Egy 10-30milliós ország is lehet nagy és erős?
Ha van olajuk. :)
De komolyan véve, azért nem árt egy minimális népesség, de kis területű és kis népességű országoknak is lehet súlyuk, ha nem is lesznek a világpolitika döntő meghatározó tényezői.
Először is kedvező földrajzi fekvés és természetföldrajzi adottságok kellenek hozzá. Pl. egy kopár, sivatagos Namíbia sosem lesz nagyhatalom, akármennyi lakosa van (kivéve, ha van valami értékes ásványkincse, pl. olaj).
Az után ezeket az adottságokat ki kell használni. A hollandok és a dánok pl. a kereskedelemből gazdagodtak meg és az így szerzett vagyont kamatoztatták. Mi is megtehettük volna ezt, ha rátelepszünk a kelet-nyugati kereskedelemre (bár az inkább tengeren ment).
Ezen kívül nem árt, ha nem volt a történelmükben több évszázados elnyomás sem, mint pl. nálunk 1945 után.
Végére: Lehet "nagy" és "erős", viszont a szintén kedvező adottsággal rendelkező 100 milliós ország "mégnagyobb" és "mégerősebb" lesz.
Nem csak a népesség határoz meg egy országot, de az is nagyon fontos tényező.
Előző, nagy hülyeséget írtál, Svájcban kevés zsidó él, max a pénzük van ott. De nemcsak nekik...Egyébként igen, lehet kisebb ország is befolyásos. A Benelux-államok például az elhelyezkedésük miatt, hiszen Európa legszerencsésebb helyén vannak, az összes nagyhatalom közel van és a háborúk is viszonylag megkímélték azt a területet. Svájc, Hong Kong és Szingapúr a pénz miatt befolyásos, Szaúd-Arábia és az Emirátusok pedig az olaj miatt.
De erre vannak ellenpéldák is, a skandinávok például egyáltalán nem rendelkeznek nagy politikai befolyással, nem is nagyon törekszenek erre, mégis a világ legfejlettebb viszonylag nagy (tehát nem Monaco és Gibraltár méretű) lakossággal rendelkező országai.
Mi is kedvező helyzetben vagyunk, itt van a 2. legnagyobb ivóvíz készlet, illetve geotermikus nagyhatalom vagyunk.
Svájc semleges volt minkét vh-ban, ez nagyban szerepet játszik abban, ahol most tartanak.
Kedves 20:19-es!
Szingapúr is a kereskedelemre ült rá. Onnan a hatalma.
20:44-es komment!
A kedvező földrajzi helyzet meg van, csak nem használtuk/használjuk ki.
"A Benelux-államok például az elhelyezkedésük miatt, hiszen Európa legszerencsésebb helyén vannak, az összes nagyhatalom közel van és a háborúk is viszonylag megkímélték azt a területet."
A nagyhatalmak közelsége általában pont hogy hátrány szokott lenni.
Azt pedig, hogy a háborúk megkímélték őket, erősen cáfolnám.
A középkorban a franciák és a német-római császár folyamatosan Flandriában ölték egymást, ami ugye ma Belgium része.
1566-ban a németalföldi felkelés szintén nem tett nekik túl jót.
A kora újkorban sorozatosak voltak a holland-angol háborúk, amelyek bár többnyire tengeren zajlottak, de így is alaposan betettek Hollandiának.
1789-92-ben kétszer is voltak harcok Belgiumban. Először ők lázadtak fel a Habsburg uralom ellen, ami ugyan győztes felkelés volt, de nem sokkal később a Habsburgok ismét visszajöttek és hoztak magukkal pár száz katonát is, aztán a forradalmi Franciaország szállta meg. Amúgy erre a sorsra jutott Hollandia is, amiből Batáviai Köztársaságot csináltak a franciák.
Utána Napóleon visszaszorításakor is fojtak a harcok Belgiumban. Waterloo neve ismerős? Az is ott van.
1830-ban ismét felkelés volt Brüsszelben, amivel Belgium kivívta a kiválását a Németalföldi Királyságból.
1914-ben a németek Belgiumon keresztül támadták meg a franciákat és ha már ott voltak, Hollandiát is megszállták.
1939-ben ugyanez történt.
Az I. világháború egyik legvéresebb hadszíntere, az yperni háromszög szintén Belgiumban van. A "sáros hadjáratnak" nevezett harmadik yperni, vagy passiandalei csatában 508.000 antantos és 386.000 német katona esett el. Ezzel ez az egyik legtöbb áldozatot követelő csata az első világháborúban.
Valamint a dankerquei csata hadműveleteinek egy része is belga területeken zajlott (habár maga a város Franciaországban van), illetve a normandiai partraszállás után a németek utolsó kitörése is a Belgiumban húzódó Ardennekben volt, ami után azért rendesen oda kellett tenniük magukat a szövetségeseknek, hogy kiverjék a németeket.
Tehát abszolút nem kímélték meg őket a háborúk.
A hollandokat még inkább, mint a belgákat, de őket sem annyira.
Svájc 1648 óta semleges és gyakorlatilag minden nagyhatalom garantálja a területi integritását. Ez valóban nagyon jót tesz nekik.
Plusz megint csak egy igen jelentős kereskedelmi útvonalon csücsülnek Németország és Olaszország között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!