Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Ma hogyan oldanák meg az...

Ma hogyan oldanák meg az olyan katasztrófákat, mint amilyen Csernobil volt?

Figyelt kérdés

Ugye a Szu. idején elhallgattak mindent az elején, a vezetésnek is 48 órába telt, mire mindent megtudott.


Ma, ha mondjuk Oroszországban, vagy az USA-ban, esetleg Nyugaton, vagy akár Magyarországon bekövetkezne egy ugyanilyen katasztrófa, mint Csernobil, mennyi idő alatt tudnák megoldani?

És hogyan?


Révén a Szu. idején nem volt azért nagyon fejlett technológiájuk.



2013. jún. 7. 10:24
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Hogyan próbálnák/tudnák megoldani? Mennyi idő alatt? És Mo.-n?

Kitelepítés mennyi idő alatt menne?

2013. jún. 7. 10:27
 2/13 anonim ***** válasza:
55%

Nézd meg Japánt. Azért ők se voltak a helyzet magaslatán. A tengerüket szépen beszennyezték.

Isten ments hogy Pakson bármi történjen, a katasztrófavédelmet nem tartom felkészületlennek, de egy árvízi helyzetet ne említsünk egy lapon egy sérült reaktorral. Szerintem nincs az az ország amelyik hathatósan azonnal fel tudna ez ellen lépni.

2013. jún. 7. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Tényleg, Magyarországnak annyi, ha ilyen Pakson történik? mekkora ennek az esélye? Paks hasonló csernobilhoz?


Egyébként Japánnál csak az erőmű körzete sugárzott, azért nem terjedt el fél Ázsiában.

2013. jún. 7. 10:29
 4/13 anonim ***** válasza:
86%

Paks egyáltalán nem hasonló Csernobilhoz. Egyrészt, a Csernobili akció abból indult ki, hogy kikapcsoltak egy rakat biztonsági berendezést, és fiatal, tapasztalatlan mérnök csapat volt bent akkor csak. Ennyi minden kellett a robbanáshoz.


Japánban az atomerőmű gond nélkül túlélte a legerősebb földrengést - a 9 méteres szökőárt is kibírta. A baj abból adódott, hogy a hűtést megoldó generátorokból kifogyott az üzemanyag, és nem tudták időben pótolni. Ugyanis ott nem számoltak egyszerre ennyi katasztrófával. Ha elmarad a szökőár, vagy két méterrel alacsonyabb vízfal érkezik, semmisem történik a reaktorral.


Paks pedig hírből sem néz ilyen veszélyek elé. 9 méteres szökőár a büdös életben nem lesz a Dunán, egy Japán szintű földrengés sem volt még a Kárpát-medencében, de ha lenne, akkor sem történne katasztrófa. És a kezelőszemélyzetnek sem ad ki senki olyan hülye parancsot, mint az oroszoknál tették Csernobil esetében.


Ha valami elképzelhetetlen módon mégis megtörténne egy katasztrófa, azt nem lehet megoldani. A károkat csökkenteni, és a nagyobb katasztrófát elhárítani. Magyarországon pedig eléggé jó mérnökök vannak, és európától is nagyon sok segítséget kapnánk, nagyon gyorsan.


De ismétlem - ilyen nálunk nem tud megtörténni :)

2013. jún. 7. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

A modern reaktoroknál azt mondják évente 1:10000 az esélye a zónaolvadásnak, de ez még nem jelenti feltétlenül a környék szennyezését, a containment megvédheti.


Látszik, hogy kicsi az esélye, de egyáltalán nem lehetetlen.


Ha egy EU-s országban történne egy baleset, valószínű a kitelepítéseket, viszonylag gyorsan, szervezetten meg tudnák oldani, a helyreállítást valószínű a katasztrófavédelem, katonaság végezni, ennek hatékonysága nagyon kérdéses. A szovjetek építettek egy betonszarkofágot, ami hatásosnak bizonyult, de szerintem ma már ezt nem tudnák ilyen gyorsan megépíteni. A demokráciákban sokkal lassabb a döntéshozatal.

2013. jún. 7. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
És ha mondjuk Pakssal történne ilyen, akkor EUrópa, és a környező országok (akár EU-s akár nem) segítenének? Vagy akár Oroszo.
2013. jún. 7. 12:56
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Mindenki segítene nekünk, és nem csak azért mert jó szívűek, hanem minél később fékezik meg a bajt, annál több szennyezés mehet át hozzájuk, szóval reagálnának egyből.

Felszerelésben, pénzben, evakuálási területben, mindenben készen állnának....

2013. jún. 7. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"Tényleg, Magyarországnak annyi, ha ilyen Pakson történik?"


Megfigyelheted, hogy a nuleáris baleseteknél a média nem szokott az áldozatok számával példálózni, mert egyszerűen a valós számok hiteltelenül alacsonyak ahhoz képest, mint amit az átlagember gondolna egy ilyen eseményről. (Ha azt mondanám, hogy a fukushimai erőmű eddig 5 embert ölt meg? Szemben az azt kiváltó földrengés közel húszezret.)

Másik oka, hogy nukleáris baleseteknek a hosszú távú hatásai a veszélyesek, de azokkal szemben is viszonylag jól lehet védekezni.


Ez olyasmi, ahogyan a repüléstől is félnek az emberek, holott paradox módon biztonságosabb a többi közlekedési formánál.


Ha Pakson történne ilyesmi, a hatóságok rövidesen tájékoztatnák a környéken lakókat, kitelepítések lennének a közvetlen környékről, megint másoknak nem ajánlanák a szabad levegőt és az esőben tartózkodást, élelmiszerkészleteket semmisítenének meg, stb... Országos pánik törne ki, ami több kárt okozna, mint maga az esemény. Hosszú távon a környék egy jópár évtizedre használhatatlanná válna, és megszaporodnának a születési rendellenességek, illetve a betegségek közül a pajzsmirigyrák, szerencsére jól gyógyítható.

Véleményem szerint a tényleges áldozatok száma elenyésző lenne a keletkező káoszhoz képest pusztán azért, mert az emberek ismeretei szegényesek a ebben a témában.


(+érdekesség: a Csernobil környékén készült pálinka nyugodtan fogyasztható - a desztillálás során a radioaktív izotópok szűrődnek.)

2013. jún. 8. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
8%

Ugyanugy kezelnek, mint 86-ban...legalabbis nagyon hasonloan. Azert mert fejlodott a technologia, attol meg nem vagyunk okosabbak kollektive...

Nezd meg a BP olaj kiomlest..

2013. jún. 10. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
8%
csernobilban sem a robbanás miatt volt a sok halál nem is a sugárzástól hanem hogy az oroszok küldték ki a tömegeket rendes védőfelszerelés nélkül
2014. jan. 5. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!