Ti milyen törvényt hoznátok meg?
"Mondj példát a történelemből,mikor vált ez a módszer be?"
kivétel nélkül mindig.
Kettő tartanék fontosnak: a politikusok feleljenek a tetteikért, akár anyagilag is (vagyis egy-két meggondolatlan kijelentés, pláne egyértelmű hazugság kemény pénzekbe kerüljön nekik), illetve, hogy a politikusok visszahívhatóak legyenek az őket megválasztó körzet akarata alapján.
Ugyanis ma semmi felelősségük nincs. Egyszer megszavazzák őket, onnantól kezdve mindegyik azt tesz, amit akar, vagy éppen nem tesz négy éven át, lévén az embereknek semmi befolyásuk nincsen. Holott még egy határozott idejű munkaszerződés is bármikor felbontható, ha kiderül, hogy az alany nem alkalmas az adott munkára.
Az oktatásban nagyobb szerepet adnék egy kicsivel a kétkezi dolgoknak is (amennyire lehet, persze) visszahozni, hogy az emberek be tudjanak kötni egy konnektort, tudjanak legalább minimálisan főzni, térképen tájékozódni. Hatalmas mennyiségű lexikális tudást akarunk beletömködni a gyerekek fejébe, ami az eljövendő zseniknek nagyon jó, hiszen csodás tudósok lesznek belőlük - a maradék 99,9999% gyerek pedig nem tud mit kezdeni vele, és jönnek a kérdések, hogy ennek mi értelme. Mindenféle hülye médiaismeret és hasonló helyett értelmesebb lenne a kicsit könnyített anyagba belefoglalni azt is, hogy minek mi az értelme.
Adórendszerben drasztikusan csökkenteném a minimálbért, ugyanis a jelenlegi szint csak arra jó, hogy a vállalkozások ne tudják kifizetni - majd a csökkentéssel párhuzamosan a rászorulók részére sávosan adókedvezményt csinálnék. Ekkor növekednének a munkahelyek, több adó folyna be - majd ha kezd stabilizálódni a helyzet, és csökken a munkanélküliek száma, lassan elkezdeném csökkenteni a pénzbeli juttatások számát, és adókedvezményként kapnák: nagyobb részben a munkaerő, kisebb részben a cégek, hogy jobban felvegyenek szülőket. De ez természetesen egy olyan 10-15 éves programban kivitelezhető csak, nem egyik pillanatról a másikra.
Ugyanezzel a lendülettel össze kéne vonni, illetve ki kéne vezetni egy hadosztály adónemet. Ennek ára az lenne, hogy pár adótípus növekedne pár százalékkal, cserébe a bürokratikus terheket lehetne jelentősen csökkenteni, és valóban egyszerű adóbevallást létrehozni (már amennyire megoldható, persze).
Visszahozni a sávos adózást - bruttó 1 millió fölött, 5 millió fölött növelt adókulccsal, alatta kevéssel csökkentve (illetve, ezzel együtt nagyon sok csökkenne, hiszen a lényeg az összevont adónemek, és ezzel együtt a csökkentett adóterhek).
A céges osztalékokra, tőzsdei pénzekre szintén egységesített adó, kvázi fizetésként számolni, de ez attól függne, hogy az adott ember kap-e egyébként "rendes" fizetést. Bizonyos adónemek, pl TB osztalékból vonandó lenne, egyekben nem.
Ezzel együtt növelném az egészségügy felé áramló pénzt, azon belül különös figyelemmel arra, hogy az eloszlás értelmesen történjen. Jelenleg fölösleges pénzek dobálódnak ki az ablakon, közben sok kórház a rezsijét nem tudja fizetni. Ezeket az állam átvállalná, tehát a víz, villany, egyéb terheket onnantól az állam tárgyalná le a szolgáltatókkal, remélhetőleg kedvezőbb tarifákkal mint nagyfogyasztó, ugyanúgy a gyógyszergyárakkal. Fölösleges újra és újra átjáratni ugyanazon a kézen a pénzt, amikor ugyanabból a zsebből veszem ki. Elutalódik ide, oda, amoda, mindenhol lecsíp belőle valaki egy keveset ilyen-olyan szolgáltatásképpen, és rendkívül sok pénz elveszik egy fekete lyukban. Ezt kéne megszüntetni azzal, hogy az ilyen költségeket egy minisztérium kezeli, összefogva. Nincs annyira sok kórház, hogy ezt egy 10-30 fős csapat ne tudná könnyedén intézni.
