Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A jövőben is meghatározó lesz...

A jövőben is meghatározó lesz a nemzetállam?

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy a nemzetállam egy elöző állapot fejleménye, és azt kérdezném hogy a nemzetállam fejlődik vagy átalakul-e valamivé?

Régebben nem voltak nemzetállamok és a különböző nemzetek megfértek egy királyság alatt. Ma meg mindenki siránkozik, hazaárulózik ha az EU integráció egyáltalán szóba kerül. Egyáltalán a nemzetállam a nemzetnek az érdekeit kellene, hogy szolgálja, de hogy szolgálja éppen az érdekeit, ha emiatt elenyészőek a lehetőségei? Például Csehország, hogy tudja saját nemzete érdekeit szolgálni, ha nagyobb hatalmak ebben megakadályozzák? Akkor mi értelme van a nemzetállamnak? Ellenkezőjére példa Nagy-britannia; ott négy nemzet él egy országban, nem feladva saját kultúrájukat, hagyományaikat, de mégis akkora hatalma volt hogy gyarmatosította a Föld harmadát, és még ma sem elhanyagolható hatalma.

Akkor miért ragaszkodnak az emberek annyira a nemzetállamokhoz, ha egy nagyobb államban nem lenne veszélyben sem a kultúrájuk, sem a nyelvük és mégis hatékonyabban lenne képviselve az érdekük? Például ott az Osztrák-Magyar Monarchia, nem voltunk függetlenek, ez igaz, de sokkal jobb módon éltünk és sokkal jobban fejlődött Magyarország is. Előtte csak agrárország voltunk és ki tudja meddig maradtunk volna azok, ha nincs az OMM.

Egyáltalán ki, hogy képzeli el a jövőt a nemzetállamok tekintetében? 2500-ban is lesznek? Ennél jobb nincs? Érdekelne a véleményetek! Kösz.


2010. okt. 9. 18:31
 1/10 anonim ***** válasza:
76%
a nemzetállamokban a nemzetek összetartása olyan pluszt ad az élethez ami miatt érdemes a létre, ha több nemzet él egy államban mindíg lesz kisebbség vagy több is és máris nem lesz olyan felhőtlenül boldog mindenki még ha gazdaságilag jobb is, az átlagemberek nem a gazdasái mutatókat bújják ők csak elmennek dolgozni meg hazafele a boltba és amit ott látnak az határozza meg mit akarnak, és persze hogy mindenki akit megkérdeznének azt mondaná hogy saját államot akar, szerintem az egyesült királyságban is ha lehetne szétválnának a részek ha a lakosságot megkérdeznéd csak ezt politikai okok nem engedik
2010. okt. 9. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
"a nemzetállamokban a nemzetek összetartása olyan pluszt ad az élethez ami miatt érdemes a létre, ha több nemzet él egy államban mindíg lesz kisebbség vagy több is és máris nem lesz olyan felhőtlenül boldog mindenki még ha gazdaságilag jobb is" Ez szerintem nem igaz, pont Nagy-brittania cáfolja vagy ott van Svájc az is többnemzetiségű. Szerintem te a barbár szomszédainkból indulsz ki, hogyha valahol kisebbség van azt is tiporni kell. Nyugaton nem így járnak el. És szerintem azt is kihagyod, hogy a Magyar Királyságban is többnemzetiségű volt. Ott van például Zrínyi, aki horvát nemzetiségű volt, de mégis az országért harcolt, ami mindannyiunk hazája volt. Ez is szerintem a nacionalizmus és a nemzetállam terméke.
2010. okt. 9. 18:53
 3/10 A kérdező kommentje:

"szerintem az egyesült királyságban is ha lehetne szétválnának a részek ha a lakosságot megkérdeznéd csak ezt politikai okok nem engedik"

Szerintem meg nem. Sokan hordanak Union Jack-es cuccokat.

És amúgy nem csak a gazdaságot említettem. Azt is, hogy például a cseh állam, hogy érvényesíti akaratát, ha a "nagyok" dirigálnak? "Megmondják" nekik, hogy ki legyen a miniszter, gazdasági szankciók, stb...

Meg nézd meg most a Nabuccot! Mivel nincs egységes EU érdek mögötte egyszerűen elbagatellizálják, ellehetetlenítik. A többi játékos lesöpri az EU-t az asztalról. Akkor innentől lehetnek a csehek függetlenek, de kitörölhetik vele. A csehet egyébként szinte bármelyik EU államra átírhatod.

