Mi a különbség a demokrácia és a diktatúra között?
A diktatúra tisztán kimondja, hogy mit lehet és mit nem lehet csinálni, és mit kéne csinálni, és akik betartják ezt, azokat békén hagyja.
A demokrácia olyan diktatúra ami sunyi és hazudós és elhiteti az emberekkel, hogy "szabadság" van, miközben egy nagyon korlátozott és behatárolt spektrumú ideológiát kényszerít rá mindenkire. Másik fontos jellemzője, hogy egyes országokat megbélyegez "önkényuralminak" és ezeket megpróbálja "demokratizálni", vagyis olyanná tenni, mint ő maga!
A demokráciában (elvileg) a nép dönt.
Ez, nyilvánvaló szervezési lehetetlenségek miatt, általában képviseleti alapon történik. A nép bizonyos időközönként (általában 4-5 évente) megválasztja, hogy ki üljön a nemzetgyűlésben/országgyűlésben/parlamentben, ha pedig nem elégedett, akkor legközelebb mást választ. A jelöltek (vagy ha vannak, akkor a pártok) kampányolnak, ígéreteket tesznek stb. Minden állampolgárnak van választójoga.
A diktatúrában pedig egy ember, vagy egy érdekcsoport kormányoz, akiket vagy nem a nép választ (illetve elsőre ők választják meg, de aztán többet nincs szavazás), vagy van választás, de csak egy emberre/pártra lehet szavazni.
Egy ember, vagy érdekcsoport kormányoz, azt csinálnak, amit akarnak, és aki nem ért egyet, kritizálja a rendszert, azt rövid úton eltávolítják.
Lenyegeben nem sok, azt hogy melyik rendszer demokratikus es melyik diktatorikus tobbnyire a kulonbozo rendszerek pont ellentetesen gondoljak.
Demokracia nepuralmat jelent, mar a fogalom is utopia, leven a nep kulonbozo akaratu, es kulonbozo erdeku egyenekbol all ossze, tehat lehetetlenseg hogy mindenki akarata megvalosuljon.
Innentol tehat minden rendszer diktatura, a tarsadalom egy csoportja rakenyszeriti akaratat a tarsadalom fennmarado reszere. Amennyiben a tobbseg kenyszeriti a kisebbseget, akkor demokratikus diktatura, ha a kisebbseg a tobbseget akkor antidemokratikus diktatura.
A valasztasok nem fokmerok ebben a szempontbol, valasztasok szoktak lenni mindenfele, es Eszak Korea peldaul tobbpartrendszeru, de az egykori NDK-ban is tobbpartrendszer volt.
Nem a forma a lenyeg, hanem a tartalom.
Ezert szereny velemenyem szerint az a tarsadalom tekintheto demokratikusnak, ahol az atlagember, az atlagos igenyeit ki tudja elegiteni ugy, hogy ot kozben beken hagyjak nyugodtan elni a kis eletet. Diktatura meg az, ha cseszegetik, ha rettegnie kell hogy mikor mit kinek mond, es ha oncenzuraval kenyszeritenie kell magat hogy magaba fojtsa amit gondo, ha tapsolnia kell olyan dolognak amivel nem ert egyet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!