Mi a különbség a szocializmus és a kommunizmus között?
A kommunizmus az maga az eszme és a kommunista állam azt jelentené hogy az emberek közti különbségek eltünnek, nincs szükség pénzre, stb., szóval olyan mint a kánaán.
A szocializmus nem feltétlenül vezet a kommunizmus felé, lényege hogy szociális igazságosságra, szóval végülis szintén egyenlőségre törekszik. Van nemzeti szocializmus, keresztényszocializmus illetve az a sarló-kalapácsos szovjet szocializmus ami nálunk is volt sokáig. Ennek célja nyílván az lett volna először az I. vh után hogy a világforradalom kiteljesedik és a kommunisták mindenhol átveszik a hatalmat, aztán egy hosszabb időszakra próbáltak meg berendezkedni a szocializmus segítségével, mert látták hogy a kommunizmus nem fog eljönni egyről a kettőre.
Kommunizmus az olyan mint a hupikék törpikék mesében a törpék társadalma , de tényleg , hülyeségnek hangzik de az ő társadalmuk valóban kommunista.
A szocializmust az előző leírta.Én nem támogatom ezt az eszmét , teljes mértékben a kapitalizmus híve vagyok , de természetesen nem az elvadulté ami most is jelen van.
A szocializmus korábbi mint Marx, szerintem helyesebb lenne, ha nem azonosítanánk Marxszal, másképp definiálnánk és nem démonizálnánk annyira, persze nehéz, mikor a több zsarnok azonosította magát a szocializmussal.
A szocializmus a társadalmi egyenlőtlenségeket kezelné, ez megjelent már a 18. század végén (az etikai szocializmus még hamarabb) , de nem feltétlenül a magántulajdon teljes eltörlésével, viszont a kollektív tulajdont magasabb rendűnek tartja a magántulajdonnál.
A kommunizmus ugyanez, csak az a végcél, aminek a szocializmus után "meg kell" valósulnia, forradalmi változás, a magántulajdon teljes eltörlésével, így teljes egyenlőség létrehozásával.
Általában a mai kommunisták szoktak azzal érvelni, hogy kommunizmus még sehol sem volt, mert ezzel szeretnék tisztának nyilvánítani az eszmét, mossák kezeiket a több millió áldozatért. Csak azt elfelejtik, hogy a több millió áldozat mind azért halt meg, mert a cél útjában álltak. Kiváló példa erre Kambodzsa, ahol Saloth Saar (Pol Pot) próbálta az ideális államot megvalósítani átneveléssel, tömeggyilkosságokkal.
A kommunizmus(hoz kísértetiesen hasonló eszme) egyébként már megjelent az ókorban is, pl. Platónnál, az egyiptomi társadalom pedig egy kifejezetten szocialista társadalom volt. Magántulajdon nem létezett, kivéve a papoké.
Egyébként nagyon érdekes a keresztényszocializmus, tehát egyfajta jobboldali szocializmus, amely ugyanúgy a társadalmi egyenlőtlenségeket kezelné, de a magántulajdont sérthetetlennek tartja és az emberek szolidaritására épít, valamint a keresztény erkölcsre, a katolikus tanításra. Marxszal egyidőben "működött" Emmanuel Ketteler katolikus mainzi püspök, aki a keresztényszociális mozgalom egyik elindítója és Marx annyira veszélyesnek tartotta, hogy még a megölését sem zárta ki, mert annyira vonzó volt a munkások számára. De a legnagyobb lépést IX. Piusz után, - aki a szocializmust elítélte - XIII Leó pápa Rerum Novarum enciklikája tette, de a legnagyobbat XI. Piusz Quadragesimo anno (Leó encilikájának 40. évfordulójára) enciklikája jelentette. Ezekben színtisztán lefektetve van a "jobboldali szocializmus" a korporatív állam, a keresztényszocializmus. Ezekhez legközelebb a fasiszta Olaszország állt, valamint Franco Spanyolországa.
A kommunizmushoz pedig a korai Szovjetunió.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!