2010. okt. 9. 18:59
 4/10 anonim ***** válasza:
45%

Nagyon remélem, hogy nem. A nemzetállam egy természetellenes, életképtelen torzszülött, ami nem is tud mást produkálni, mint belterjes, korcs utódokat.


Van egy olyan sejtésem, hogy néhány generáció múlva (már a különböző vezető posztokat betöltő emberek tekintetében értve a generációváltást) már meredeken zuhanóban lesz a nemzetállamosdi jelentősége, kivéve talán az olyan hagyományosan megveszekedett nagy nacionalistákat, mint a franciák, meg az olyan, a külvilág iránt abszolút érdektelen népeket, mint az amerikaiak.


A net, a globalizálódás és a mobilitás olyan mértékben hozza össze a világot, hogy a felnövő újabb nemzedékeknek már egyre természetesebb lesz a globalitás, már a szüleiktől is azt látják majd, hogy x helyen születtek, y helyen tanultak, z helyen ismerték meg a feleségüket, és w helyen telepedtek le családot alapítani, mert ott találtak munkát... Szóval bízom benne, hogy néhány nemzedék múlva már valóban elenyészően csekély létszámban képviseltetik majd csak magukat a nemzetállamosdi képviselői, és rájuk is igen ferde szemmel fog nézni mindenki.



Uff, én szóltam. Most már mindenki lezsidó(bérence)zhet, lehazaárulózhat, meg amit csak hite és pártállása előír számára. Ja és ne felejtsetek el lepontozni se!!! :)

2010. okt. 9. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Utolsó! Én is valahogy így gondolom, de azért nem teljesen. Én azért még nem tartom elég érettnek az emberiséget egy világkormányra. Én azt tartanám jónak, hogy ilyen EU féle kontinentális blokkok jöjjenek létre.
2010. okt. 9. 19:30
 6/10 anonim ***** válasza:

"A jövőben is meghatározó lesz a nemzetállam?"


Miért, most pl. meghatározó? Ez nem igen/nem kérdés, és ugyanígy a te kérdésedre sem lehet így válaszolni.


"a nemzetállam fejlődik vagy átalakul-e valamivé?"


Az elmúlt 100 évben ennek nem sok jelét lehetett látni őszintén szólva. A nemzetközi gazdasági és politikai együttműködés erősödik, a nemzetállamok kezében kicsit kevesebb kompetencia van más hatalmi központokhoz képest, mint régen. De ezeket a változásokat nem érdemes eltúlozni.


"Régebben nem voltak nemzetállamok és a különböző nemzetek megfértek egy királyság alatt."


Nem, hanem nem léteztek nemzetek. A nemzet egy modern fogalom, politikai kategória. Amíg nem kapcsolódtak össze etnikai és kulturális jellemzők politikai célokkal, addig nem volt nemzet. Te erről az időszakról beszélsz. Az etnikum nem nemzet.


"Ma meg mindenki siránkozik, hazaárulózik ha az EU integráció egyáltalán szóba kerül."


Mindenki? Ne a kocsmában keresd a beszélgetőpartnereket.


"Például Csehország, hogy tudja saját nemzete érdekeit szolgálni, ha nagyobb hatalmak ebben megakadályozzák?"


Megakadályozzák? Miért, mondjuk viccből? Nem akadályozzák. A cseh kormányok jól-rosszul képviselik a cseh nemzeti érdekeket (az utóbbi 5-10 évben jól, mert Cseho. jól fejlődik, azelőtt kicsit rosszabbul). Nem mondhatni, hogy nem ütköznek más érdekekbe, de az államközi kapcsolatok nem a "mindenki mindenki ellen" elvén alapulnak.


"Ellenkezőjére példa Nagy-britannia; ott négy nemzet él egy országban"


Most érkeztünk el ahhoz a ponthoz, amikor utána kellene nézni, mit is jelent a nemzet :)))


"nem feladva saját kultúrájukat, hagyományaikat"


Ja, nem adták fel. Nézz már utána a manx és a cornish nyelvnek. Meg a walesinek és az írnek. Meg annak, hogy az _angolok_ mennyit sírnak mostanában az identitásvesztésükön.


"Akkor miért ragaszkodnak az emberek annyira a nemzetállamokhoz, ha egy nagyobb államban nem lenne veszélyben sem a kultúrájuk"


Pl. mert veszélyben lenne a kultúrájuk, vö. walesi, cornish, ír nyelv és angol kultúra.


