Orvosi diploma szerzésének milyen feltételei vannak? Van korhatár, vagy felnőttként is megszeretem?
Megszerezheted felnőttként is, jogszabályi akadálya nincs. Viszont az orvosi képzés 5 éves, egyáltalán nem könnyű és csak nappali tagozaton létezik. Az már több problémába ütközik, hogy felnőttként, munka mellett nappali képzésre járj, este 8-ig ülj anatómia gyakorlaton, szigorlatra készülj és hasonlók.
Ráadásul az általános orvosi diploma önmagában nem sok mindenre jó, orvosként nem dolgozhatsz vele. Vitrindísznek meg kicsit drága: az államilag finanszírozott képzésre magas a ponthatár, a költségtérítésesen meg olyan 1 millió forint körül van a féléves tandíj.
Általános orvos képzés 6 éves és nem 5.
(Fogorvos és az állatorvos képzés 5 éves.)
Van itt néhány pontatlanság.
Felnőttként is mehetsz államilag támogatottra. Ha még nincs diplomád.
Ha van akkor is jelentkezhetsz államilag támogatottra. Mivel az orvosi képzésnél képzési követelmény alapból 12 félév, ezért nekik 14 félév jár államilag támogatottként. Ha van már egy 3 éves (6 féléves) főiskolai diplomád, akkor már csak 8at járhatsz államin orvosira (a maradék 4 félévet fizetned kell, ami ugye kapásból 4 milla). Ha több évet töltöttél el államilag támogatottként az orvosi előtt akkor értelem szerűen csökken az ingyenes orvosi féléveid száma és nő a fizetős.
Másik. Felnőttként bekerülni nehezebb. A 18 évesen letett érettségid xart se ér. Mivel az akkori érettségid ma már csak középszintűnek számít, viszont orvosira már emeltszintű kell, ezért újból kell emeltszinten érettségizned (biológia, fizika, kémia ebből kettő kell, egyik emelt legyen. Jövőre már kettő emelt kell, tehát kettőből kell emeltszintűt tenned.) Szerintem 30 évesen sokkal nehezebb újból felkészülni az érettségire, mint úgy hogy nap mint nap bejársz a gimibe.
Ha mégis csak fizetősre vesznek fel, akkor félév/1milla alatt nem nagyon van képzés. Asszem 950ezer. Szóval évente 1,9 milla nem kevés. Te tudod hogy megengedheted magadnak.
Van diákhitel, meg diákhitel2 is. Na most ha felveszed és 12 félév alatt el is végzed az egyetemet, akkor 36-37 évesen már 12milla (+kamat) hitellel kezded az orvosi pályád. Szerintem még a nyugdíjadból is azt fogod fizetni, ha csak nem lépsz le innen külföldre.
Ösztöndíj nincs. Már mint olyan, hogy most én állom képzésed cserébe nálam dolgozol X évig. Pl honvédség (katonaorvos), X cég kutató orvos, stb
Olyan sincs, hogy ha kiváló hallgató vagy akkor jelentkezhetsz az egyetem valamelyik ösztöndíj programjába és akkor nem kell tandíjt fizetned pedig fizetős vagy. Az van, ha fizetősre vettek fel, de még van államilag támogatott féléved, akkor átmehetsz államira ha jól tanulsz.
Általános orvosként is dolgozhatsz már, csak nagyon szigorú szabályok vonatkoznak majd rád (pl felügyelet). Bár amilyen a magyar egészségügy xarnak bele ezekbe a szabályokba (lásd frissdiplomás ügyeletes orvosnő, aki még vércukrot sem tudott mérni)
Sőt már hatodévesen mentőzhetsz is. Ugyan úgy mint egy mentőtiszt. Kvázi ugyanazokat a beavatkozásokat végezheted mint egy mentőorvos, csak neked sokkal szigorúbban be kell tartanod az orvosi protokollt. Mentőorvos eltérhet tőle (de meg kell indokolnia) te nem.
Lehet, hogy 100%, hogy lesz valakinek munkája, ha elvégzi az orvosit - mindegy, hány éves -, de abba nem árt belegondolni,milyen áron. Ha a régi (2013 előtti) rendszerben érettségiztél, teljesen más a pontszámítás, nem biztos, hogy felvesznek államilag támogatottra, az önköltséges képzés pedig 900 ezernél kezdődik félévente. Ehhez hozzájönnek még a tankönyvek (a Sobotta, amit kötelező megvenni 48000 Ft), a szike, a kesztyű, a fonendoszkóp, a köpeny (1. évben). Még, ha nagyon jó agyad van is, nem nagyon lehet mellette dolgozni, főleg nem 8-12 órában, tekintve, hogy a gyakorlatokra kötelező bejárni, ami a hét nagy részét kitölti (bonctermi gyakorlat heti 3 óra, kémia szintén, sejtbiológia 4 óra, fizika 2, stb). Az alapképzés 6 éves (5 évben kurzusok vannak, 6. gyakorlati év), és ezek után még csak általános orvosként tudsz elhelyezkedni, pl háziorvosként. A szakképzés (hogy pl. kardiológus, traumatológus, sebész legyél) még ezek után több év. (Sebész például még ezek után 7 év). Én most 19 vagyok, I. éves, így mire sebész leszek, betöltöm a 32-t; és akkor még nem csináltam semmit, csak tanultam. Persze, szakképzés alatt lehet dolgozni, de nem egyszerű összehangolni a kettőt.
Bocsi, ha eltántorítottalak, nem ez volt a célom, csak szerettem volna tisztázni, mit is jelent, ha olyan hivatást választasz, mint ez. Mindemellett, ösztöndíj van, persze, ha szín 5ös a félévi átlagod, akár havi 30 000-ret is kaphatsz... ('irónia')
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!