Miért támadják a fogyasztói társadalmat támogató egyéneket?
Neten láttam már több videót is, ahol "önkéntesek" arra buzdítják az embereket, hogy ne vegyenek pl Iphone-t, plazma tv-t meg egyéb más eszközöket, mert hogy átverés az egész és hogy arra megy ki a játék, hogy az emberek elköltsék a pénzüket.
De most nem értem.
Ha nem vesznek az emberek akkor leáll a gazdaság.
Először a bolt csuk be.
Aztán a gyár, a munkásokkal, mérnökökkel, takarítókkal, büfésnénivel együtt.
Aztán mivel ennyi munkanélküli lett és nicns pénzük így nem fogy ennyi x meg annyi y.
Akkro megint leááll a termelés, ami megint a munkanélküliséget növeli.
Szal így meg lehet visszamenni kapálni, de persze az meg kinek fekszik, h évszázadokkal ezelőtti viszonyok között éljünk?
A tervezett elavulás a fogyasztói társadalom egyik rákfenéje. Különösen hogy a termékekre kapott garaciák lószart se érnek (előfordult velem hogy még érvényes garancia ellenére se voltak hajlandóak selejt alaplapot kicserélni, és perrel kellett fenyegetni őket, hogy megtegyék). Nemcsak a made in china ipari hulladékokra gondolok,de manapság mindenütt selejtet állítanak elő, a hülye ember vegyen csak mindig újat. Persze, mert a válság közepén erre aztán van pénze mindenkinek...
"Persze. Na de gondolj csak bele: ha egy mosógép 100 évig működne, akkor egy mosógép ára mennyivel lenne drágább, hogy megérje gyártani, és mennyivel kevesebb munkás kéne abba a gyárba?"
Ez igen durva csúsztatás. A szervizes szakma és a gyártó szakma az két külön fogalom. A gyárban maximum kicserélnik a terméket. Szervizesből lenne kevesebb, aminek kifejezetten örülnék, mert így legalább nem mindenféle kontárok meg hozzá nem értő fäszfejek mókolgatnák az elektromos szerkentyűket, hogy aztán megint lehessen újat venni.
Csak úgy súgva jegyzem meg emellé, hogy HASZNÁLAT következtében is elég tisztességesen tönkremennek a dolgok, nem kell ehhez gyárilag selejtnek tervezni, hogy a garancia lejárat után 2 nappal már dobhasd (bocsánat...dobhaZSd!!!!!) ki a szemétbe.
Aztán érdekesmód a közelmúltban a Szovjetúnióban képesek voltak hosszútávú minőségi terméket előállítani. Egy szovjet akkutöltő 50+ év múltán is kiválóan működött nekünk, de egy szovjet ventilátor vagy hősugárzó is simán bírta 20 évig. És nem omlott össze a szovjet piacgazdaság! Aztamindenségit, hát ezt hogy csinálták :$ Sőőőt, még munkanélkülieket se lehetett sehol találni! Mit gondolsz, a "közveszélyes munkakerülés"-nek mi értelme lett volna, ha olyan magas lett volna a munkanélküliek száma?
És végül: Ha már selejtet állítanak elő tervezetten, akkor KERÜLJÖN IS ANNYIBA. Egy videókártya,ami 2 év után bedöglik és nem lehet javítani, ne kerüljön már 200 ezerbe. Kerüljön 5 ezer forintba, annyit max. kiadok ilyen egyszerhasználatos ipari hulladékokért, de 200 ezret nem. Se most ,se máskor. Az, hogy a 200 ezer forintot érő hipiszupi, ultramodern videókártya 2-3 év után szarrámegy, ez kérlekszépen fos minőségű termék forgalomba hozatala, és BTK-vonzata is van.
Szóval az elméleted az elavulásról ezek alapján megbukott.
"Nem mellesleg például laptopot nem is érdemes hosszú időre gyártani, mert kb. 2 éven belül már megjelennek a jobb modellek..."