Meg mert semmi értelme a birodalmaknak az átlagember szempontjából. Amikor 1920 körül Anglia kezében volt a világ harmada, akkor az angol parasztok harmada meg alultápláltság miatt nem volt alkalmas a katonai szolgálatra. Na bumm. Nehogy azt hidd, hogy az átlagember egész nap a fenekét verte a földhöz az örömtől, hogy mekkora birodalmuk van. 1945-1949 során pillanatok alatt megszabadultak a "birodalomtól", és ez még népszerű is volt, mert a gyarmati bohóckodások helyett végre több pénzt lehetett társadalombiztosításra költeni.


Az élet nem számítógépes játék, még ha a tinik hajlamosak is a kettő összemosására. Az ember nem attól lesz boldog, hogy egy nagy birodalom polgára.


"ott az Osztrák-Magyar Monarchia, nem voltunk függetlenek, ez igaz, de sokkal jobb módon éltünk és sokkal jobban fejlődött Magyarország is."


"Jobb módon éltünk", ezen mit értesz? Komolyan 19. századi állapotokat próbálsz mostaniakhoz hasonlítani? A 19. század végén a Monarchia átlagos lakója mezítlábas paraszt volt, aki döngölt padlós házban lakott, és hétköznap főleg csak kenyeret (nem búzakenyeret, hanem kukorica- vagy rozskenyeret) evett szalonnával (ha módos paraszt volt, kolbásszal).

2010. okt. 10. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

"Megakadályozzák? Miért, mondjuk viccből? Nem akadályozzák. A cseh kormányok jól-rosszul képviselik a cseh nemzeti érdekeket (az utóbbi 5-10 évben jól, mert Cseho. jól fejlődik, azelőtt kicsit rosszabbul). Nem mondhatni, hogy nem ütköznek más érdekekbe, de az államközi kapcsolatok nem a "mindenki mindenki ellen" elvén alapulnak."

Igen megakadályozzák. Ami csehországnak érdeke lenne az mondjuk nem biztos, hogy olyan jó Németországnak és akkor No. mivel nagyobb politikai, katonai és gazdasági hatalom minden lehetséges eszközzel meg fogja akadályozni a cseheket az érdekeik érvényesítésében. Akkor mi értelme a nemzetállamnak? Itt van pl. Magyarország is! Amikor az oroszok megszállták az országot, akkor k_rva sokat értünk a függetlenségünkkel. Ha még a Monarchiában lettünk volna, akkor meg sem mertek volna támadni. Máshol olvastam, de tökéletesen egyetértek vele: mit ér a függetlenség és kultúra, ha nem párosul hatalommal.

Az egész kontinenst megmérgezte a nacionalizmus.


"Ja, nem adták fel. Nézz már utána a manx és a cornish nyelvnek. Meg a walesinek és az írnek. Meg annak, hogy az _angolok_ mennyit sírnak mostanában az identitásvesztésükön."

Nemcsak a nyelv jelenti a kultúrát. Ott van Belgium, Svájc milyen jól megőrizték a nyelvüket. Nem a kisantant asszimilációs politikájáról kellene példát venned. Vagy ott az USA, régiónként eltérő a kultúra, akkármennyire is egy nyelvet beszélnek.


"Meg mert semmi értelme a birodalmaknak az átlagember szempontjából. Amikor 1920 körül Anglia kezében volt a világ harmada, akkor az angol parasztok harmada meg alultápláltság miatt nem volt alkalmas a katonai szolgálatra. Na bumm. Nehogy azt hidd, hogy az átlagember egész nap a fenekét verte a földhöz az örömtől, hogy mekkora birodalmuk van. 1945-1949 során pillanatok alatt megszabadultak a "birodalomtól", és ez még népszerű is volt, mert a gyarmati bohóckodások helyett végre több pénzt lehetett társadalombiztosításra költeni."

Nem a birodalmakra gondoltam, hanem föderációkra.


""Jobb módon éltünk", ezen mit értesz? Komolyan 19. századi állapotokat próbálsz mostaniakhoz hasonlítani? A 19. század végén a Monarchia átlagos lakója mezítlábas paraszt volt, aki döngölt padlós házban lakott, és hétköznap főleg csak kenyeret (nem búzakenyeret, hanem kukorica- vagy rozskenyeret) evett szalonnával (ha módos paraszt volt, kolbásszal)."

A parasztok mindenütt kb így éltek. De Mo. a Monarchia előtt agrár ország volt és ki tudja, ha nem lett volna, akkor mikor iparosodtunk volna.

