Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A zsidóság miért nem próbálkoz...

A zsidóság miért nem próbálkozott korábban azzal, hogy visszatelepüljön a Közel-Keletre?

Figyelt kérdés

Herzl Tivadar, a cionizmus kezdeményezője, aki a modernkori zsidó államra tett javaslatot 1904-ben halt meg és halála előtt nemsokkal már megkezdődött a zsidó bevándorlás az akkori Palesztinába (ez felölelte a mai Izrael államot is).


A zsidóság azonban korábban miért nem próbálkozott meg a visszatelepüléssel? Sőt korábban még kedvezőbbek lehettek a feltételek, mert a keresztesháborúk idején is a területen élő csekély számú zsidók a muzulmánokat segítették és lehet, hogy akár még a középkor folyamán (mondjuk a 15. században) vagy a kora újkorban (16. század) történő fokozatos visszatelepedés esetén kiegyensúlyozottabb lenne a zsidók és muszlimok kapcsolata. A vallási hagyományaikban amúgy is erősen élt, hogy az Ígéret Földje ott van, ahonnét három alkalommal is ki lettek telepítve (asszír és babiloni fogság, majd a római hódítás).



2024. ápr. 10. 08:16
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
92%

Mert az oszmán birodalomban erre nem lett volna lehetőségük. Gyakorlarilag a nemzetiségi mozgalmak első hírére kapásból bekeményítettek az oszmánok a náluk élő zsidó kisebbséggel szemben (oké, más kisebbségekkel szemben is, de ez most nem annyira szempont), elnyomott, másodrendű polgárokként kezelték őket.

Lényegében a törököknél békében élhettél, amíg a neved kuss volt, amíg meghunyászkodtál az aktuális hatalom előtt. Egy komolyabb migrációs hullám, a zsidó őshazába való tömeges visszatelepülési kísérlet ellenben már koránt sem fért volna bele ebbe.

2024. ápr. 10. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
35%
A zsidók többsége ma sem Izraelben él, hanem szerte a világban. Igazság szerint soha nem volt otthon tudatuk, ott élnek, ahol nagyobb lehetőség van a pénzszerzésre.
2024. ápr. 10. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Az Oszmán Birodalom befogadóbb volt a zsidókkal szemben, több ezer zsidó települt le ott, akik Spanyolországból menekültek el. Nemzetiségi mozgalmakról a 19. század előtt nem beszélhetünk.


2-es: mégis több ma a zsidók száma Izraelben, mint mondjuk Herzl halála előtt, amikor relatíve kisebbségben voltak a területen. Igaz ma is jelentős az arabok száma Izraelben (ők nem palesztinok!).

2024. ápr. 10. 09:09
 4/20 anonim ***** válasza:
57%

#3

Olvasd el a második bekezdést is!

2024. ápr. 10. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%

A nemzet fogalma úgy, ahogy ma ismerjük, a 19. században jött létre. Akkor egyesült Olaszország vagy Németország például. Akkor jött rá a magyar nemesek egy csoportja (Széchenyi, Batthányi, stb.) hogy nekik a magyar jobbágy és magyar polgár a testvérük, nem a külföldi nemes. Akkor jöttek rá a Kárpát-medencében élő nemzetiségek is, hogy ők a Magyar Királyság területén élnek, de nem is magyarul beszélnek. Nos nem véletlen, hogy a 19. században jött létre a cionizmus is.


De igen, elméletileg létrejöhetett volna nem nemzeti, hanem csupán vallási alapon. Talán nem volt elég fejlett a világ hozzá. A 19. században már elkezdődött a globalizáció, tehát népszerű volt a nyomtatott sajtó, és az emberek érdeklődtek a nagyvilág iránt (lásd világkiállítások, első modern olimpia). A középkorban nehezebb lett volna a szerteszét szóródott zsidóságot megszervezni, amikor a többség abban a pár négyzetkilométerben élte le az életét, amit gyalog vagy lóháton be tudott járni.

2024. ápr. 10. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
De mint mondtam nem volt ilyen, hogy nemzet meg hasonló. Attól még éppúgy érvényes lett volna ez rájuk, ha Palesztinában élnének, minthogy az is a szultán teljeskörű fennhatósága alatt állt. A motiváció mégis adott lett volna, a vallási hagyományok, amelyek viszont teljes toleranciát élveztek általában a birodalomban.
2024. ápr. 10. 09:19
 7/20 anonim ***** válasza:
0%
3: De, ők is palesztinok. Csak az izraeli propaganda próbálja megkülönböztetni őket az elmenekült palesztinoktól.
2024. ápr. 10. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

"Lényegében a törököknél békében élhettél, amíg a neved kuss volt" Ilyen jó megfogalmazást röviden történelmi tények meg bonyolult arab szavak nélkül még nem olvastam. Amúgy lényegében igen.

Azért másodrendű értéktelen polgárnak lenni nem annyira fun, főleg ha a gatyádat is le kell adózni. A közel-keleten amúgy ez nem volt olyan rossz, mert örültél, hogy nem ölnek meg, de azért ez nem igazi szabadság Európából nézve. Aztán a 19. században beütött a kemény zsidógyűlölet, a többit meg ismerjük. (Amúgy nem, csak nincs értelme belemenni a történelembe, mert nem ez a fő kérdés)

2024. ápr. 10. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
7: miért? Nem is érzik magukat annak? Izraeli állampolgárok és szolgálnak az izraeli hadseregben.
2024. ápr. 10. 09:57
 10/20 anonim ***** válasza:
100%
Ez körülményes sztori igazából az egyre jobban terjedő és durvuló antiszemitizmus teremtettebmeg az igényt, hogy legyen egy saját hazájuk. Aztán hogy ez pont Júdea területén legyen ez még később fogalmazódott meg. Persze sok szempontból logikus volt mert van egy történelmi háttere, ritkán lakott volt, meg az oszmánok örültek is eleinte, hogy valaki a térségbe költözik. Ezért is indulhatott meg a visszatelepülés a 19. században. Aztàn persze egy idő utàn meggondoltak magukat az oszmánok is amikor látták, hogy milyen ütemben fejlődnek a zsidó telepek a térség többi részéhez képest meg beindult a nacionalizmus is ami komoly gátat szabott a visszatelepülésnek.
2024. ápr. 10. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!