Hogyan képzeled el a világot 50 év múlva?
Természetesen gazdasági értelemben kérdezem, nem arra gondoltam, hogy mutálódik nádi poszáta :))
Szóval szegénység, országok, gazdaság, pénz, munka, nyersanyag, tőzsde, emberek helyzete stb?
Mindent a természeti környezet változásából lehet levezetni, mert hiába tiltakozik az emberiség, mégis ez határoz meg mindent.
Szerintem az emberi populáció az ötödére, hatodára csökken.
A változás leginkább a fejletlen régiókat érinti, ott lesze ez a leglátványosabb.
Európa, és Amerika gyéren lakott terület lesz, ahol az emberek kisközösségekben élnek, harmóniában a természettel, vagyis annak a maradékával.
Az energia, és nyersanyagbőség hiányában mindenképpen lokálissá válik a termelés, és a kereskedelem, nem lesz "interkontinentális" kereskedelem. Szükségszerűen visszaáll a népesség arra a szintre, amely még fenttartható azokkal a technikai vívmányokkal, kutatási eredményekkel, amelyek rendelkezésre állnak.
Tulajdonképpen az a meghatározó szerintem, hogy az energiakorszak végét (bármikor is lesz az), követi-e egy hosszú, és erőszakos háborús periódus.
Ugyanis, ha a megmaradó erőforrásokért, természeti kincsekért, termőföldekért, vízbázisokért egy évtizedekig tartó polgárháború, és népvándorlás indul meg a menekültek formájában, akkor könnyen elveszhet a technikai tudás, amely jelenleg számítógépeken, könyvekben, és emberi elmékben van tárolva. Mindezek nagyon sérülékenyek lennének egy modern "sötét középkorban". Ha így alakul, akkor akár az ókori, vagy kora középkori szintre is visszazuhanhatunk.
Hogyha ezt az "anarchiát" sikerül elkerülni, akkor a megmaradó népesség jól alkalmazkodhat a felhalmozott tudás segítségével a változó viszonyokhoz, és ott, ahol eléggé előrehaladott a megújuló energiaforrások, és az újrahasznosítás technologiája, ott sok mai "vívmány" fennmaradhat, érdekesen ötvözve, vagy kiegészülve régebbi korok technologiáival, például a mezőgazdaságban.
Például elképzelhető, hogy helyenként megmarad az internet, mint a kommunikáció eszköze, elterjed méginkább a napelem, a biomassza, geotermikus energia, stb, miközben a mezőgazdaságban, és a közlekedésben visszatér a ló használata.
Egyre kevesebb ember munkájára lesz szükség, hiszen a technika fejlődésének még a mainál is nagyobb felgyorsulását, a gépek egyre bonyolultabbá válását egyre kevesebb ember lesz képes ésszel felérni, azokat használni.
Ők kiesnek a munkaerőpiacról,
(ma még csak a 8 általánost végzettekre jellemző ez, de nemsokára a sok középiskolát végzettre is hasonló sors vár, majd a felsőoktatás alsó szegmensére is ez vár), és az eltartottak táborát gyarapítják, akik segélyezésére, eü. ellátására nem marad majd pénz(kevés befizető-sok eltartott).
Ez előbb-utóbb különböző éhséglázadásokhoz, villongásokhoz vezet majd, melyek szükségszerűen elbuknak(a dolgozóknál vannak a fegyverek), majd az egész polgárháborús népirtásba torkollik.
Eközben megjelennek a különböző, az emberi testnél hatékonyabb orvosi implantok, melyek persze csak a kevés dolgozó számára lesz elérhető(fizetés ellenében), ellenben az átlag emberhez képest viselőit óriási előnyhöz juttatják(pl. retina, agy, végtagok, szervek, stb.), ezzel ezen ember-gép szimbiózisok gyakorlatilag "istenné" válnak a többiekhez képest, és olyan eszközöket fejleszt, melyek használatához ezen kibővített képességek kellenek, és a nem "kiborgokat" maximum rabszolgának tartják majd(bár amennyiben egy rabszolga "fejleszthető" lesz, akkor őbelőle is kiborg lesz.)
Az emberiség energiaéhségét az új fúziós erőművek oldják majd meg környezetbarát módon, későbbiekben pedig(amennyiben megoldható) sötét anyagból nyert energia(az univerzum tömegének túlnyomó része).
"Hogyan képzeled el a világot 50 év múlva?"
Nem határozottan. Aki 1961-ban elképzelte, hogy milyen lesz a világ 2011-ben, az mind pofára esett.
Mindenki azt hitte 1961-ben, hogy 2011-re az összes betegség gyógyítható lesz, az emberek helikopterrel fognak közlekedni a kilométer magas felhőkarcolókból álló városok között, és rendszeres buszjáratok indulnak majd a Marsra. És közben telefonon fognak beszélni meg papírújságot olvasnak.
Ehhez képest az űrhajózásnak annyi, lett viszont helyette internet.
Kb. ugyanekkora valószínűséggel tudjuk megmondani, mi lesz 50 év múlva. Szinte biztosan nem az lesz, mint ami most uralkodó tendenciának tűnik.
A technika nem biztos, hogy gyorsan fog fejlődni. Gyakorlati szempontból fontos forradalmi áttörés a fizikában már kb. 30-40 éve nem volt, csak a meglévő modelleket csinosítgatják és a meglévő találmányokat korszerűsítgetik. A biológiában is a genetika elindulása volt az utolsó korszakváltás, azóta csak finomítják a génelméletet. Egyáltalán nem kőbe vésett törvény, hogy a jövőben lesznek még tudományos forradalmak. Tehát lehet, hogy a sci-fi jövőképeket el kell felejteni.
Az, hogy technikai összeomlás és nyomor jön, szerintem kizárható. Borzasztó sok energia és nyersanyag van a Földön, a töredékét sem használjuk. Nem az energiából és a nyersanyagból van kevés, hanem szervezési problémák vannak.
Igazából nem a technikát kellene már nagyon régóta ész nélkül fejleszteni, hanem a társadalmi rendszert és a gondolkodásmódot. Lehet, hogy ha ez végre eljutna az emberiség tudatáig, az kb. olyan fontos áttörés lenne, mint az ipari forradalom.
A technikában a legizgalmasabb lehetőség szerintem a nanotechnológia. A jövőben lehet, hogy a tárgyakat nem gyártani fogjuk, hanem növeszteni (pl. ha valakinek kell egy számítógép, akkor megveszi a magot, amiből aztán táptalajon szépen kifejlődik a gép, és az egész géntechnológián alapul). Egy másik lehetőség, hogy az emberek lakásán van egy mini-gyár, amire csak a megfelelő programot kell rátölteni, és azonnal legyártja nanotechnológiával a megrendelt tárgyat. Sőt, ha a tárgyra nincs tovább szükség, azt visszaolvasztja. Szerintem kb. ez lenne a technika egyik elképzelhető csúcsa, ami talán nem lehetetlen. Amiben nem hiszek, az a távoli bolygókra való elköltözés és a többi régi scifi elképzelés.
"Szóval szegénység, országok, gazdaság, pénz, munka, nyersanyag, tőzsde, emberek helyzete stb?"
Szinte biztos, hogy lesz szegénység és lesznek országok, valószínűleg lesz pénz, a legkevésbé a tőzsde valószínű. És az is valószínű, hogy az emberek nem lesznek sokkal boldogabbak vagy boldogtalanabbak, mint most. Ahogy 50 éve sem voltak azok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!