Miért vannak országhatárok? Ez is a XX, XXI. században jött létre?
Amíg nem voltak országhatárok,addig gyakorlatilag az emberek szabadabban éltek,igaz országhatárnak nyugodtan nevezhetjük azokat a várakat,amelyek két ország közt húzódtak,és védték a területeiket. Ez az országhatárosdis dolog mindig is probléma volt,ebből mindig politikai viták adódtak,és ez így megy a mai napig is. De ez a helyzet halovány mása annak amit egy középkori csatában tettek egy területért,ugyanakkor nem az volt a helyzet,hogy ilyen nyelvrendelet meg olyan,gyakorlatilag az emberek semmit nem vettek észre abból,hogy a terület már egy másik király kezébe került,kivéve,ha az uralkodó nem volt valami barátságos.
Tehát az emberek mindennapjait nem befolyásolta nagyban,de ma meg már a Krim félszigeten ha megszólal az ember ukránul,akkor nem jár jól. És ehhez elég volt kettő hét,hogy ez így legyen. Miért nem próbálják meg a középkori ideológiát követni némely országok? Ha nem tetszik a Krim félsziget,elmegy Ukrajnába,aztán ott majd beszél Ukránul. De ez csak egy példa a sok közül. Az emberek mindennapjait eléggé megkeserítették az I,és II. világháborúban a területvesztések,és az utána levő országhatárok felhúzása.
A csoportérdekek kapcsán akár az őskorba is vissza lehet menni.Őseinknek az életben maradása múlhatott azon, hogy hol, mekkora, milyen adottságú területet birtokoltak.
Az Orosz Ukrán válsággal kapcsolatban az is fontos lehet, hogy a Krím-félsziget csak 1954-ben csatolták Ukrajnához.Ebből a szempontból az oroszok csak visszaveszik a területet.
Azért, mert léteznek "államok". Az állam tulajdonképpen nem más, mint az adott terület fölött az (törvényes, elfogadott) erőszak monopóliumával rendelkező szervezet*.
Ahhoz, hogy egy terület fölött az államé legyen minden hatalom, arra van szükség, hogy más állam ne rendelkezzen felette, hiszen valami vagy csak X vagy csak Y országhoz tartozhat**, amihez hozzájön, hogy általában állam általában maximalizálni akarta a területét (így a vezető réteg nagyobb hatalommal, több adóztatható alattvalóval rendelkezett), így alakultak ki a háborúk, illetve a különböző egyezmények, melyek meghatározták, hogy melyik terület melyik államhoz tartozhatnak. Az államhatárok tehát nagyjából ezért alakultak ki.
Az, hogy milyen területre tolakodik be az állam, egy külön kérdés. Ez elsősorban azoktól az ideológiáktól függ, amelyekre az adott államot alapozták és amely (részben az állam miatt) a lakosság gondolkodását meghatározza. Ott, ahol úgy gondolták, hogy az állam, a többség akarata minden fölött való nagy hatalmú állam jött létre, mely olyan intézkedéseket hozhatott, amelyeket csak akart, tekintet nélkül az egyénekre, mint például a Szovjetúnió. A nép pedig ezekhez hozzászokott és úgy gondolja, hogy a többségnek jogában áll egy épp aktuális ellenségesnek tekintett csoportra bármilyen korlátozást kivetni.
Más országokban, például USA vagy Svájc, meglehetősen nagy az egyéni szabadság például nyelvhasználat tekintetében. Ezekben az országokban az államalapítás során az inkább egyéni szabadságot helyezték a többség akarata elé, így alapvetően egy toleránsabb kultúra alakult ki.***
Röviden: ott, ahol az emberek úgy gondolják, hogy joguk van korlátozni az embereket, ott ezt fogják tenni, ahol nem, ott tisztelni fogják a jogaikat.
*persze vannak tágabb értelmezések is, de ez mindnek része, alapja
**kivéve, ha valami jogilag definiált közös vállalatról vagy hasonlóról van szó, de ezek a földterület hovatartozását nem szokták befolyásolni
***persze azon is lehet vitatkozni, hogy az állam határozza meg jobban a kultúrát vagy fordítva, és persze idővel mindkettő fokozatosan változik
Az országhatárok - az emberek szabad mozgásának akadályozása útlevéllel - Napóleon találmánya. Addig gazdasági országhatárok léteztek, az emberek szabadon utaztak - kivéve háború esetén. Napóleon a kémek szabad mozgásának megakadályozására vezette be az általa elfoglalt területeken az útlevelek használatának kötelezettségét. És ez utána is megmaradt, mert hatékony volt.
Az EU nagyon jó megoldás az emberek szabad mozgására. És mivel a gazdaságok egymára épülnek, egymásra szükségük van, így a háború sem nyújt megoldást... Ez egy önszabályozó folyamat, ami az USÁ-ban is bevált. A probléma az, hogy Ukrajna és Oroszország már két külön érdekeltségű ország...
Az meg azért nem működik, amit itt elmondasz, hogy egy krími, ha nem tetszik, akkor elmegy Ukrajnába majd, mert a Krím Ukrajnához tartozik... De ilyen erővel megkérdezném: idejöttek a multik Magyarországra. Akkor ha ők agresszíven minden szektort úgy akarnak birtokolni, hogy nincs szabályozó rendszer felettük, ami valamilyen szinten, de az itteni választók (emberek) érdekeit is képviseli, akkor ők elzavarhatnak Téged Magyarországról? Te itt születtél, lehet most még nem érted, de idővel hiába is élsz kint külföldön, öreg korodban haza akarsz majd térni. Kérdezz meg bármilyen külföldön élő idősebb magyart, ha mindene biztosítva lenne itthon, ami külföldön megvan, gondolkodás nélkül hazaköltözne-e! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!