Az orvosok fizetését viszont nem növelném, sőt, igyekezném korlátozni a hálapénz begyűjtését is amennyire csak lehet. Teljesen megértem azt, hogy többet akarnak kapni (ki nem?) de sok orvos már így is átlag felett keress. Az is tény, hogy tanultak érte sokat, és sokan meg is dolgoznak érte - de meg kell érteni, hogy jelenleg nem áll úgy a helyzet, hogy ilyen kiadásokat meg lehetne engedni. Természetesen fontos szempont lenne a rendelkezésre álló infrastruktúra fejlesztése - jobb munkakörülmények, kevesebb stressz eléréséhez. Olcsóbbá tenném az oktatást, illetve lehetőséget biztosítanék tehetséges diákok akár erősen államilag támogatott orvosképzéséhez utánpótlásképpen. Azok, akik államilag támogatott képzésben tanultak, alá kéne írniuk a röghöz kötés szerződést - az országban kéne maradniuk x éven át. Önköltséges hallgatókra ez természeten nem érvényes. Ez egyébként a képzés költségével arányos időszak lenne, tehát egy "olcsóbb" szak rövidebb ideig itthon maradást várna el. Sőt, ezzel azok, akik gyorsabban elvégzik az adott szakot, és nem lébecolnak 3,5 éves képzésen 5 évet, azok hamarabb "szabadok" ha távozni akarnak. Persze itt is lennének kiskapuk, és sokan kijátszanák, de az itthoni szakember állomány növekedne mindenképpen. De a lényeg mindenképpen az, hogy egy olyan környezetet teremtsünk, ami itthon is lehetőséget biztosít a munkára, hiszen a legtöbben állás reményében mennek el.
Viszont, ami továbbra is tartani fogja a kivándorlást az az, hogy itthon lehetetlen nyugati béreket behozni, pláne egy-két éven belül. Mindenképpen növelni kéne a hatékonyságot, és erősen felhúzni a magyar termékek exportját. Hála az adottságainknak, ki lehetne használni nálunk azt, hogy bio élelmiszereket termeljünk, nagyobb mennyiségre angol, német piacra. Ezzel együtt továbbra is tiltottak lenne a GMO növények - ez ugyanis a bio-vevőknél egy erős piros pont.
A tanárok esetben mindenképpen szükséges lenne egy csekélyebb fizetésemelésre. Ami viszont ennél is fontosabb - az iskolai infrastruktúra fejlesztése. Nagyon sok tanár válláról lehetne levenni extra feladatokat, ha tudnának használni projektort, normális programokkal, prezentációkat bemutatni. Ez egyrészt látványosabb, ergo valamennyivel a diákok is odafigyelnének (na, nem sokkal azért...). De a tanároknak mindenképpen könnyebb feladatok lenne. Lehetőséget biztosítanék továbbképzésre, hogy jobban ki tudják használni az informatika biztosította előnyöket. Ezzel szintén csökkenteni lehetne a stresszt, ha annyira nincsenek eltemetve munkával, miközben esetleg javítani lehetne az óraszámon.
Ezenkívül nagyon-nagyon fontos lenne a korrupció felszámolása - ezt elsősorban az átláthatóság növelésével próbálnám megszüntetni, illetve a pályázatok nyerteseinek felelnie kell az elkészített eredményért. Most sokszor az van, hogy valaki ígér x árat, és hála a szebbe csúsztatott pénznek, az eredmény siralmas lesz. Kicsit körülményesebbé tenném a pályázatkiírást, megfogalmazva a pontosabb feltételeket - ha nem felel meg az eredmény (némi szabadság mindenképpen kell, de nem sok) akkor az adott cég feleljen érte, önköltségen hozza olyan állapotban, ahogy a pályázati kiírásban szerepel. Ha nem vállalja, akkor szerződésszegés, és vissza a kifizetett munkabér. Természetesen ez nem így hirtelen, hanem az újabb pályázatoknál.
A pályázati felhívások ne legyenek zártak - a mai internetes világban röhej, hogy néhány pályázat egy minisztérium folyosóján bezárt ajtó mögötti falra van kirakva (na nem véletlenül...). Létre kell hozni egy központi adatbázist, ahol a mindenkor aktív pályázatok megvizsgálhatóak. A beküldött pályázatok elbírálásig nem publikusak, utána viszont igen (mindegyik, nyertes és vesztes is!). Innentől akár a civilek is felülvizsgálhatják a pályázati kiírást, és könnyedén megkérdőjelezhető, ha nem az a cég nyert, aki a beküldött jelentkezés alapján nyertesnek kéne lennie. És természetesen az indoklás is fel lenne tüntetve, miért adott cég nyert. Ha egyértelműen az nyeri a pályázatot, aki drágábban/rosszabb feltételekkel kívánt nyerni, akkor a pályázati bizottságnál felmerül a korrupció gyanúja, és anyagi felelősséget vállalnak.
Bűnözés ellen határozottabb fellépés kéne. Valamennyivel növelném a rendőrök jogkörét, pl legyen joguk fegyverhasználatra, és szükség esetén akár erőszak alkalmazására. Persze ennél is fontos legyen a lépcsőzetesség - ha valaki jön ellene egy bottal, és halálos lövést ad le (célzottan halálost, közvetlen mellkas, fej) ez büntetendőnek számítson. Növelném a kiképzés és gyakorlati órák száma (aktív szolgálatos rendőrök esetében is!) hiszen röhej, hogy sok rendőr utoljára az iskolában használta a fegyverét. Havi szinten kötelező lő és önvédelmi gyakorlat, illetve lehetőség biztosítása rá (időben is!).