Stimm. És aki nem akar nyolcvanezerért telefont venni, mert nem akar MSN-ezni meg Failbookozni meg World of Tanksot játszani rajta, meg kiskutyafäsza karikára vágva, hanem csak telefonálni és SMS-ezni, az dobja is el a régi készülékét? Hát lóné örömét a seggükbe, azt.
"Aztán érdekesmód a közelmúltban a Szovjetunióban képesek voltak hosszútávú minőségi terméket előállítani. Egy szovjet akkutöltő 50+ év múltán is kiválóan működött nekünk, de egy szovjet ventilátor vagy hősugárzó is simán bírta 20 évig."
Persze 50 évig eldöglődtek jókora plusz nyersanyag ráfordítással és költséggel. Az oroszok ebben mindig is jók voltak. Csak kár, hogy a fegyveriparral ellentétben a fogyasztási cikkeknél nem gazdaságos. Amúgy ha annyira csúcsszuper volt a szovjet technika, a különböző berendezéseket miért a jugókon keresztül szereztük be Nyugatról?
"És nem omlott össze a szovjet piacgazdaság! Aztamindenségit, hát ezt hogy csinálták :$ Sőőőt, még munkanélkülieket se lehetett sehol találni!"
Nem volt piacgazdaság és összeomlott kétszer is. Egyszer szétesett a dicsőséges szuperhatalom, illetve a 1998-as orosz államcsőd is beszédes volt. Ennyire volt hatékony a "moszkvai piacgazdaság".
"Mit gondolsz, a "közveszélyes munkakerülés"-nek mi értelme lett volna, ha olyan magas lett volna a munkanélküliek száma?"
Szocialista ideológia része volt. Teljesen felesleges látszatmunkára, vagy csak szimplán nem hatékony foglakoztatásra törekedtek. Hitelből szépen elment egy darabig, de ez nálunk 1989-ben a szovjeteknél két évvel később kipukkadt a buborék.
"És végül: Ha már selejtet állítanak elő tervezetten, akkor KERÜLJÖN IS ANNYIBA. Egy videókártya,ami 2 év után bedöglik és nem lehet javítani, ne kerüljön már 200 ezerbe."
Hol vettél te ilyet? A mostani csúcskategóriásokért is úgy kérnek el annyit, hogy még egy fél gépet és/vagy egy játékgyűjteményt is hozzádvágnak. Azok meg, szakemberként elárulhatom neekd ezt, 2-3 év alatt rendeltetés szerinti használat során NEM MEHET tönkre. Cseréltesd ki, ha érvényes garancia van még rá. Ha meg nem nem rendeltetésszerű használat közben megy tönkre arról meg csak egyvalaki tehet
"Csak kár, hogy a fegyveriparral ellentétben a fogyasztási cikkeknél nem gazdaságos. Amúgy ha annyira csúcsszuper volt a szovjet technika, a különböző berendezéseket miért a jugókon keresztül szereztük be Nyugatról?"
Ennek kissé ellentmond hogy a gazdaságuk még Hruscsov és Brezsnyev után is stabil maradt. Azt meg enyhén szólva is valószínűtlennek tartom, hogy pont a szarbek közvetítettek volna NEKÜNK bármit is, főleg nyugatról. A nyugatnémetekről vagy osztrákokról még csak-csak elhinném, de róluk abszolút nem.
"Nem volt piacgazdaság és összeomlott kétszer is."
Aha...KGST. És mikor omlott össze kétszer is? Sztálin bátyó meg a sleppje idejében maximum. Érdekesmód nagyon sokáig ő volt az USA fő export-import partnere.
"Szocialista ideológia része volt. Teljesen felesleges látszatmunkára, vagy csak szimplán nem hatékony foglakoztatásra törekedtek."
