Orwell 1984 című könyvéből egyre több dolog valósul meg?
Gondolok erre a megfigyelősdire, lehallgatósdira.
Na, meg ez a gondolatrendőrség lassan "virágozni" fog.
Honnan tudhatta Orwell a negyvenes években, hogy mi fog előre történni a világgal?
Mivel ez nem egy új terv csak hosszadalmas a megvalósítása.
A terv több száz éves csak most érte el a 90%-át. Orwell leírta mi lesz, nem volt jós csak nem volt vak sem.
Az orwelli rendszert az 1990-es évek fordulóján, a világrendváltással leszavazták a világban. Az orwellit a 20. században megversenyeztették a Huxley Szép új világában leírttal, és az utóbbi eredményesebbnek bizonyult, az orwellit modellezte a keleti blok a nyugati pedig a Huxley féle vonulatot.
Egyszerűen nincs szükség apparátusra, mert az eszközök, így a net is, a mobiltelefonok, a térfigyelő kamerák, minden további nélkül láthatatlnul megfigyelhetővé tesznek mindenkit. A rendszer pedig egyre jobban tökéletesedik. ORwellnél Nagy Testvér megjelenik a másiknál nem, és pont ebben van az ereje, ez a demokráciába bújtatott diktatúra, amikor mindent úgy teszel meg, hogy azt hiszed Te akartad így, ezt el is hitetik veled.
Szóval, ha kíváncsi vagy, milyen irányba fejlődik a világ, olvasd el Huxley Szép új világját.
Így írnak a könyvről: "Aldous Huxley, a „Szép új világ” szerzője, 1962-ben, röviddel halála elött adott egy nyilatkozatot Berkeley-ben, melyben beismerte, hogy bestsellere, a „Szép új világ”, melyet 1932-ben írt, nem kitalált történet, hanem a vezető Elit által megtervezett forgatókönyvet írja le. „Most szeretném összehasonlítani a „Szép új világ” elképzeléseit azzal a másik elképzeléssel, ami George Orwell könyévben az "1984"-ben jelent meg. Én inkább úgy gondolom, hogy a jövő tudományos diktatúrái, - mert szerintem, tudományos diktatúrák fognak kialakulni világszerte, - sokkal közelebb fognak állni a „Szép új világ” -ban leírtakhoz, mint az "1984" elképzeléseihez. Nem azért, mert a jövő diktátorai sokkal humánusabbak lennének, hanem egyszerûen azért, mert a „Szép új világ” módszerei sokkal hatékonyabbak. Ha el tudják érni, hogy az emberek elfogadják a számukra kialakított életkörülményeket, a szolgalétet egyáltalán azt amit létrehoznak számukra,... Szerintem a jelen pillanatban zajló végső átalakulás, pontosan erről szól, hogy olyan technológiákat fejlesztünk ki, amelyek képessé teszik az irányító Elitet - amely mindíg is létezett és feltehetőleg mindíg is létezni fog - annak elérésére, hogy az emberek szeressék szolgaságukat. El lehet érni, hogy egy ember örömét lelje olyan dolgokban, amelyek egyetlen normális embernek sem okoznának örömöt. Ezek a módszerek szerintem, a korábbi elnyomó módszerek tökéletesített változatai, mivel ezek a terrort az elfogadtatás módszereivel kombinálják. Ezen kívül egy csomó más módszer is létezik, mint például a gyógyszerek alkalmazása. Többek között erről is írtam a „Szép új világ”-ban. Képzelhetik ennek mekkora hatása lenne! Egy kábítószer, amely az embereket még a legborzasztóbb körülmények között is tökéletesen boldoggá teszi. Mindezek a dolgok, ma már lehetségesek!”"
"Honnan tudhatta Orwell a negyvenes években, hogy mi fog előre történni a világgal?"
Ha Orwell lett volna az egyetlen író, aki hasonló sztorit vet papírra, akkor megérteném a kérdésedet. De rajta kívül még volt kábé tizenötezer író, aki megpróbálta elképzelni a jövőt. 14999-nek nem jött be, Orwellnek igen. Erre felteszed a kérdést, hogy honnan tudhatta... Sehonnan, csak (még) nem tudsz logikusan gondolkodni. Tudod, a nagy számok törvénye.
#5 Csak Viktor?
Egyébként nem túl rózsás a jövőkép. Egyrészt figyel a "nagytestvér", másrészt aktívan hülyítik az embereket.
Hanyagolni a közoktatást, különféle vallási szektákat szabadítani rájuk, gumicsontot adni nekik, egymásnak ugrasztani őket. Mi ez a fogvicsorgató kampány a dohányosok ellen? Lehet, hogy a nikotin a szóma ellenszere?
Tudod a fontos embereket ötezer éve is lehallgatták, tehát ha csak ennyi lenne az Orwell által lefestett jövőkép, akkor az emberiség nem is élt még másmilyen világban. Egyenlőre téged még nem utasítgat a telekép, de még figyelni sem figyeli, hogyan falatozod az ebédedet, ahogy a duplagondol helytelen alkalmazásáért sem törik rád az ajtót.
A Huxley féle disztópia, meg egyértelműen kritika az akkori kapitalizmus felé, amit némi erőlködéssel aktualizálni is lehetne, attól még Huxley világához nem kerültünk közelebb szűk 80 év alatt. Egyébként, ha jól tudom a könyv megírása után mégiscsak megbarátkozott a hedonista, fogyasztási mániában szenvedő tudatmódosító szerektől függő társadalommal, vagy ha társadalom nem is, volt olyan ő még is olyanná vált.
Julius Andan - A világ a színfalak mögött
Igazából Duncan Shelley írta, aki egy szemtelenül tehetséges, jelenkori magyar író. Az Elme gyilkosai című, szerintem kegyetlenül vontatott trilógia főhőse nevében megírta azt a könyvet, amit a történet szerint is megír Andan. A műfaj neve: egy _nagyon_ bennfentes kitálal...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!