Miért osztották fel a nagy informatikai hálózatok az országot? /intenet, tv. Telefon/.
Ezt nevezik kartellnek. A verseny - elméletben - csökkenti az árakat, ha megjelenne az egyik területén a második, harmadik, a végén még az olcsóbbat választanád. És akkor a többi kénytelen lenne gondolkodni, mit tegyen.
Nem. Szépen kiszámolják, mennyibe jönne nekik ez a harc, és megállapodnak, hogy melyik hány %-ot kap a részesedésből, majd pedig békén hagyják egymás felségterületeit. Esetleg - hogy a versenyhatóság ne köthessen bele - kölcsönösen kiépítenek egymás területein valami jóval gyengébb szolgáltatást, amit nem fogsz választani. Továbbá a háttérben megállapított mértékben ócsárolják egymást, hogy dühöngjön az a nagy verseny.
Felénk több mint 10 éve van UPC ugyanazon a primitív színvonalon a T-Home mellett.
Azért itt nem csak a kartell dolog van benne. Informatikai hálózatot ott érdemes működtetni, ahol sok ember van. Tehát semelyik szolgáltató sem fog önként hálózatot építeni egy hegytetőn lévő, eldugott kis zsákfaluba, pedig lehet 2-3 ember szeretne ott netezni. Emiatt az ilyen területeket (ahol nem éri meg szolgáltatni) felosztották egymás között, hogy mindenhol legyen legalább egy szolgáltató. Az ilyen területen kelettkezett veszteséget meg elvben egymás között elosztják. Így mindenki hozzá jut nethez, és a veszteség arányosan oszlik meg a szolgáltatók között.
Az, hogy ez néhány helyen kartell dologba csap át, az előfordulhat. Az elv maga jó, a megvalósítás nem biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!