Teljesen felesleges látszatmunkáért sehol sem fizetnek, főleg nem az oroszoknál, ahol a norma nem teljesítése vagy selejt előállítása egyenlő volt a halállal. Ezenfelül legalább biztosítva volt foglalkoztatás mindenki részére, aki számított. A mostani helyzet, hogy 2 millió adófizető tart el 8 millió parazitát, ez biztosan ezerszer jobb :DDDD LOL whehehehe
"Hol vettél te ilyet? A mostani csúcskategóriásokért is úgy kérnek el annyit, hogy még egy fél gépet és/vagy egy játékgyűjteményt is hozzádvágnak. Azok meg, szakemberként elárulhatom neekd ezt, 2-3 év alatt rendeltetés szerinti használat során NEM MEHET tönkre. Cseréltesd ki, ha érvényes garancia van még rá. Ha meg nem nem rendeltetésszerű használat közben megy tönkre arról meg csak egyvalaki tehet"
4 esztendeje vettem itt Miskolcon. Olyan egyedi kártya volt, hogy még külön 1 hónapig várni kellett arra, hogy megérkezzen (egyébként GeForce GTX 8800 Ultra, az 4 éve bizony annyiba került újonnan). És, márpedig tönkrement, méghozzá úgy, hogy komolyabban ki se volt használva. Ha egy ekkora teljesítményű kártyát kiakasztanak az olyan minimális igényű játékok mint a Doom 3, vagy a GTA Vice City (a DOS-os játékokról már nem is szólva) ,akkor az a kártya egy máglyára való hordó fos.
"Nem rendeltetésszerű használat" - biztos szöget vertem be meg kertet ástam föl vele...
Olyan érdekes, aki nem a te sületlenségeidet mantrázza minden kérdésnél, az marhaságokat ír :D
Trolling iz fun?
"Ennek kissé ellentmond hogy a gazdaságuk még Hruscsov és Brezsnyev után is stabil maradt. Azt meg enyhén szólva is valószínűtlennek tartom, hogy pont a szerbek közvetítettek volna NEKÜNK bármit is, főleg nyugatról. A nyugatnémetekről vagy osztrákokról még csak-csak elhinném, de róluk abszolút nem."
Mivel Jugoszlávia önkéntesen lett szocialista állam nem pedig a szovjetek hatására. Ja és Jugoszlávia határos a nyugattal ( [link] és normális kereskedelmet is folytathatott velük mint semleges ország ellentétben velünk akik az imperialista osztrákoktól kaptunk időnként ezt-azt.
"(Ennek kissé ellentmond hogy a gazdaságuk még Hruscsov és Brezsnyev után is stabil maradt."
Hogyne, mindössze Hrucsovot a gazdasági kudarcok és a kulturális konszolidáció miatt puccsolta meg Brezsnyev. Az 1973-as olajválság is betett a kommunista szatellit államoknak amit részben nyugati hitelből részben a Szovjet feltőkésítésből illetve olcsó szénhidrogének tömeges behozatalával lehetett úgy ahogy elsimítani. Csakhát az a pénz a dicsőséges Szovjetuniónak is hiányzott.
"Azt meg enyhén szólva is valószínűtlennek tartom, hogy pont a szarbek közvetítettek volna NEKÜNK bármit is, főleg nyugatról. A nyugatnémetekről vagy osztrákokról még csak-csak elhinném, de róluk abszolút nem."
Tudod van az a pénz, és a "nyugat láncos kutyája" ezt is megtehette.
"Aha...KGST. És mikor omlott össze kétszer is? Sztálin bátyó meg a sleppje idejében maximum. Érdekesmód nagyon sokáig ő volt az USA fő export-import partnere."
1991-ben a Szovjetunió és 1998-ban a fő utódállam Oroszország. Ennyire volt életképes a szovjet rendszer úgy hogy a fél világ és a nyersanyagok nagyrésze is az ő kezük alatt futott amit szégyenlettek elvenni a szocialista államoktól amikor úgy szottyant kedvük. Amúgy feltűnt, hogy Oroszország még ma is( hátmég a szovjetek idejében ) mekkora nyersanyaglelő helyeken csücsült, a csillagos sávos USA-nak nyersanyag kellett cserébe kaptak ilyen olyan fejlesztés tervrajzokat, meg kész nyugati termékeket az USA-tól. Az imperialistákkal való kereskedés sem épp a szocialista szerveződés erősségét mutatja.
