Az egyetemeket mi alapján rangsorolják ?
Millió meg egy féle "rangsor létezik". Egyszerű példaként lehet nézni pl felvettek átlagpontszámát.
A nemzetközi rangsorok általában több tucatnyi szempontot vesznek figyelembe. Pl hallgatók létszámát, oktatók és hallgatók létszámának arányát, publikációk számát, azokra való hivatkozások számát, nemzetközi hallgatók számát, vállalatokkal és másik egyetemekkel, kutatóintézetekkel való kapcsolatok számát, végzés után x időn belül munkát találók arányát, stb. stb.
És természetesen a különféle szempontokat különböző súlyokkal pontozva teljesen más és más rangsorok jönnek ki. Pl egyes ragsorok erősen pontozzák a hallgatói létszámot, így az olyan egyetemek, mint pl a Belgrádi előkelő helyen szerepelnek, pedig csak arról van szó, hogy névleg egy egyetem alá tartozik a szerb főváros összes egyeteme.
At #1 válaszhoz érdemes még hozzátenni, a rangsorokat általában adott cél mérésére hozzák létre. Egy adott rangsorban e cél érdekében lesz első meg tizedik. Például az egyetemeknél másfajta rangsort használnak akkor, ha arra kíváncsiak, hová vesznek fel arányaiban legtöbb külföldit, vagy ha azt akarják tudni, melyik ad leghasznosabb képzést egy területen.
A politikusokat (mindenképpen kis p-vel) ne keverjük ide, a legtöbb öncélúan és saját hasznára mond rangsort, főleg nálunk. Ha megkérdezhetnéd tőlük, hogy mire alapozzák a kijelentésüket, három eset lehet. 1. lecsuknak mint okvtetlenkedőt. 2. szó nélkül néznek rád bambán. 3. hosszan beszélnek, ha megérted, rájössz, mi is a makutyi duma lényege. Az rendkívül kivételes esetben fordul elő, hogy értelmes választ kapsz, és ekkor az is kiderül, az illető "másodállásban" politikus, főfoglalkozásban értelmes, gondolkodó ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!