2010. okt. 10. 11:52
 8/10 anonim ***** válasza:

tegnap 11:52


"Ami csehországnak érdeke lenne az mondjuk nem biztos, hogy olyan jó Németországnak és akkor No. mivel nagyobb politikai, katonai és gazdasági hatalom minden lehetséges eszközzel meg fogja akadályozni a cseheket az érdekeik érvényesítésében."


Ez így piszkosul elvont. Valami konkrétabb példát kéne hoznod, mert ez így üres. Ha "Csehország érdeke" alatt azt érted, hogy Csehország minél nagyobb legyen, akkor azt persze a szomszédai akadályozzák. Ha viszont azt érted, hogy a csehek érdeke az, hogy virágozzon a cseh gazdaság és kultúra, akkor az pl. nem különösebben sérti Németország érdekeit, sőt, Németországnak is érdeke, egy csomó okból.


Van egy csomó cseh és német érdek, ami ütközik, és van sokkal több, ami közös. Ezért nem háborúzik a két ország, hanem szövetségesek.


"Amikor az oroszok megszállták az országot, akkor k_rva sokat értünk a függetlenségünkkel. Ha még a Monarchiában lettünk volna, akkor meg sem mertek volna támadni."


Az oroszok 1849-ben szállták meg Magyarországot, osztrák kérésre. Kicsit értelmetlen, amit írsz.


"Nemcsak a nyelv jelenti a kultúrát."


Nemcsak, de ha előadnád egy írnek, hogy az angol uralom idjén nem volt veszélyeztetve a kultúrájuk, akkor jobb, ha félrehajolsz a pofon elől.


"Nem a birodalmakra gondoltam, hanem föderációkra."


Hát ez szép. Föderációk. Nagy-Britannia viszont nem volt föderáció. Mellesleg nemzetállamok tudnak és szoktak is szövetkezni.


"De Mo. a Monarchia előtt agrár ország volt"


Sőt. 500 évvel ezelőtt az összes európai ország agrárország volt, most meg mindegyik szolgáltató-ipari ország. Mindegyik a Monarchiához tartozott? Se füle, se farka annak, amit mondasz. Több olvasást, kevesebb írást ajánlok.

2010. okt. 11. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

"Ez így piszkosul elvont. Valami konkrétabb példát kéne hoznod, mert ez így üres. Ha "Csehország érdeke" alatt azt érted, hogy Csehország minél nagyobb legyen, akkor azt persze a szomszédai akadályozzák. Ha viszont azt érted, hogy a csehek érdeke az, hogy virágozzon a cseh gazdaság és kultúra, akkor az pl. nem különösebben sérti Németország érdekeit, sőt, Németországnak is érdeke, egy csomó okból." Ha például a csehek az enszben vagy bármilyen nemzetközi szervezetben a saját érdekeit akarja képviselni, akkor egyszerűen lesöprik az asztalról a nagyok, ezért mondom, hogy kicsi államoknak nem is kellene létezniük - nincs érdekérvényesítő erejük. De nézhetjük gazdasági oldalról is: a cseh cégek nem tudnak érvényesülni bizonyos piacokon, mivel a "nagyobb" nemzetek multijai felvásárolják. Akkor a cseh érdekek sérülnek, mivel ezzel Csehországot "károsították", természetesen gazdasági szempontból.


"Az oroszok 1849-ben szállták meg Magyarországot, osztrák kérésre. Kicsit értelmetlen, amit írsz." 2. vh utáni orosz, bocs szovjet megszállásról beszélek. Ha az 1. vh után nem darabolják fel a monarhiát...


"Hát ez szép. Föderációk. Nagy-Britannia viszont nem volt föderáció. Mellesleg nemzetállamok tudnak és szoktak is szövetkezni." UK nem föderáció, de Svájc igen. És én arra értettem a föderációt, hogy ez lenne szerintem jó Európának, természetesen a kultúrák és nyelvek megőrzésével.


"Sőt. 500 évvel ezelőtt az összes európai ország agrárország volt, most meg mindegyik szolgáltató-ipari ország." Igen, de Mo még akkor is agrárország volt, amikor a többiek már iparosodtak. Mindeg lemaradásban volt a keleti fele Európának.

2010. okt. 11. 18:42
 10/10 anonim ***** válasza:
Remélem az összes nemzetállam megsemmisül egyszer smindenkorra és üdvözölhetjük az Európai Egyesült Államokat végre!
2010. okt. 12. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!