"Teljesen felesleges látszatmunkáért sehol sem fizetnek, főleg nem az oroszoknál, ahol a norma nem teljesítése vagy selejt előállítása egyenlő volt a halállal. Ezenfelül legalább biztosítva volt foglalkoztatás mindenki részére, aki számított. A mostani helyzet, hogy 2 millió adófizető tart el 8 millió parazitát, ez biztosan ezerszer jobb :DDDD LOL whehehehe "
Aki számított, és a Szovjetunióban minden munkás számított. Mindenki kapott munkát fügetlenül attól ,hogy selejtet gyártottak vagy sem a KGST piacon úgyis rásózták egy másik szerencsétlen tagállamra akik szovjet nyomásra bármit átvettek.
"4 esztendeje vettem itt Miskolcon. Olyan egyedi kártya volt, hogy még külön 1 hónapig várni kellett arra, hogy megérkezzen (egyébként GeForce GTX 8800 Ultra, az 4 éve bizony annyiba került újonnan). És, márpedig tönkrement, méghozzá úgy, hogy komolyabban ki se volt használva. Ha egy ekkora teljesítményű kártyát kiakasztanak az olyan minimális igényű játékok mint a Doom 3, vagy a GTA Vice City (a DOS-os játékokról már nem is szólva) ,akkor az a kártya egy máglyára való hordó fos.
"Nem rendeltetésszerű használat" - biztos szöget vertem be meg kertet ástam föl vele..."
Nemcsak erre gondoltam vírus vagy akármi más és tönkretehette. Megfelelően volt karbantartva? Amúgy miből szűrted/szűrték le, hogy javíthatatlan?
(köszi 12-es)
15-os oszt miért gondolod azt, hogy amit én írok, és megpróbálok alátámasztani, az a "sületlenség" és a trollkodás, és az, amit egy általános iskolás törikönyv megcáfol (pl.: a KMK-s kérdés) az meg nem?
Ha szerinted valótlant írok, cáfold meg rendesen, ne csak "persze"-vel. Segítek: az hogy "ez sületlenség" még önmagában nem cáfolat.
Vagy netalántán fáj, hogy nem tapsoltam felállva amikor a testvéri Szovjetunió stabilitásáról beszéltél elvtárs? (háttérben szól az Internacionálé...)
Ez a tervezett elavulás, az úgynevezett villanykörte-összeesküvés. De ezt a szót csak félve merészelem leírni, mert Evil Twin és a sleppje rögvest rázendít hogy fújkonteó, büdöskonteó, nemszabad :$
Egyébként mókás ez az Evil Twin aki egy más kérdésben meg csontig nyalt a szovjethatalomnak, most meg próbálja ezt mindenki másra kenni :D
A szovjet termékek speciel tényleg időtállóak voltak. Evil Twinke, nemfogod elhinni, a teherautós Dakar rallyt egy fazon zsinórban egy lerobbant öreg szovjet Kamazzal nyeri meg. Véletlen nem sejted mi ennek az oka?
De mielőtt elkezdesz nagy garral nekem is "komunistázni", ott vannak a németek is. A német minőség mái napig fogalom, többek között erről híresek a németek, nem Hitlerről, amit te annyira szeretsz hangoztatni itt (szvsz a nácizás az egyetlen ütőkártyád).
És hogy maradjunk a tengelyhatalmaknál, a japán termékek szintén elsőrangúan időtállóak. Nem kínai, hanem japán. Tehát nem kommunistáznod kell most, hanem náciznod :$ A lényeg: vagy egy 15 éves Tamashi discmanem, pár ezerért vettem, és mái napig hibátlanul működik. És se a német,se a japán gazdaság nem omlott össze!!!!4!!!44NÉGYNÉGYNÉGY!!!!
"15-os oszt miért gondolod azt, hogy amit én írok, és megpróbálok alátámasztani, az a "sületlenség" és a trollkodás, és az, amit egy általános iskolás törikönyv megcáfol (pl.: a KMK-s kérdés) az meg nem?"
Mert trollkodsz, baromságokat mantrázol, történelemóra helyett vélhetően plázába járkáltál, mert az biztos hogy egyetlen történelemkönyv se cáfolt meg soha. Ebből érettségiztem, úgyhogy most mellényúltál de alaposan. A mínuszt pedig helyből adtam is.
