Szuperszámítógép = A Big Brother szeme! Milyen célból hozták létre 2011. áprilisában az új Magyar szuperszámítógép rendszert, amellyel az eddigi teljesítmény (számítási kapacitás) 70-szeresére, a tárolási kapacitás csaknem 100-szorosára növekedett?
Miféle plusz adatokat muszáj feldolgozni?
Most amikor 3 éve egyre mélyül a válság, egyre több a nyomorgó ember, vajon miért költik ilyenre a pénzt, amikor nyilván ilyen időszakban minden feldolgozandó adat is sokkal kevesebb?
Nyilvánvaló mindenkinek, hogy ilyen válságos időszakban, sokkal kevesebben ügyintéznek, bénult, halott a gazdaság, nem vásárolnak, nagyon kevesen bankolnak, kevesebbet telefonálnak, interneteznek, stb. stb.
Akkor tehát milyen adatok feldolgozására szükséges ilyen gigantikus kapacitás?
Milyen kutatások is folynak az egyetemeken, amikor köztudottan semmi jelentőset nem hoztak még létre?
Most értesültem arról - szerintetek is lehetséges lenne ez -, hogy a Nemzetbiztonsági szolgálat megbízásából áprilistól mindenki számítógépének, minden adatát (böngészett oldalak, hányszor hol, mit olvasott, mik érdeklik, kivel tart kapcsolatot, e-mail-ezés, Facebook, iwiw, stb., mobilok és okostelefonok beszélgetései, SMS-ei, az új GPS-ek minden adatát), személyre szólóan lementik.
Azért, hogy azokat realtime feldolgozhassák és ha szükséges azonnal lekapcsolhassák az igazságot elnyomó diktatúrára potenciális veszélyt jelentő személyeket. (A mobil, GPS, mobil még a tartózkodási hely is pontosan tudható).
"Az ilyen letöltések többsége nem egy szálon fut. Például a legtöbb magyar torrenten tölti a filmeket. Ebben az esetben egy letöltés idején akár több száz számítógéphez is csatlakozhat, illetve minden egyes számítógéptől több ezer csomagot tölthet le, ami azt jelenti, hogy egy film letöltése alatt több százezer, vagy millió ilyen adat keletkezne. Ráadásul képtelenség lenne beazonosítani, hogy mi mihez tartozik. Minden titkosítva folyik, úgyhogy már azt sem tudják megállapítani, hogy milyen protokollon folyik az adat."
Ezen érdemes elgondolkodni. Ráadásul, ha másodpercenként milliárd adat jön, annak a feldölgozásához embertelen nagyságú memóriára és processzorra lenne szükség. Meg most lehet küldeni adatokat össze-vissza úgy, hogy a célg gép nem fogadja el, vagy azt hazudja, hogy nem fogadta el.
Egyébként a windows jelszava is hash. Nem fejthető vissza, ha NTLM hash és hosszú, bonyolult a jelszó. Az LM hash viszont simán. Általában úgy 3 féle képpen szokott menni a törés. Az első a bruteforce, amikor végigpróbálsz minden kombinációt pl. a, aa, ab, ac, abc stb.. Ez rohadt sok idő. A lényeg, hogy próbálgatod az alapanyagokból megkapni a jó fasírtot és ha megvan, akkor az alapnyagok a jelszó.
A másik a szótáras törés. Dictionary attack. Ugyanaz az elve, mint a bruteforce-nak, csak szavakat próbálgat a program és nem mindenfélét. Gyorsabb, de sokszor semmire sem jó. A Harmadik elterjed pedig Rainbow táblák használata. A fasírtokhozhoz tárolt alapanyagok vannak. Vagyis a jelszavakhoz társítva a hashek. Ez sokkal gyorsabb, mint a bruteforce, viszont baromi nagy helyet foglal. De az előállításukhoz is nagyon gyors gép kell.
A windows azért törhető, mert alapesetben nem titkosít semmit sem és teli van hibával. Sőt a jelszót visszafejtése sem érdekes mindig, simán ki lehet nullázni stb...
Viszont ha adatok titkosításáról beszélünk és nem jelszó hiteleítésről, ott muszáj kitalálni a jelszót. Hiszen a jelszó szükséges a kódoláshoz, anélkül csak hányásnak tekinthető az adat. Nincs hátsó kapu.
Ha a wikipédián mgenézed ezt:
Kiemelném neked ezt a részt:
Egy 128 bites kulcs esetén 2128 kulcs lehetséges.
Ez hatalmas szám: 340 282 366 920 938 463 463 374 607 431 768 211 456.
Ha lenne egy eszköz ami le tudna ellenőrizni 1 trillió (1018) kulcsot 1 másodperc alatt, annak a gépnek is 10 billió (1013) évig tartana kipróbálni az összes kulcsot. Ez több mint az univerzum kora ami körülbelül 13 milliárd (1,3x1010) év.
Akkor még nem beszéltünk a 256 bites és 512 bites kulcsokról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!