Miért van az, hogy az állam önmaga nem bocsáthat ki pénzt? Miért kell egy "köztulajdont" magánérdekeknek alávetni?
Az USA-ban a FED magánbankokból áll, a magyar MNB is független az államtól (az állam a tulajdonosa, de beleszólási lehetősége nincs vagy); azt hiszem, ez nagyjából az európai EKB-re is áll.
De még ha az államnak valamennyire is van beleszólása a pénzkibocsátásba a központi bankján keresztül a kereskedelmi bankok így is lényegesen több pénzt állítanak elő, mint a központi bank.
Másrészt, ha az állam a központi banktól kap pénzt, azt hitel formájában kapja (vagyis nem érvényesül az állam pénzkibocsátó szerepe).
Kevered a fogalmakat. Egyetlen kereskedelmi bank sem állít elő semmilyen pénzt. A hitelpénz nem készpénz. Semmi köze ahhoz,hogy az állam mennyi pénzt állíttat elő.
A Nemzeti Bank határozza meg,hogy a forgalomhoz mennyi bankjegyre és érmére van szükség. Azokat pedig előállíttatja. A mennyiséget csökkenti az a tény,hogy egyre többen bankszámlán tartják a pénzüket,és nem készpénzben,hanem kártyával fizetnek.
Ehhez szintén nem sok közük van a kereskedelmi bankoknak.
Az állam pedig soha nem kap pénzt a bankoktól. Hitelt kaphat,de az nem olyan pénz,mint a bankjegy. Nem is kell,hogy ebben az esetben érvényesüljön az állam pénzkibocsátó szerepe.
Ha a hiteleket is készpénzben bonyolítanák le,akkor irdatlan mennyiségű bankjegyre lenne szükség. Az előállítása pedig hatalmas összeg lenne.
A kérdezőnek van igaza.
"Egyetlen kereskedelmi bank sem állít elő semmilyen pénzt."
(nagybetűvel írok, hogy jobban látható legyen, nem kiabálás...)
DE! SZÁMLAPÉNZT! HITELPÉNZT!
AMIT UGYANÚGY KIVEHETSZ BANKBSZÁMLÁRÓL,
VAGYIS UGYANOLYAN PÉNZ (ÍGY MÁR)
A FED a világ egyetlen magántulajdonban lévő jegybanja. Már amennyiben a kereskedelmi bankok tulajdonában lévő Rt annak tekinthető.
Azért, mert amikor az állam maga bocsátja ki a pénzt, annak nagyon rövid időn belül mindig nagyon rossz vége lesz. Lásd Pengő 1945-46 -ban. Bár akkor az állam "szerepét" a Vörös hadsereg látta el. Hasonlóképpen (bár nem ennyire súlyos következményekkel) jár, ha az aktuális kormány bele akar szólni a jegybank dolgaiba. Túlságosan nagy a kísértés, hogy napi politikai érdekek alá rendeljék a pénzügyi stabilitást.
Az első válaszoló rosszul tudja, a hitelpénz és a készpénz közt nincs elvi különbség. Kereskedelmi bankok is pénzt állítanak elő, mennyiségét viszont a jegybank szabályozza a kötelező tartalékráta és a jegybanki alapkamat meghatározásával.
A kereskedelmi bankok NEM állítanak elő pénzt. A számlapénz és a hitelpénz nem valódi pénz és nem növeli a forgalomban levő pénzmennyiséget. Csupán technikai eszköz a pénzforgalom lebonyolításában.
Egy hétköznapi példa:
A főnököd bankszámláján van 10 millió Ft.(Számlapénz)
A te számládon nicns egy Ft sem.
A főnököd bármikor felveheti készpénzben a tízmilliót. Akkor lesz ennyi készpénze,de 0 Ft lesz a számlapénze.
Ha neked ad kp-ben félmilliót,akkor neked is lesz ennyi kp-d,de nem lesz számlapénzed.
Ha főnök a bankszámlájáról átutalja neked a félmilliót,akkor az ő számlapénze csak 9.5 millió lesz, a tied pedig félmillió.
Nem keletkezik semmilyen új pénz,csupán a pénz átcsoportosul az ő számlájáról a tiédre.
Ugyanez a helyzet a hitelpénzeknél. A bankok a náluk levő betétesek pénztét adják ki hitelpénzként.
Elég baj lenne,ha a számla és hitelpénzek megnövelnék a készpénzkészletet. Hatalmas infláció lenne belőle.
Még annyit: A jegybank nem szól bele,és nem is tudna beleszólni abba,hogy mennyi számlapénz legyen a bankoknál.
Ez csak a betétesek akaratától függ. Nem kötelezhet egyetlen magánembert vagy vállalkozást sem,hogy bankszámlán tartsa a pénzét.
de a ker.bank igazi pénzként kezeli a virtuális hitelpénzt
kamatot kér utána, miközben az nem is igazi pénz fentiek szerint
nem értem
„Hitelt leggyakrabban bankok nyújtanak. A BANKI HITEL JELLEGZETESSÉGE, HOGY MEGSZÜLETÉSEKOR ÚJ PÉNZ JÖN LÉTRE. Minden bank a hitelnyújtás során új pénzt hoz létre adósság formájában, a résztartalékos szabályozás (a jegybank hatásköre) alapján.”
(Wikipedia, Hitel (Közgazdaságtan) címszó)
„A gyakorlatban a kölcsönt és a hitelt azonos fogalomként használják. A közgazdaságtudomány azonban a két fogalmat elválasztja, mert a HITEL PÉNZTEREMTŐ, a kölcsön csupán újraelosztó funkciót tölt be.”
(Magyar Nagylexikon)
De kérdésem még mindig fennáll.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!