"A fogyasztói társadalmak azért mennek jól, mert szavatolják, hogy azt termelik csak meg, amire van kereslet, és fizetőképes is (ez azért mostanra átbillent, és elkövették sok országban azt a hibát, hogy fizetésképtelen keresletnek is hitelt biztosítottak, és így lett a hitelválság) és amire nincs szükség, mert nincs rá fizetőképes kereslet, azt pedig bezárják és hanyagolják."
Azért a fogyasztói társadalom eléggé jól formálja is az igényeket. Nem olyan régen még mobil sem volt, nemhogy okostelefon, mégis mindenki jól elvolt, legfeljebb többször találkoztak az emberek személyesen. A fogyasztói társadalom fő problémája egyébként az, hogy csak az anyagi dolgok számítanak. A történelemben minden társadalomnak, népnek vallása, kultúrája volt. Ma ezek egyre inkább szorulnak vissza, és csak az anyagi dolgok kerülnek előtérbe. Már azok az alapvető értékék is kezdenek megkopni, amik a huszadik század fogyasztói társadalma idején még megvoltak, amiket például az akkori filmek közvetítettek. A népesség is fogy Európa legtöbb országában, talán nem véletlenül.
"Szal így meg lehet visszamenni kapálni, de persze az meg kinek fekszik, h évszázadokkal ezelőtti viszonyok között éljünk?"
A fejlődés csak bizonyos szemszögből fejlődés, más szemszögből viszont romlás. Azért az évszázadokkal ezelőtti világban ennyi ökológiai probléma nem volt, az emberek harmóniában éltek a természettel, az élet lassabb, nyugodtabb volt, és ez szerintem az ember lelkivilágának is kedvezőbb volt. Nem arról szólt az élet, mekkora terepjáróval jársz, megvan-e a legújabb iPhone-od. Az emberek közelebb voltak egymáshoz, minden személyesebb volt, míg ma egyre személytelenebbé válik az élet minden területe.
Ezen kívül a fogyasztói társadalomnak "köszönhető", hogy az élő kultúrák sorban tűnnek el a Földről. Hány ember jár népviseletben ma? Hány vásárol kézzel készült kézműves termékeket? Hányat érdekel a saját kultúrája? Hánynak fontos, hogy milyen nemzetiségűnek született? Hány ember jellemző arra a közegre, ahonnan jött? Régen minden tájegységen egy kicsit "másféle" emberek éltek, más volt egy budapesti is. Ma eltűnőben van minden különbség, lassan nemzetek között is.
Azért én optimista vagyok, az embert nem lehet teljesen átalakítani, a nagy birodalmak pedig egy ponton túl már nem tarthatók egyben, és végül mindig szétesnek. A kérdés csak az, hogy mikor, és hogy. De az biztos, hogy emberibb társadalomra van szükségünk, amiben nem az anyagi javak ész nélküli fogyasztása a cél.
"Ez a 'nem valós igény' gumifogalom, amit az emberek arra használnak, hogy megnevezzék egy csoportba azt, amit ők nem vennének meg. Valójában minden igény valós, amire úgy érzed, hogy hajlandó vagy pénzt költeni."
A túlzottan racionális emberek tipikus hibájába esel: azt hiszed, mindenki ugyanolyan racionális, mint te.
Az egyszerű törzsi kultúráknál, ahol a törzs tagjai együtt élnek, halásznak, vadásznak, gyűjtögetnek, vallási- és kulturális szertartásokat tartanak, mindezt harmóniában a természettel, unatkozás és elidegenedés nélkül, ott érdekes módon nincsenek extra igények. Igaz, hogy ők ki vannak szolgáltatva a természet gyakran elég kegyetlen törvényeinek, de szerintem így is sokkal boldogabbak, mint mi valaha is leszünk, pedig nincs semmijük. De lehet, hogy egy középkori vagy mondjuk egy XIX. századi ember is boldogabb volt, még ha egész életében a földet túrta is, mert az a világ még mindig közelebb van a természethez, az ember lelkületéhez, mint a mostani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!