Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Hogyan válhat belőlem kém?

Hogyan válhat belőlem kém?

Figyelt kérdés
Sok helyen olvastam, hogy x,y beállt kémnek , és erről es arról írt jelentéseket.Hogyan működik ez az egész?
2010. okt. 28. 10:15
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

11:56 lol

amúgy azokat mind jelentem is akik kritizálják a helyesírásomat :))

2010. okt. 28. 13:00
 12/21 anonim ***** válasza:
39%

"ANYÚÚÚÚÚÚ, beszólt nekem!"


Így jelented? :D

2010. okt. 28. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Karrier a Nemzetbiztonsági Hivatalban

A kiválasztás alapos és hosszú. Fél éven át tart, 8 százalék ér révbe, 12 hónap a próbaidő


Évről évre közel ezer jelentkező dönt úgy, hogy megpróbál bekerülni a Nemzetbiztonsági Hivatalhoz, hogy azután terrorelhárítóként, kémelhárítóként folytassa tovább. A felvettek száma ugyanakkor igen csekély, végül a pályázók 8 százalékának sikerül a bejutás, ráaádsul a kiválasztás hat hónapon át tart. A bejutás lépcsőit foglaljuk össze.


A bonyolult és hosszadalmas kiválasztás oka a később elvégzendő munkákkal és az elnyerhető státusszal járó felelősséggel magyarázhatók. A Nemzetbiztonsági Hivatal az ország egyik kulcsfontosságú szerve, a hivatal felel Magyarország belső biztonságért. Az ott dolgozók feladata megakadályozni az ellenérdekelt titkosszolgálatok információszerzését (kémelhárítás), ők derítik fel a terrorszervezeteket, és leplezik le a szervezett bűnözői körök akcióit. Mindemellett a hivatal végzi a bevándorló-, menekült státuszért, a magyar állampolgárságért folyamodók, valamint a vízumkérelmet benyújtott személyek ellenőrzését is.


Bölcsészek is jelentkezhetnek


A munka tehát nem mindennapi, ezért térképezik fel alaposan a pályázókat. De pontosan mi is történik a hat hónap alatt? Az önéletrajzunk átküldése után mire számíthatunk? Két eshetőségre kell felkészülni. Az egyik, hogy értesítést kapunk arról: már az első rostán kiestünk. Erre leginkább azok számíthatnak, akik nem rendelkeznek felsőfokú végzettséggel, nem beszélnek idegen nyelven, büntetett előéletűek, elmúltak már 35 évesek, vagy külföldi állampolgárok. Ezek ugyanis azonnali kizáró okok. A végzettség tekintetében nincs megkötés, jelentkezni lehet bölcsész, mérnöki, közgazdász diplomával is. Előnyt azok élveznek, akik különleges nyelven beszélnek. Természetesen férfiak és nők egyaránt jelentkezhetnek, az állomány tagjainak jelentős része hölgy.


Műveltség és intelligencia kell


Aki az önéletrajza alapján megfelelt, arra második körben egy műveltségi teszt vár. Ezen mérik fel lexikális tudását, a jelöltek az irodalom, történelem területéről kapnak kérdéseket, de előfordulhatnak művészettel, vagy informatikával kapcsolatos kérdések is. Ekkor tesztelik le a jelölt nyelvtudását is, és egy IQ- tesztet is kitöltetnek vele. A legtöbben már itt kiesnek. A következő körben a pályázó íráskészségét térképezik fel. Ehhez egy esszét kell megírnia, amelyben globális társadalmi problémákról kell elmondania véleményét.


Ezután következik egy két órás személyes beszélgetés. Itt elsősorban az önéletrajzban leírtakra tér ki az interjúztató. Komolyabb, például a magánélettel kapcsolatos kérdések itt még nem merülnek fel, a cél ugyanis ekkor még csak a kommunikációs készség feltérképezése.


A következő forduló viszont már ennél jóval mélyebb interjút takar, amelyen egyebek mellett szituációs gyakorlatokkal és váratlan kérdésekkel mérik fel a jelölt motiváltságát, elhivatottságát, alkalmasságát. Ebben a körben az lehet sikeres, akiről kiderül: nem probléma számára egy parancs teljesítése, a felettes által kijelölt feladatok végrehajtása, ugyanakkor képes önálló és kreatív döntéseket hozni éles helyzetben. A továbbjutásról a hivatal főigazgatója dönt.


