Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Szerintetek hasznos, vagy...

Szerintetek hasznos, vagy káros-e a tudásalapú társadalom racionalitása és erkölcsisége számára a keresztény vallás?

Figyelt kérdés

2012. szept. 9. 18:30
1 2 3 4
 21/33 A kérdező kommentje:

20

Természetesen a megértés motivált. Nem hiszem, hogy a kérdésből következne a lejárató szándék.

2012. szept. 14. 11:15
 22/33 anonim válasza:

Bocsi! Talán nem volt szerencsés a feltételezett "lejáratás"kifejezés, főleg úgy , hogy nem tudhatom, hogy Neked pontosan mit is jelent a "lejáratás". Mindenesetre ha filozófus szemmel nézel a kérdésedre abból az viszont kikövetkeztethető, hogy károsnak tartod a keresztény vallást .Az olyan kérdés amely eleve két ellentétes válaszra "ad lehetőséget" (hasznos , vagy káros) az kizárja a nem racionális lehetőségét. Viszont ha racionálisan kezdem nézni ezt a "kizárást", akkor ez átfog fordulni az irracionálisba. Ugyanis a racionális csak akkor létezhet , ha létezik az irracionális.

A "lejáratási szándék" szerintem akkor lép érvénybe ha pl. egy ideológiát károsnak tartok úgy,(közben ezt mások előtt ki nyilvánítom) hogy csak egyoldalúan vizsgálva jelentem,ki hogy az káros.Tehát ha a kérdést pl. csak racionálisan közelítem meg.Csak racionálisan nézve az ilyen jellegű kérdéseket, szerintem mindig ellentmondásba fogunk ütközni.

2012. szept. 15. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 A kérdező kommentje:

22

Csak a ráció, azaz a logika segít minket az igazság megragadásában.

2012. szept. 15. 14:02
 24/33 anonim válasza:
Ha a logika segít az igazság megragadásában, akkor a logika segítségével válaszolj légyszi. A logika létezhet e az ellentéte nélkül? Bizonyára egyetértesz abban, hogy nem létezik .Mint ahogy nem létezik, hideg meleg nélkül, kicsi nagy nélkül, fény sötétség nélkül,stb.Ha létezik a logikus, kell léteznie az illogikusnak is.Az más kérdés, hogy a hideg -meleg ellentéttel nincs gondunk, mert mindegyiket érzékeljük külön külön. A logikussal sincs gondunk, mert azt az elménkkel érzékeljük felfogjuk.Az illogikussal persze már gondban vagyunk, ha azt is az elménkkel szeretnénk felfogni.Ezt az elménkkel nem tudjuk felfogni de ez attól még létezik.Szinte magától értetődik , hogy ezt elmével nem is lehet bizonyítani, mert az elmén túlmutat.Ha még sohasem tapasztaltuk meg magunkban ezt az "elmén túlmutató részünket", akkor természetes, hogy az elménknek ez az egész badarságnak tűnik. Ésszerűtlennek tűnik az egész, és ebben tökéletesen igaza van az elménknek, mert valóban ésszerűtlen.De attól, hogy ésszerűtlen , még nagyon is "valós".Tudom! Az elme tudományos bizonyítékot , észérveket akar.Van bizonyíték, még ha nem is tudományos. A bizonyítékot akkor kapod meg , ha megtudod ragadni azt a bizonyos "elmén túlmutató részedet". Állítólag a legnagyobb tudósok akik aztán nagyon is logikusan közelítettek szinte minden kérdéshez, mégis sokan azt állítják, hogy az igazán nagy felfedezéseiket a logikán túli az elmével felfoghatatlan "valaminek" köszönhetik, sokkal inkább mint a racionális gondolkozásuknak.Természetesen fontos szerepe volt a kezdeti szakaszokban a racionális megközelítésnek, de az igazán nagy áttörések pillanataiban a logika teljesen a háttérbe került.Ez nem bizonyíték akar lenni viszont elgondolkoztató , hogy a legracionálisabb emberek szájából lehetett ezt hallani.Ilyen pillanatot én magam is megéltem, természetesen nem törvényszerű, hogy csak világméretű felfedezéssel járjon az ilyen tapasztalás.Mindenesetre a saját életemben nagy áttörésnek számított amikor először az életemben az "elmén túli részemmel" értettem meg fogtam fel valamit.
2012. szept. 15. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 A kérdező kommentje:
A logika a gondolkodás törvényszerűségeinek tudománya, és nem egy tulajdonság. Az igazság pedig a pozitív logikai érték. Intuitíve is beláthatok dolgokat, de ha nyelvileg-gondolatilag kifejezem, akkor már meg kell feleljen a logika törvényeinek. Tehát az illogikus állítások szükségképpen hamisak.
2012. szept. 15. 18:35
 26/33 anonim válasza:
Ha az illogikus dolgokat logikusan kitudná az ember fejezni, akkor elveszik a lényeg.Maximum logikusan körbe tudja írni az ember az illogikus dolgot, legfeljebb utalni tud rá, de pontosan képtelenség kifejezni logikus megközelítéssel.Mint már előzőleg kifejtettem, az illogikus dolgokat csak az tudja megérteni aki nem ragaszkodik mereven kizárólag csak a logikához.Természetesen azt megértem, hogy aki kizárólagosan csak a logikával akar megérteni mindent , annak természetesen az illogikus dolgok hamisan fognak csengeni.Ez teljesen logikus.:))))
2012. szept. 15. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 A kérdező kommentje:

26

Te tényleg nem érted, miről beszélek.

2012. szept. 16. 07:59
 28/33 RhisiartK válasza:

A kérdező arra utal, hogy minden mondatot, gondolatot át lehet alakítani logikai kifejezéssé. Ezeknél pedig, egy kifejezés lehet igaz és hamis. És gondolom arra gondol, hogy így átírva az érveket mi jön ki a végén. Ha nem erre gondol, akkor ezt semmisnek lehet venni.


Amúgy a probléma az lehet, hogy nincsenek igaz érvek, mert szubjektív a dolog. Vagyis nézőpont kérdése, hogy egy állítás (logikai kifejezés) ebben a témában igaz-e vagy hamis. Ez nem olyan, mint az, hogy egy anyag milyen szilárd, vagy hogy valami milyen színű. Ez teljesen szubjektív.

2012. szept. 16. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 A kérdező kommentje:

28

Nincs szubjektív dolog. A "dolog", mint olyan, objektív. Csak a tisztán alanyi jelenségeket nevezzük szubjektívnek.

A kérdésemre ez utóbbi pedig semmiképpen sem áll.

2012. szept. 16. 08:51
 30/33 Ouzel válasza:
Jesszusom neked ugyen nincs barátnőd? :D:D
2012. szept. 16. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!