé válik,vagy csak minimális mértékben lesz rá szükség(pl.: akik a gépeket karbantartják,programozzák).


Ebben az adott helyzetben két táborra szakad a társadalom,egy minimális vállalkozói (tőkés) rétegre,akik a termelő eszközöket,gépeket,robotokat birtokolják,illetve egy hatalmas munkanélküli néptömegre.


Na most a tőkés ugye profitot szeretne termelni,de nem tud mivel lényegében nem lesz elegendő fogyasztói kereslet,lévén a nagy méretű embertöbblet,jövedelem híján nem fogja tudni megvenni a fogyasztási cikkeket. Tehát ez hatalmas méretű embertömeg pénz híján nem fogja tudni kielégíteni a szükségleteit, megvenni azokat. Egy lehetőség marad számára, hogy magához ragadja(akár erőszakkal is) a termelési eszközöket,hogy azok által,azok birtokában,aztán megtermeljék ezeket szükségleteket…


Magyarán a legfejlettebb kapitalizmusból(ahogy Marx is írta) megtörténik egy átmenet abba a kommunizmusba,ahol a közösségi társadalom birtokolja majd a javakat.


Mit gondoltok erről,mennyire reális ez a elmélet,illetve mi szólhat ellene?



2014. aug. 6. 20:07
1 2
 1/14 anonim válasza:
Szerény véleményem szerint az elgondolás nem rossz, de hozzá kell számolni azt is hogy van egy csomó olyan iparág ami emberek nélkül nem működik mint a közbiztonság, közigazgatás, oktatás, szolgáltató ipar, a vendéglátás, a kereskedelem a pénzügy, a mező gazdasági munkálatok legnagyobb része nem lehet pótolni gépekkel szóval nem tartom valószínűleg. Abban igazad van hogy a gépészeti termelő oldalon minimálisra csökken majd a humán erőforrás és ezért érdemes bővíteni olyan iparágakat amik nélkülözhetetlenek.
2014. aug. 6. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Gépembereknél igen. Viszont az élő ember összes lelki tulajdonsága és annak újjászületése minden egyes új emberben, ezt kizárja.
2014. aug. 6. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

A világ nem így működik, az emberek nem így gondolkodnak.

Az USA-ban, Nyugat-Európában már most is megvalósult ez az idilli világ, hogy "nem kell dolgozni" az élelmiszerért. A tömegtermelés miatt az viszonylag olcsó és annyi segélyt mindenki kap, hogy élelemre jusson.

Azonban az ember igényei, fogyasztási szokásai is egyre nőnek. Nem elégszik már meg azzal, hogy nem éhezik, nem fázik, modern háztartást, élvezeti cikkeket, autót, szolgáltatásokat szeretne és hajlandó ezekért dolgozni is.

Ha az emberek megelégednének az 50-es évek életszínvonalával, elég lenne napi négy órát is dolgozni.

Tehát a lényeg az, hogy mindig lesznek sokan, akik szerint megéri dolgozni a jobb élet reményében. A mezőgazdaságban, iparban valóban egyre kisebb az igény az emberi munkaerőre, de az állandóan megjelenő új szolgáltatások meg növelik az igényt a munkaerőre. Ezért van, hogy a munkanélküliség is viszonylag állandó Amerikában, az utóbbi 120 évben végig 3-12% között volt (leszámítva a nagy világgazdasági válságot) a hatalmas technikai fejlődés ellenére. Tehát úgy tűnik ez a természetes, hogy az emberek túlnyomó többsége dolgozik.

2014. aug. 6. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
#1 Szerinted ezek az iparágak nem elenyészőek a termelő szektor nagyságához képest? Illetve szolgáltatóipar személyi része nem pótólható robotokkal számítógépes automatizmusokkal.Én most a nagyon távoli jövőről beszélek.
2014. aug. 6. 20:53
 5/14 A kérdező kommentje:
#2 ezek Kifejtenéd bővebben,milyen hatással van ez termelés gépiesítésére,hogy az élő ember milyen tulajdonságokkal születik újjá?
2014. aug. 6. 20:56
 6/14 anonim ***** válasza:

1-es.

Nagyon el vagy tévedve, ha azt hiszed ezek nem megoldhatóak.

A NG-n volt egy dokufilm, elég jól felsorolta, h miket h lehet gépekkel felváltani.

Péládul nézzük a közbiztonságot:

1.Rablás.

Elmész a Rendőrségre vagy kihívod a robokopot.

Engedélyezed, h a gép az általad viselt kamera(mindennapos dolog lesz) által rögzített felvételt megtekintse, majd az arcfelismerő programmal megkeresse az elkövetőt.

Vagy a rajtad található dns mintákat felhasználja, hiszen azonnal felismeri mind az összes rajtad található szerves nyomot.

Vagy...

2.Közigazgatás

Lényegében meg fog szűnni, nem lesz szükséged semmilyen igazolványra.

Nem kellenek majd engedélyek, hiszen javarészt mindent a gépek fognak végezni, minden mást a 600 magos processzorral ellátott központi adatbázisban fognak tárolni és pikk-pakk el fog intézni/bírálni mindent a rendszer.

Sorolhatnám még, nem teszem, annyi, h nem 20-50 évet kell előre gondolni, hanem jóval többet.

2014. aug. 6. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
#3 de ezek a új szolgáltatások nem helyettesíthetók gépekkel,illetve Szerinted sem elenyésző a szolgáltató ipar munkaerő felvevő nagysága az iparhoz képest,erre vannak valamilyen adatok?
2014. aug. 6. 21:02
 8/14 A kérdező kommentje:
#5 én is ezt magyarázom,a távoli jövót kéne nézni,1000< év mondjuk.egyébként neked mi a véleményed az elméletről?
2014. aug. 6. 21:07
 9/14 A kérdező kommentje:
Bocs az előbbi a 6#-nak Szólt.
2014. aug. 6. 21:08
 10/14 anonim ***** válasza:

Szerintem :)

Tegyük fel hogy létezik a tőkés társadalmi réteg, aki van olyan okos..hogy mindazt a gépiesített - maga módján -idillt, képes létrehozni, amit felvázoltál.

Úgy értem: sokkal többet termel mint amire önmagának szüksége van.

Ugyanez a réteg miért ne tudná azt (ha már egyszer okos), amit te, hogy nem fogja tudni eladni, amit termelt?

Azaz ugyan miért csinálná meg?

..nem kicsiben(mondjuk 1-1 gyár)..hanem rendesen nagyban.


Szerintem ez történik, előre látható...a dolog nem válik igazán naggyá..és máris nincs valódi alapja annak, hogy a buta tömeg majd elveszi a gépeket...mert annyira nem gépesített a világ.

Egyébként a buta tömeg ugyan mit kezdene a gépekkel?? Bambulná azokat?


A butaság mögött, van úgy hogy csak lustaság, kényelmesség áll.

Mintha csak azt monsdanánk: lesz egy szorgalmas réteg, aki sokra viszi..olyan sokra, hogy többlete is lesz.

Meg egy másik, egy buta, aki önmagáról sem képes gondoskodni, a többletet tán meg sem érti....viszont rabolni azt tud.

Szóval egy buta rabló banda még ha meg is szerzi a zságmányt, csak felélni tudja majd.

Utána egységesen mindenki szegény lesz...és lehet előrről kezdeni mindent.

2014. aug. 6. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!