Egész napos pszichológiai teszt


Amennyiben a jelöltet megfelelőnek találják, akkor ezt követően még két vizsgálaton kell bizonyítani rátermettségét. Először egy egész napos pszichológiai vizsgálaton kell részt vennie, amelyen különböző tesztekkel feltérképezik személyiségét, megbízhatóságát, képességeit. Ezt egy orvosi vizsgálat követi, ahol fizikai alkalmasságát vizsgálják meg. Ha mindezen megfelelt, akkor az illetékesek eldöntik, hogy milyen pozíciót tölthetne be az illető, irodai vagy műveleti munkára lenne megfelelőbb. Nem árt tudni: a jelentkező nem maga választ, a szakemberek jelölik ki számára az utat.


Tizenkét hónapos próbaidő


A kiválasztás igazán érdekes része csak ezután jön. A pályázót ugyanis a kinevezés aláírása előtt két hónapig - beleegyezésével - úgynevezett 'C' típusú nemzetbiztonsági ellenőrzés alatt tartják. Lehallgathatják telefonját, követhetik, lefotózhatják, felvehetik, amit csinál.


Ezután még hátra van egy fél éves tréning, amelyen kiképzik az adott feladatra az ekkor már az NBH alkalmazásában lévő munkatársat. A próbaidő egyébként igen hosszú, 12 hónap. Ennyi idő ugyanis legalább kell ahhoz, hogy kiderüljön: a pályázó lelkileg és fizikailag is készen áll a feladatra. Az utóbbi 8 évben egyébként elenyésző számban távoztak a próbaidő alatt a hivataltól. Maga a munka egyébként biztosnak számít, az illetékesek azt szeretnék - és ezért mindent meg is tesznek -, hogy a dolgozók a nyugdíjazásig az NBH alkalmazásában álljanak.


Akit nem riasztottak el a fentiek, azok akár azonnal elküldhetik pályázati anyagukat e-mailben a hivatalhoz.. A jelöltek értékelését egy több éves tapasztalattal rendelkező szakemberekből álló csapat végzi, akik egy kidolgozott pontrendszer alapján osztályozzák a pályázókat körről körre, majd ez alapján döntik el, hogy ki juthat továb

2010. okt. 28. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
35%
azt is azért írtad úgy, hogy "látsam", hogy ki az első aki belédköt? xD
2010. okt. 28. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:
vártam következő potenciális belekötőt, de amúgymeg vanaz a kis piros gombocska ott a hozzászólás jobb noldalán.. erre találták fel..
2010. okt. 28. 18:28
 16/21 anonim ***** válasza:
86%

Kérdező!


Én meg a korrekt felvilágosítás után, hogy miként kerülhetsz közelebb a "kémszakmához", vártam volna egy köszönetet.

2010. okt. 28. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
A kérdés kamu!
2010. okt. 28. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
72%
Egy biztos: a kérdezőt abszolúte nem érdekli a tényleges válasz. Mindenre reagál gyerekes módon, csak a lényeges válaszokra nem. Ha eredetileg érdekelte is a téma, kiderült, hogy nem tud mit kezdeni a leírtakkal. Talán azt hitte, mert olvasta valahol, hogy a "kém-növendékeket" (13 éves kortól) tárt karokkal várják egy sejtelmes szobában, ahol megkapják a feladatot, hogy "erről és arról" írjanak jelentéseket. Mikor a válaszokból kiderült, hogy az ilyen munka eléréséhez nagyon sok tanulás, magas szintű műveltség és szerencse kell, akkor rendesen összezavarodott. Ez persze már a kérdés elolvasásakor is látható volt, azonban a segítőkész, de naiv válaszolóknak ez nem róható fel...
2010. okt. 29. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:
kössz szépen minden választ.. többet se írok politika témába..
2010. okt. 29. 05:28
 20/21 anonim ***** válasza:

"vártam következő potenciális belekötőt, de amúgymeg vanaz a kis piros gombocska ott a hozzászólás jobb noldalán.. erre találták fel."


Azta! Tényleg lepontozol? Júj, mekkora fenyegetés! Most megijedtem ám. Esni fog a százalékom, jaj mi lesz most velem???

Öregapádtól örökölted a "jó komcsi" hozzáállásodat? Neked is az egyetlen jelentés az, amikor hetes vagy.

2010. okt. 29. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!