Ha más párt lenne hatalmon hogy oldaná meg ezt a gazdasági helyzetet? Lehet megszorítások nélkül kimászni ebből? Ha igen, hogyan?
Nézd, nem igazán lehet kisemberként belelátni. Párttagok meg nem biztos, hogy írogatnak ide. Azt tudom, hogy pénzt csak pénzből, és megfelelő spórolási és befektetési stratégiával lehet csinálni, kiadásnöveléssel semmiképp. Szóval az a baj, tudod, hogy megnézem a társadalmat (nem a statisztikákat), és azt látom, hogy halomszámra veszik az emberek a haszontalan dolgokat, akár hitelre is (nem lakás, nem autó, hanem például plazmatévé, és társai). Aztán csodálkoznak idővel, hogy miért is nem tudják visszafizetni. Na a másik, hogy sok a multi, vagyis nem kifejezetten magyar gyártó, tehát ha azoktól megy a vásárlás, akkor a pénz nem marad hazánkban feltétlenül.
Ha nagyban is csinálták ezt (nem az utóbbi évekről beszélek, és nem egyesekről, hanem úgy általában), akkor most lehet látni, hogy ez lett az eredménye, és hiába próbált bárki is elkezdeni kimászni valahogy, valamiért nem sikerült. A pazarlásnak megvan az ára.
"de ha nincs pénz, akkor az állam hogy tud munkákat teremteni, vállakozókat ösztönözni?"
Adócsökkentéssel, az nem kerül pénzbe (csak kiadásvisszafogásba). A közgazdászok évek óta hiába szajkózzák ezt.
de.
a trükk az, hogy amikor kiadáscsökkentést emlegetnek, akkor a jobb oldalon nem teszik hozzá, hogy ez nem azt jelenti, nem veszünk páncélautót, meg új bútort, legalábbis nem csak ezt (mert ez csepp a tengerben), hanem azt, hogy vissza kell fogni a jóléti rendszert, mint pl. a gyes, szoctám stb. mert ezek az igazi kiadások. Ez pedig megszorítás.
Sőt, mi több, kifejezetten azt kommunikálják, mintha az államháztartási hiány az a cigányok segélyezéséből és a kormány bútorvásárlásából jönne össze...
Ha a kiadáscsökkentéshez adócsökkentés is társul, az NEM megszorítás, hanem reform.
Ezt magyarázom három hozzászólás óta, de úgy látom, egyes fejekbe nem fér be. Persze hogy kiadáscsökkentés kell adócsökkentés esetén. De ez NEM ugyanaz, mint Bajnai esztelen programja, amely csökkenti ugyan az állami kiadásokat, de az adókat nem, vagy akár emeli. Ugyanis ezzel rontja a szociális rendszerre szorulók helyzetét, miközben a gazdaság élénkítéséért nem sokat tesz. Ha a szociális leépítéshez radikális adó- és járulékcsökkentés társul, azt a lakosság NEM "megszorításként" érzékeli, hanem úgy, hogy bizonyos lehetőségek (segélyből élés) csökkennek, más lehetőségek (munkából élés) viszont kiterjednek.
Az, hogy "nincs pénz, ezért megszorítás kell" nem igaz, csak akkor, ha megrendíthetetlen alapigazságként ragaszkodunk a költségvetés jelenlegi szerkezetéhez.
te ezt tudod, én is tudom és még tudják egy páran.
a többség nem. ezért álságos a jobboldal hozzállás és ezért lesz még oriási balhé, ha őket megválasztják.
amit most csinálnak, az semmivel nem jobb annál, mint amiért inlegitimnek nevezik a mostani kormányt.
azt se felejtsd el, hogy itt minálunk nagyon el van torzulva az adórendszer. nagyon kevés ember fizet nagyon sokat. egy adócsökkentéssel párosított kiadáscsökkentés csak nagyon kevés embert érne egyenlő mértékben. A lakosság (szerintem nagyobbik) fele jóval erősebben érzékelné a kiadáscsökkentést és csak mérsékelten az adócsökkentést és alig lenne valaki, aki az adócsökkentés
hatását érezné erősebbnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!