Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A szocializmus működött volna...

A szocializmus működött volna demokráciával?

Figyelt kérdés

2012. márc. 20. 14:20
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Nem.Az a rendszer alapból kizárja a demokráciát.
2012. márc. 20. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
nálunk nem
2012. márc. 20. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
43%

Miért ne működhetett volna? A szocializmus lényege a termelőeszközök és a tőke társadalmi tulajdona, bizonyos szinten túl a magántulajdon kizárása. Ezt az elvet rögzíthették volna az alkotmányban, de a mértékekről már lehetett volna nyílt vita, létrejöhettek volna versengő pártok pl. liberális, nemzeti stb. irányvonallal, érvényesülhetett volna a véleménynyilvánítási jog és a vallásszabadság. Mindez összefért volna a társadalmi tulajdon eszméjével és gyakorlatával. Ha a szocialista rezsimek hosszabb időt megérhettek volna, minden bizonnyal ki is alakult volna több országban ez a demokratikus modell.


A bökkenő ott volt, hogy ezeknek a rezsimeknek egy bizonyos idő után nem volt kifutásuk, mert a köztulajdonon alapuló bürokratikus gazdasági modell fenntarthatatlan volt. Ha megtalálták volna netán a köztulajdon működtetésének hatékony, a kapitalizmus szintjét elérő modelljét, akkor minden bizonnyal a társadalmi demokratizálódás is bekövetkezett volna. Csak mielőtt ez megtörténhetett, nem volt tovább...

2012. márc. 20. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Nem, mert ha demokrácia lett volna, akkor a gazdasági kudarcok hatására elkezdték volna reformálni a rendszert, és addig reformálták volna, amíg kapitalizmussá nem alakult volna.


Így is arról szólt a szocializmus egész története, hogy a gazdasági nehézségek miatt a szakértők állandóan reformálni akartak kapitalista irányba, a SZU és az itteni vaskalaposok pedig ezt fékezték. Ha Brezsnyevék nem intik le a reformokat, akkor a 70-es évek végére itt már simán kapitalizmus lett volna.

2012. márc. 20. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
És akkor Kínához mit szólsz? Ott is komplett kapitalizmus van azzal, hogy egy szocialista jelszavakkal operáló klikk megőrizte a kizárólagos hatalmát. Tehát a "szocializmus" futhat tovább gyakorlatilag kapitalista berendezkedés mellett is.
2012. márc. 20. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 lindmayer ***** válasza:
51%

a demokrácia nem egyenlő a kapitalizmussal

az egyik egy államforma, míg a másik egy gazdasági modell

mint ahogy a szocializmus egy gazdasági modell, ami azért nem tartható fenn, mert az emberekben benne van a birtoklási vágy, és ha valami nem az övé, avval nem is törődik úgy(vagy ha egy ilyen fogalom a tulajdonosa: a nép)

2012. márc. 20. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
76%

"És akkor Kínához mit szólsz? Ott is komplett kapitalizmus van"


Vagyis nincs szocializmus.

2012. márc. 20. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

"a demokrácia nem egyenlő a kapitalizmussal"


A "demokrácia" abban az értelemben, ahogy ezt a szót ma használjuk, egyenlő vele.

2012. márc. 20. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
58%
Működő szocializmus nem létezik , létező szocializmus nem működik.
2012. márc. 23. 04:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 sheriffkoma ***** válasza:

A szocializmus csak egy átmeneti államforma volt a kommunizmus felé. Nem bukott meg, hanem a kapitalizmus megbuktatta, mert égő lett volna, ha működik, illetve kellett a keleti piac, mint blokk nekik. A kapitalizmus nem törődik a Földdel, ténylegesen egy kizsákmányoló rendszer, ebből következik, hogy erősebb gazdaságot, több pénzt tud felhalmozni. Ez a több pénz nagyobb befolyással bír, nagyobb hadsereg van mögötte és látszólag jobban néz ki. Nem kellett hozzá nagy propaganda, hogy a keleti blokk emberei a "jobb élet" reményében visszatérjenek a kapitalizmushoz. Majd csalódjanak egy rohadt nagyot. A hiánygazdaság megszűnt, minden van a boltban, csak épp megvenni nem bírod, vagy rohadt sokat dolgozol érte, sokszor erkölcstelen dolgokra kényszerítenek. Az "átkos"-ban nem voltál "szabad". Namost az átkos sok mindenben jobb volt, szabad meg így se, úgy se vagy. Egyikben direkt kényszerítettek dolgokra, korlátok voltak, másikban magadat kényszeríted, mert körülmények kényszerítenek. Most mi a jobb, ha anyád parancsol, hogy menj, hozz a boltból kenyeret, vagy mégy magad, mert éhes vagy. A vége ugyanaz, el kell menni, nincs pincér, aki eléd hozza. De anyád még időben elküldött, te magadtól - a nagy szabadságodban - már csak akkor mégy, ha éhes vagy. A szocializmus a tervezett életet jelentette a maga korlátaival, a kapitalizmus a szabad életet jelenti a maga kényszereivel. Semmi sem kötelező, de a végén úgyis meg kell tenned, mert rákényszerülsz. És ha sokáig halogatod, még jól rá is baszol. Erre a legjobb példa a hitel. A végén úgyis ki kell fizetni mindent, csak minél hosszabb a futamidő, annál többszörösét verik le rajtad. ha tetszik, ha nem.


Demokrácia soha sem létezett és nem is fog, mert a szavazással való irányítás feltételezné, hogy az emberek több mint fele átlátja és helyesen értékeli a gazdasági, politikai helyzetet, emberöltőkön túli erkölccsel rendelkezik és higgadt vérmérsékletű. Mindegy, milyen államforma van, amíg ezek a feltételek nincsenek, addig valóságos demokrácia nem lesz.

2012. márc. 24. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!