Szabadabb teret adnék az önvédelemnek. A magánlakásba behatolók ellen lehetséges legyen erőszakkal fellépni, illetve a rendőr kiérkezéséig fogva tartani - de addig, és nem tovább. Vagyis ha valaki bejön a lakásomban, nem tarthatom ott hat hétig, hanem amint lehetőség van, értesíteni kelljen a rendőrséget. Ezzel kiszűrni azt, hogy valaki odacsaljon valakit, és szabályosan börtönben tartsa. Az önvédelem esetében a védekezőnek joga legyen erősebben fellépni, mint a támadó esetleg indokolná - ergo ha bottal jön ellenem, és meg akar verni, lábon lőhessen. De ha bottal jön ellenem, és halálos lövést adok le (célzottan halálost) akkor az gyilkosság, bár annyival csökkentve, hogy önvédelemből elkövetett (de nem sokkal csökkenti a büntetés tényét). De a bűnözés ellen mindenképpen elsősorban a munkahelyektől várnám a javulást - biztosítani azt a körülményt, hogy ne legyen szükségük betörésre. És ennek fontos alapozása a megfelelő oktatás.
Családi pótlék maximálva lenne két gyerekben, onnantól kezdve munkahelyi adókedvezmény járna a szülő után (illetve az ő adója is csökkentve lenne, tehát több maradna utána) - bruttó 750.000 Ft-os keresetig, utána megszűnne az adókedvezmény.
Hu, hát ez jó sok lett :D Bár sok pont nincs alaposan kidolgozva, de így hirtelen ezeket változtatnám meg. Bár ezzel tényleg az a baj, hogy kb 3-4-5 ciklusnyi idő alatt lehetne egy ilyen programot befejezni, hiszen ezekből nagyon-nagyon sok hosszú évek alatt kivitelezhető csak, tíz perc alatt nem.
Ha a lopás esélye magában hordozná azt, hogy kivégzik érte, akkor azzal csak az erőszakos, halálos betörések száma növekedne, hiszen onnantól már "úgyis mindegy".
Sajnos a kivégzés semmivel sem csökkenti a bűnözést - az USA azon államaiban, ahol van kivégzés, éppen ugyanúgy bűnöznek, és gyilkolnak is. Amikor valaki elindul lopni, azzal megy, hogy nem fogják elkapni - egyébként el se indulna. Ha viszont közben lebukik, akkor sokkal erőszakosabban fog reagálni, hiszen az életét kockáztatja.
Sokkal értelmesebb lenne lekötni ezeket az embereket munkával, oktatással, illetve beléjük plántálni, hogy bizony el fogják kapni őket. Aki aggódik, hogy lebukik, sokkal kevésbé fog elindulni lopni/betörni/gyilkolni.
Természetesen lesznek, akik ettől függetlenül megteszik - ők mehetnek börtönbe, de ezek már jóval kevesebben lesznek.
Az én országomat sok magyar nem szeretné, így meg sem választanának.
Az állami funkciókat és szerepvállalást minimálisra csökkenteném. A biztonság (jog-köz) és az intézményi keretrendszer kialakítására redukálnám. Nem tartanék fent kórházakat, iskolákat állami pénzből, viszont az adóterheket is radikálisan mérsékelném.
Bevezetném a termelő börtönöket, ahol az elítélteknek többletet kell termelniük a tartási költségeiken felül.
(Ha nem dolgoznak megfelelő színvonalon, akkor nem kapnak megfelelő színvonalú ellátást).
Az úthasználati díjakat pl az üzemanyagokat terhelő járulékként szabnám meg. A közbeszerzéseket online ki kellene hirdetni minden részletével együtt.
A tömegközlekedés működtetését is piaci alapokon szervezném meg. Ahol megéri közlekedtetni, ott közlekedjen vonat/busz. Ahol nem éri meg, ott eddig is felesleges volt fenntartani.
Az oktatást kötelezővé tenném (18 éves korig), ennek névre szóló alapokat hoznék létre, amibe a szülők kötelezően befizetnek (mint egy járulék) a gyerek születése után. Később ők választhatnak iskolákat a gyerekeiknek, a költségeket pedig ezekből az alapokból állhatnák. Így érdekeltté lenne téve az iskolák vezetése is abban,hogy magas színvonalú képzést és egyéb szolgáltatást nyújtsanak. Nem jelentene problémát a tandíj, stb.
Ugyanígy járnék el a nyugdíj és tb járulékkal. Biztosítókon keresztül szervezném meg az ellátást. A nyugdíjat pedig öngondoskodás formájában előteremtheti mindenki magának.
Természetesen rengeteg érdeket sértene a dolog. A mostani nyugdíjasok helyzetét nem tudná megfelelően rendezni a dolog. De így legalább tényleg az egyéni teljesítmény számítana és nem lopnák el a fizetés több, mint 60%-át és osztanák fel azok között akik soha nem dolgoztak szinte életükben.
1.§ Minden év dec.31-én a 100 leggazdagabb ember kitüntetésben részesül:
Élete hátralevő részét egy kollégiumban töltse, teljes ellátással. Pénzt nem használhat, tisztséget nem tölthet be./kötelezően elfogadandó/
Vagyona állami tulajdonba kerül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!