2040-ig gázkazánok betiltása a háztartásokban?
#12
Ha a téli gázfűtést villannyal váltjuk ki, akkor a többletigényt nem atomerőművek fogják biztosítani. Azok alaperőművek, télen-nyáron kb. azonos teljesítménnyel mennek. Az új kapacitást alapvetően gázerőművek tudják majd biztosítani (plusz esetleg olajtüzelésű gázturbinák).
Fűtési célból januári nagy hidegben napi 50 millió köbméter gázt égetünk el Magyarországon. Tegyük fel, ennek 60%-át elektromos hőszivattyúkkal akarjuk kiváltani. A hideg miatt kettes COP értékkel ez 5000 MW plusz terhelést jelentene a villanyhálózatnak. A januári csúcsterhelés az utóbbi években 6000 MW körül volt, tehát az igény közel duplázódna, rengeteg pénzt kellene költeni az átviteli hálózat fejlesztésére, bővítésére, erőműépítésre, ha a fűtést is villamosítani akarjuk.
A közlekedést is villamosítani akarják, az iparnak is nő az igénye, így akár 15 ezer MW-ra is nőhet a januári csúcsigény a következő 30 évben, ha megvalósulnak ezek a tervek. Összehasonlítva a Paksi Atomerőmű 2 ezer MW-os.
Szerintem nem tudunk mindent villamosítani vagy gazdaságilag, pénzügyileg nem érné meg, szükség lehet még gázkazánokra a fűtésben, belsőégésű motorokra a közlekedésben.
#13
Épp a gáztól akarnak szabadulni, és lecserélik az alacsony hőmérsékletű 104% hatásfokú kondenzációs kazánokat a rosszabb hatásfokú erőművi kazánokra? Az össz energiamérleg hatásfoka jelentősen zuhanna, mivel a hőerőmű hatásfokát a carnot-körfolyamat behatárolja, plusz a hálózati veszteségek se elhanyagolhatóak. Az atomerőmű egyenlőre alaperőmű, de a következő generáció már tág határok közt is biztonságosan szabályozható lesz, és nyáron is emelkedik majd a fogyasztás, ami mellesleg jelenleg a csúcsokat is adja. Mondjuk nyáron a napelemek sokszor bekavarnak az se jó ha túltolják a hálózatot. Legyünk derűlátóak, és tételezzük fel, jelentősen bővítik a hőerőművi erőművi kapacitást, amit én nagyon kétlek, ettől még vannak olyan aspektusai az ügynek ami fejre állíthatja az egész koncepciót. Az erőművek mellett, ahogy mondtad, a villamos hálózatot is újra kell gondolni, már csak az elektromos autók miatt is, plusz a fűtési igény, a mostani hálózatnál legalább háromszor izmosabb lenne a megfelelő. Ehhez tömérdek réz, és alu kellene, amiből már most is hiány van. Nem is olyan régen volt egy hatalmas réz ár emelkedés, pár hónap alatt majdnem háromszorosra, egyúttal óriási hiány lett a piacon belőle, az ok, hogy a kínaiak felépítették az új Shanghaji központot, és kellett a vezetékekbe. Ha egy város képes volt felszipkázni a világpiacról a fizikai réz nagy részét, akkor mi lesz ha egy egész földrészt akarnak átdrótozni.
Pfú, 24-es. Ha tényleg 104% lenne a hatásfoka a kazánnak, akkor nemcsak hogy perpetuum mobile lehetne, hanem a semmiből lehetne energiát előállítani.
Abszolút fölösleges ezen agyalni. Orbánisztánban úgyse lesz semmi akkumulátor gyáron kívül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!