Miért támadják a fogyasztói társadalmat támogató egyéneket?
Neten láttam már több videót is, ahol "önkéntesek" arra buzdítják az embereket, hogy ne vegyenek pl Iphone-t, plazma tv-t meg egyéb más eszközöket, mert hogy átverés az egész és hogy arra megy ki a játék, hogy az emberek elköltsék a pénzüket.
De most nem értem.
Ha nem vesznek az emberek akkor leáll a gazdaság.
Először a bolt csuk be.
Aztán a gyár, a munkásokkal, mérnökökkel, takarítókkal, büfésnénivel együtt.
Aztán mivel ennyi munkanélküli lett és nicns pénzük így nem fogy ennyi x meg annyi y.
Akkro megint leááll a termelés, ami megint a munkanélküliséget növeli.
Szal így meg lehet visszamenni kapálni, de persze az meg kinek fekszik, h évszázadokkal ezelőtti viszonyok között éljünk?
Kérdező, mert a válság kellős közepén az emberek nagyrésze rohadtul nincs olyan helyzetben, hogy kövesse ezt a káros társadalmi sémát.
Amellett pedig meddig lehet ezt csinálni? Meddig lehet az erőforrásokat csapolni? Semmi nem végtelen. A fogyasztói társadalom össze FOG omlani. A kérdés csak az: mikor.
Gazdasági tudatlanságból, amit leginkább Kádár-elvtársnak köszönhetjük. Nem fogják fel az emberek, hogy pont azért bukott a szocializmus, mert képtelenek voltak elfogadni, hogy a fogyasztón felé kell megfelelni a termelőnek, nem a fogyasztónak kell igazodni a termelőhöz.
A legtöbb ember Magyarországon a kádárista beidegződések miatt addig jut csak el, hogy bemegy a munkahelyre, dolgozik, kap pénzt, és csókolom. Éltetik a munkást, hogy övé az igazi munka, arról pedig fogalmuk sincs, hogy ha nincs a fogyasztó, aki kifizeti az egészet, akkor neki sincs munkája, és aztán meg szidhatja a tőkéseket meg mindenkit akinek jobban megy...
A fogyasztói társadalmak azért mennek jól, mert szavatolják, hogy azt termelik csak meg, amire van kereslet, és fizetőképes is (ez azért mostanra átbillent, és elkövették sok országban azt a hibát, hogy fizetésképtelen keresletnek is hitelt biztosítottak, és így lett a hitelválság) és amire nincs szükség, mert nincs rá fizetőképes kereslet, azt pedig bezárják és hanyagolják.
Ugye ez nagyon sok magyarnak okoz frusztrációt, politikai okokból, mert azt kell látniuk, hogy a magyar termelő, vállalkozó és kereskedő lemarad a fogyasztói társadalomban (na jó, ez nem mindig igaz, lásd. OTP, MOL, Fornetti, Rába, de azért sajnos ezek a kivételek) ezért ahelyett, hogy ennek a lemaradásnak az igazi okait keresnék (például hogy nálunk a legmagasabb az ÁFA, a munkavégzést Magyarországon terheli a legtöbb adó az EU-n belül, meg ilyen finomságok) hogy miért van így, inkább kijelentik, hogy az egész rendszer rossz, gonosz, pfejh, mert az lényegesen egyszerűbb.
Csak tudnám miért nincsenek már úton Kuba felé, ha a fogyasztói társadalom ennyire rossz?
"Ha nincs fogyasztó nincs kinek dolgozzon a munkás.Ja,ha meg a munkás nincs megfizetve nem lesz kereslet sem."
Pontosan. Ez az egyik legnagyobb baj Magyarországon, és ezért nincs rendes fogyasztói társadalom: ugyanis milliók keresete épphogy elég a legszükségesebb minimumra (arra is bajosan) nincs pénzük, amit "magukra költenének".
Ennek oka megint nem az, hogy kicsi fizetés (igazából Magyarországon a BRUTTÓ bérek egész jók) hanem az, hogy erre a fizetésre akkora adókat vernek rá, hogy töredéke marad, az árak meg viszonylag magasak, mert ugye a vállalkozókat és a termelőket is csontig adóztatják, ráadásul ott az ÁFA, ami rekord.
Így persze, hogy a gyári munkás nem képes keresletet biztosítani, mert rá van verve a mázsányi közteher.
"A fogyasztói társadalomban a fogyasztás a lényeg,nem a valós igények."
Olyan nincs, hogy nem valós igény. Attól még, hogy a reklám miatt támadt fel az igényed rá, attól még az valós.
Persze, hogy nincs szükséged igazából 20.000 fontos új burkolatra a telódra (ami alapból 72.000 forint volt) de akkor már: internetre és számítógépre sincs igazából szükséged, hisz ott a könyvtár... meg minek a mobil, ha van vezetékes, meg minek a kocsi, ha van busz meg taxi.
Ez a "nem valós igény" gumifogalom, amit az emberek arra használnak, hogy megnevezzék egy csoportba azt, amit ők nem vennének meg. Valójában minden igény valós, amire úgy érzed, hogy hajlandó vagy pénzt költeni.
"A reklámok és a filmek fogyasztásra ösztönöznek,hogy mindenedet költsd el,azt is vedd meg ami amúgy eszedbe sem jutna."
Tényleg? A bankok akkor a lekötött betéttel (aminek a végén több pénzed van, mint amennyit beraktál) mit reklámoznak?
Jogos, hogy a fogyasztásra ösztönöznek, de - mint ahogy a fenti példa mutatja - nem kizárólagos. Egyébként meg nem te is ezt tennéd? Már a középkori paraszt is ezt tette, amikor hangosan ordította, hogy "itt a finom sárgarépa" csak neki szűkösebb volt rá az anyagi és technikai kerete.
Ez nem a fogyasztói társadalom ismérve, hanem az emberi természeté, a fogyasztói társadalom ezt simán csak nem akadályozza.
"Másrészt ott a beépített elévülés,amit a legtöbb termékben alkalmaznak,hogy a garancia lejárta után le kelljen cserélni."
Persze. Na de gondolj csak bele: ha egy mosógép 100 évig működne, akkor egy mosógép ára mennyivel lenne drágább, hogy megérje gyártani, és mennyivel kevesebb munkás kéne abba a gyárba?
Ne ki szívná meg jobban, a kisember, vagy a gyártulajdonos?
Nem mellesleg például laptopot nem is érdemes hosszú időre gyártani, mert kb. 2 éven belül már megjelennek a jobb modellek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!