Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi a baj a fasizmussal?

Mi a baj a fasizmussal?

Figyelt kérdés

Fasiszta, fasizmus:

1919ben alakult Olaszországban a volt szocialista Benito Mussolini vezetésével. Fő elemei:

- hazafiasság,

- nacionalizmus (10000 zsidó párt tagot is magába foglalt az Olasz Nemzeti Fasiszta Párt),

- keresztény eszme és erkölcs, futurista elemek, vezérelv, az erős állam elve és a fő eleme a korporatív állam.


Ami még hozzátartozik a kollektivizmus az individualizmussal szemben.

A korporatív állam: az osztályharccal szemben a kiegyezésen alapul, amolyan 3. út a kapitalizmus és a szocializmus között. Lényege a főbb stratégiai cégek állami irányítása a munkásokkal megosztva szakszervezeteken keresztül. A nagy- és középvállalatok irányítása állami, tulajdonosi és a szakszervezeteken keresztül a munkások által.


Kisválalatok: tulajdonos + szakszervezeteken keresztűl a munkások.


A szólás- és sajtószabadság a politikában ellenőrzés alatt volt ugyan, de a vállalatokon belül élt és virult, hasonlóan a jugoszláviai kommunizmus idejében, ahol a korporatív államhoz hasonló felállás volt, csupán az állam volt a tulajdonos. Egy munkást nem lehetett kirúgni azért, mert a főnökével szemben vállalta nyíltan a véleményét.


Elfogadták a munkaalkotmányát: 2 napos szabad hétvége, 11 hónap munka után 1 hónap szabadság (ezt később a nácik is átvették), felmondási idő, stb.


Bűneik: a fasiszta fekete inges osztagok terorrja 1919-24 ig, melyeket sokszor felső vezetés parancsa nélkül hajtottak végre. Együtt működés a nácikkal. A nagy gazdasági világválság után az addigi pacifista politika helyett, aggresszív miltarista politika folytatása, pol. ellenfeleik üldözése.


2009. nov. 23. 22:55
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
15%

Akkor olvassatok utána kicsit mielőtt itt okoskodtok, jó?!

A nemzetiszocialista Németország diktatúra volt!

A fasiszta Olaszország AUTORITER rendszer volt!

Kis különbség.

Mellesleg egyetemen vizsgán meg is húzták nálunk, aki azt merte mondani hogy "fasiszta diktatúra".


Nem a guglin meg minden szennyoldalról kéne

összehalászni az infóitokat, okosemberek.

2009. nov. 25. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

1. Olvasd el Mussolinitől a fasizmus definícióját. Nem logikus, nagyon önkényes szöveg. Költői, de nem színvonalas és nem meggyőző.


2. Ráadásul Mussolini gondolkodása állandóan változott. Sohasem volt végleges fasiszta rendszer. Mussolini szocialistaként kezdte, ezután 1919-ben találta ki a fasizmust, miután tett egy kis nacionalista szocialista kitérőt. Ezután folyamatosan ingadozott egy szindikalizmus és egy korporativizmus között. Végig nem dőlt el a dolog. 1930 körül azt hangoztatta, hogy a szovjetektől kell tanulni, mert ők milyen ügyesen átvészelték a válságot! 4-5 évvel később, változó külpolitikai széljárásban már Hitler volt a mestere, és a háború elején Mussolini már a faji felsőbbrendűségről meg a birodalomépítésről okoskodott. 1943-ban a salói köztársaság felállítása után megint más irányba indult el, a háború utolsó heteiben nagykoalíciót akart kötni ellenfeleivel. Valójában a fasizmus története rengeteg fordulatot tartalmaz, ami közben az egyetlen végig meglévő tényező maga Mussolini. Magyarul: Mussolini számára a "fasizmus" mindig mást jelentett, csak az volt fontos, hogy ő uralmon legyen. Ennek érdekében állandóan változtatta a nézeteit és a "fasizmus" tartalmát. Nagyon profi demagóg volt, de csak egy demagóg.


3. A diktatúrák nagy baja azon kívül, hogy az emberek nem szeretnek diktatúrában élni, mert jobban szeretik a szabadságot (amit bizonyít az, hogy a Szovjetunióból, Kádár Magyarországáról vagy éppen a náci Németországból százezrek vándoroltak KI, miközben BE nemigen volt vándorlás), hogy GYENGÉK. A diktatúrák egy idő után simán megbuknak, mint pl. a Kádár-, a Franco- vagy a Salazar-rezsim, vagy pedig csinálnak valami hülyeséget és abba buknak bele, pl. háborút viselnek mások ellen és kikapnak tőlük (ld. fasiszta Olaszország, Argentína 1982-ben, Németország 1945-ben). Általában a diktatúrák ki szoktak kapni a demokráciáktól háborúban, mert gyengék. És azért gyengék, mert gyenge a gazdaságuk. A fasiszta Olaszország gazdasága elég kiábrándítóan teljesített, mert Mussolini ugyan sikerrel felfuttatta a mezőgazdaságot, de nagyon erőltette az autarkiát, ezért a gazdaság egésze nem volt túl hatékony. Franco Spanyolországában évtizedekig nem növekedett érdemben a gazdaság, csak a 60-as évek közepétől indult fejlődésnek, amikor sikerült meggyőzni Francót, hogy liberalizálják a gazdaságot és ne próbáljanak nagyívű saját elméleteket alkalmazni rá. Az NDK és NSZK, Észak- és Dél-Korea fejlődésének különbsége is jól mutatja, hogy a diktatúrák mennyire alulteljesítők gazdaságilag.

2009. nov. 25. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
38%

11-25 14:22


És az autoriter rendszer nem veletlenul a diktatúra egyik fajtája? Észlény...

2009. dec. 1. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
28%
Észlény, képzeld az autoriter nem adiktatúra egyik fajtája! Olvass utána kicsit "észlény", Primo de Rivera is biztos diktátor volt akkor mi? Pf.....de jó a wikipédiáról okoskodni, hűha
2009. dec. 4. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
0%

"PT 27101.

Hagyományos és modern diktatúrák

(autoriter és totalitárius rendszerek)"


[link]


unideb....

2009. dec. 6. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
32%
A fasizmussal szerintem nincsen semmi baj. Sokan azért nézik erőszakosnak meg ilyenek, mert a túlzott hazaszeretet gyakran párosulhat más népek gyűlöletével. Egyébként ez főleg a média oka, ami mint tudjuk tele van zsidókkal, és a klasszikus értelemben vett fasizmust nem nagyon szeretik a zsidók (persze azért ha olvasol egy kis talmudot akkor meglepődsz)
2010. jan. 24. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
6%
Nincs vele semmi baj. A zsidóknak sír a szája miatta...
2010. ápr. 5. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!