Az igaz, hogy a zsidóságon belül is kemény harc folyik a szefárd és az askenázi talmudista zsidók között, és gyűlölik egymást?
Minden tarsadalomban vannak kulonbozo politikai, gazdasagi, vallasi, vilagnezeti csoportok. Izraelben is, es termeszetesen van ellentet koztuk. Ezert is vannak kulonbozo politikai partok.
Ugy egyebkent egy Lengyelorszagban elo zsido egyaltalan nem gyuloli a Marokkoban elo zsidot. Es viszont sem.
hölyeség (a család egyik része askenázi, köztük Izraelbe kiköltözött emberekkel is, a másik ága meg izraeli szefárd, szóval valami rálátásom azért akad).
egyébként az askenázi zsidók nem csak a lengyel zsidók, hanem úgy általában a kelet-európai zsidóság.
Kicsit zavaros a kérdés, de megpróbálok minden irányból válaszolni.
Természetesen vannak nézeteltérések szefárd, askenáz és mizráchim csoportok között, ezek azonban elsősorban nem vallási, hanem kulturális alapokon nyugszanak. Az askenáz vonal alatt a kelet-európai/németalföldi zsidóságot értjük (askenáz az Ascusion szóból ered, ami a német ajkú területek régies, latin elnevezése), a szefárd alatt a dél-európait (főleg spanyol és itáliai), a mizráchim pedig az arab országokban élő/onnan származó zsidóság. Gyűlöletről amúgy szó sincs, max egy fajta lenézés van askenáz irányból a másik 2 csoport felé, azon belül is főleg a mizráchim vonalat nem csipázzák, de ez az egész is csak Izraelen belül érdekes. Ott eredetileg ugyanis úgy képzelték, h egy főleg azkenázokból álló államot fognak létesíteni, európai mintára, és nem számítottak ennyi keletről érkező zsidóra, az pedig főleg nem passzolt már bele a képbe, h ezek az arab területekről érkező bevándorlók részben megtartották a korábban megszokott arab kultúrájukat is.
A Talmud/talmudizmus nem igazán értem, h hogy jön ide, hacsak nem a 2 különböző Talmudra gondolsz. Ebben az esetben viszont végképp szó sincs szefárd-askenáz ellentétről, mivel a 2 Talmud (Jerúzsálemi és Babilóniai) nem ezekhez a csoportokhoz kapcsolódik (nem is tudna, mivel a talmudok jóval korábban keletkeztek, mint h szefárd és askenáz vonalról lehetne beszélni). Maga a 2 Talmud pedig eredetileg, és ma is kitűnően megfértek egymás mellett, mivel NEM szent könyvek, hanem korabeli tudós rabbik, illetve tanítványaik elmélkedésének gyűjteménye. Ha úgy tetszik, egy fajta filozófiai szöveggyűjtemény.
Nem tudom honnan szerezted ezt az információt, h az egyik a Talmudot, a másik meg a Tórát használná, de nagyon félretájékoztattak. Vallásos zsidó ember mindkettőt forgatja. A Talmud pedig továbbra is főleg egy fajta filozófiai gyűjtemény, a Tóra pedig gyakorlatilag Mózes 5 Könyve, vagyis az egyértelműen szent könyv.
Ráadásul a lengyel, az orosz és a litván zsidóság is az askenáz közösséghez tartozik.
szerintem ez eléggé igaznak tekinthető
nem véletlenül írta meg Ariel Toaff (a római szefárd főrabbi fia) a könyvét
nagyon "jó" a kérdés
a zsidóság valamikor egészen más volt (lehetett), mint ma
és tényleg Istenhez tartozott (és nem rossz értelemben)
és nagy bölcsei voltak
a világ nagyot változott
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!