Miért van az, hogy a vidék inkább jobbos, a nagyvárosok meg inkább baloldaliak?
Csak pár példa:
- Magyarországon a Fidesz inkább vidéken erős, az ellenzék inkább a Budapesten és a megyeszékhelyeken.
- Az USA-ban is a Republikánusok (jobboldal) vidéken erősek, míg a sűrűn lakott Atlanti partvidék és a nagyvárosok inkább Demokrata( baloldal) szavazók.
- Franciaországban a Nemzeti Tömörülés (széljobb) és a Republikánus párt (jobboldal) vidéken erős.
- Még a mostani törökországi választásokon is előkerült, hogy Erdogan( jobboldal) inkább vidéken és a szegényebb helyeken győzött, míg az ellenzéke a nagyvárosokban és a fejlett égei-tengeri partvidéken.
Szerintetek mi lehet ennek az oka? Ha valaki tud erről egy jó írást megköszönöm, ha belinkeli, én nem találtam.
A külföldi példák közül én csak az USA erőviszonyaival vagyok tisztában: ott valóban a keleti-, és nyugati part-menti nagyvárosok inkább a Demokraták, a középső területeken fekvő városok pedig inkább a Republikánusok felé húznak. Ennek sok oka van, például az, hogy a part-menti nagyvárosok hemzsegnek a szegény feketéktől és a latinoktól (akik általában 45-50 m2-es kis odúkban élnek és az egyenlőséget ígérő Demokratákra szavaznak); míg a belső államokban túlnyomórészt gazdag és tehetős fehérek laknak, saját házzal, birtokkal.
Ami Magyarországot illeti: közkeletű tévedés, hogy a baloldal Budapesten és a megyeszékhelyeken erősebb lenne. Lehet, hogy a 2019-es önkormányzati választásnál kivételesen ez volt a helyzet (ami javarészt a jól időzített Borkai-ügy hatása volt), de ha komplex képet akarunk kapni, ahhoz meg kell nézni az 1990. óta lezajlott parlamenti-, és önkormányzati választásokat. Nyilván nem fogom ezt itt most mind feldolgozni, de nézzük az eddigi polgármestereket Budapest elitkerületeiben:
A polgármesterek 2/3-a fideszes.
Nézzünk néhány megyeszékhelyt:
Győr, Sopron, Székesfehérvár, Debrecen: túlnyomórészt itt is fideszes polgármestereket találunk.
Nézzük a baloldalt: az MSZP (vagyis a jelenlegi legeredményesebb baloldali párt) többnyire az elmaradott keleti városokban (egykori szocialista fellegvárakban) volt erős: Ózd, Salgótarján, Kazincbarcika, Komló, stb. Ma már ott sem... A baloldal jelenlegi (még megmaradt) bástyái: Szeged, Pécs, Budapest XIII. kerület. ...és akkor vissza Budapestre: az eddigi 8 főpolgármester-választásból a baloldal egyetlen egyet sem tudott megnyerni: 5x nyert a liberális Demszky, 2x nyert a konzervatív Tarlós, 1x nyert a zöld Karácsony. A baloldal (MSZP) 2002-ben saját jelöltet indított (Gy. Németh Erzsébetet). Az eredménye: 13%... (Schmitt Pál 35%-ot, Demszky 46%-ot szerzett.) Pedig az MSZP népszerűsége ekkor csúcsponton volt, a 100 napos program osztogatásai pedig még inkább növelték a párt támogatottságát. Nos, ilyen előzmények után verték laposra a baloldal főpolgármester-jelöltjét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!